Habergold
Dunyatimes

17 Aralık kaosunu kuyum camiası yakından hissediyor

Geçtiğimiz Aralık ayının 17'sinde başlayan yolsuzluk operasyonu ve sonrasında gelişen siyasi kriz, piyasalara olumsuz etkisini sürdürüyor. Özellikle kuyum camiasında nerdeyse işleri durma noktasına getiren bu durum, alışverişlerdeki rakamlara da yansıyor. Deneyimli kuyumcu Erhan Baysal; 17 Aralıktan bu yana işlerde %80 oranında gerileme olduğunu belirtiyor.

15 Ocak 2014 11:53 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2407

Geçtiğimiz Aralık ayının 17’sinde başlayan yolsuzluk operasyonu ve sonrasında gelişen siyasi kriz, piyasalara olumsuz etkisini sürdürüyor. Özellikle kuyum camiasında nerdeyse işleri durma noktasına getiren bu durum, alışverişlerdeki rakamlara da yansıyor. Deneyimli kuyumcu Erhan Baysal; 17 Aralıktan bu yana işlerde %80 oranında gerileme olduğunu belirtiyor.

2013 yılının son günlerinde patlak veren yolsuzluk operasyonu ve buna müteakip oluşan kaos ortamı; hem dövizin yükselmesine sebebiyet verdi hem de herhangi bir ürünü, hizmeti alma aşamasında olan kişilere adeta fren yaptırdı. Yılların deneyimli kuyumcusu Faal Baysal firma sahibi Erhan Baysal; 17 Aralık sonrası, takı alışverişinin bıçak gibi kesildiğini ve bir ayı geçkin bir süredir böylesi bir olumsuz etki ile sürmesinin çok ciddi kayıplara yol açtığını dile getirdi. Kuyumculuk sektörünün bu tip siyasi kaos ortamından ilk etkilenen sektörlerin başında geldiğine dikkat çeken Erhan Baysal; "Döviz fiyatlarındaki ortaya çıkan ani artış, ekonomik verilerdeki dalgalanmalar, vatandaşın önünü görmesini engelliyor. Bu durum da tüketici alımlarını ertelemeyi tercih ediyor. Bir aylık süre içinde hem bizim hem de sektördeki meslektaşlarımın işlerinde ciddi bir yavaşlama söz konusu oldu. Bir an önce bu durumun bir netliğe kavuşması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

"KREDİ KARTI İLE TAKSİTLE ALTIN ALIMININ YASAKLANMASINI BİZ HÜKÜMETTEN ÖNCE YAPMIŞTIK.. "

Geçtiğimiz günlerde kararlaştırılan ve 1 Şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan kredi kartıyla taksitli altın alımının yasaklanmasına Erhan Baysal destek verdi. Kredi kartıyla altın alımında bankaların talep ettiği vade farkları ve komisyonların, zaten çok düşük işçilik ile satılan ve kar marjının minimum seviyede olduğu altın takı alım satımında kullanılmasının iki taraf içinde avantajlı sonuçlar ortaya koymadığını belirten Baysal; sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yaklaşık 2 yıl önce kendi mağazamızda kredi kartıyla alışverişi ortadan kaldırdık. Bugün itibariyle kişinin ayağını yorganına göre uzatmasını ve plansız alışveriş çılgınlığına kapılmasını devletin engellemeye çalışmasını doğru buluyoruz. Belki biz kuyumcular için bu durum bir parça dezavantaj gibi görünebilir ama, binlerce kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin bulunduğunu unutmamalıyız. Altın, asırlar boyunca peşin alınıp satılmış bir maden olmuştur. Altının özünde nakit ödeme ve o anki fiyatıyla satın alınma vardır. Kuyumcular, çok özel müşterileri için gerekirse senet eşliğinde taksitli altın satışı yapabilirler. "

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI