Habergold
Dunyatimes

"Kapalıçarşı Geleceğini Arıyor" Çalıştayı

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Sırf Kapalıçarşı'nın mevcut problemlerinin çözümüne yönelik bir kanun çıktı. Çok rahatladık. Bu kanundan sonra da şu an belediye ekibimiz, Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı esnafı ve derneklerle bir araya gelerek Kapalıçarşı'nın yönetim planını oluşturuyoruz. Son aşamaya gelindi" dedi.

05 Şubat 2014 23:02 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2002

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Sırf Kapalıçarşı'nın mevcut problemlerinin çözümüne yönelik bir kanun çıktı. Çok rahatladık. Bu kanundan sonra da şu an belediye ekibimiz, Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı esnafı ve derneklerle bir araya gelerek Kapalıçarşı'nın yönetim planını oluşturuyoruz. Son aşamaya gelindi" dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen "Kapalıçarşı Geleceğini Arıyor" Çalıştayı'nın açılışında konuşan Demir, çalıştayın, Kapalıçarşı ile ilgili 2009'da başlattıkları çalışmayı daha iyi boyutlara taşıyacağını söyledi.

Kapalıçarşı'nın önemine değinen Demir, "Kapalıçarşı sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünyanın en önemli tarihi eseri ve insan değeridir. Bunu her yönüyle görebiliriz" ifadesini kullandı.
Demir, Kapalıçarşı'da iki temel problem olduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kapalıçarşı'nın mevcut fiziki problemleri var. 40 bin metrekarelik bir alan. Sorunlarını da herkes biliyor. Fiziki problemi kadar bir diğer önemli konu, çarşının yönetim problemiydi. Çarşının altyapı, çatı, güvenlik, havalandırma, ısınma problemleri var. Belediye olarak iki temel probleme çözüm olması açısından stratejimizi oluşturduk ve 2009'da da problemlerin çözümüne yönelik çalışma başlattık."

Kapalıçarşı'da belediyenin yaptığı çalışmalardan bahseden Demir, Kapalıçarşı için danışma kurulu oluşturduklarını kaydetti.

Demir, Kapalıçarşı'nın proje ihalelerini de yaptıklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Asıl önemli olan Kapalıçarşı'nın yönetim problemi vardı. Bunun için ayrıca kanun çıkarılması gerekiyordu. Biz de Başbakanlığımız ve ilgili bakanlarımız nezdinde bu çalışmaları başlattık. Deprem Kanunu'nun 15. maddesi... Sırf Kapalıçarşı'nın bu mevcut problemlerinin çözümüne yönelik bir kanun çıktı. Çok rahatladık. Bu kanundan sonra da şu an belediye ekibimiz, Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı esnafı ve derneklerle bir araya gelerek Kapalıçarşı'nın yönetim planını oluşturuyoruz. Son aşamaya gelindi. Taslak çalışmaları yapıldı ve esnafa taslaklar dağıtıldı. Yakın zamanda Kapalıçarşı'nın bir yönetimi olacak şekilde, sadece mülk sahiplerinin ve temsilcilerinin katılacağı resmi bir seçimle gerçek anlamda sahiplerinin tespit edileceği, mevcut problemlerini yönetecek bir ekibin oluşacağını düşünüyorum."

"Kapalıçarşı'nın ayrı bir cazibesi var"

İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da Kapalıçarşı'nın, dünyanın en güzel çarşısı olduğunu söyledi.

Çalıştayda, Kapalıçarşı'nın ele alınacağını aktaran Çağlar, Kapalıçarşı'nın tarihine ve önemine değindi.

Çağlar, Kapalıçarşı'nın ayrı bir cazibesi olduğunu ifade ederek, "İTO olarak Kapalıçarşı'nın ve burada yapılacak her şeyin, atılacak her adımın her zaman yanında olacağız. Bugün olduğu gibi yarın da Kapalıçarşı da birlikte olacağız. Kapalıçarşı esnafının birlik ve beraberliğinden de umarım iyi neticeler çıkar" diye konuştu.

İstanbul Shopping Fest'in haziranda düzenleneceğini aktaran Çağlar, şunları kaydetti:

"2014 Shopping Fest'in direksiyonuna İTO geçti. Bu organizasyonu yapmak demek, İstanbul'a turisti ve alışveriş yapacak insanı getirmek demektir. Amacımız İstanbul'a turist çekmek ve Shopping Fest'in, sadece AVM değil, simitçiden taksiciye, otel ve restoran gibi akla gelen tüm birimlerin istifade edeceği organizasyon haline gelmesidir. Kapalıçarşı da bizim Shopping Fest'teki en büyük reklam araçlarımızdan biridir."

Çalıştay, açılış konuşmalarının ardından çeşitli oturumlar düzenlendikten sonra sona erdi.


Kaynak: Habergold.com

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI