Habergold
Dunyatimes

8 ayarın pabucu dama mı atılıyor?

Son aylarda düşen ve belli bir istikrara kavuşan altın fiyatları, yakın zamana kadar özellikle batı illerimizdeki kuyumcu vitrinlerinde yerini sağlamlaştıran 8 ayar ürünlerin popülerliğini azalttı. Üretim merkezinde 8 ayar ürünlere önemli bir yer ayıran Sis Kuyumculuk; azalan talep sonrası 8 ayar üretiminde minimum seviyeye geldi. Bir zamanlar üretiminin %40'ını 8 ayar takıya ayıran Sis; şimdilerde bu ayar grubundaki ürünlerini %10'lara kadar azalttı.

05 Ocak 2014 23:16 / Güncelleme: 05 Ocak 2014 23:25 | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 6439

Son aylarda düşen ve belli bir istikrara kavuşan altın fiyatları, yakın zamana kadar özellikle batı illerimizdeki kuyumcu vitrinlerinde yerini sağlamlaştıran 8 ayar ürünlerin popülerliğini azalttı. Üretim merkezinde 8 ayar ürünlere önemli bir yer ayıran Sis Kuyumculuk; azalan talep sonrası 8 ayar üretiminde minimum seviyeye geldi. Bir zamanlar üretiminin %40’ını 8 ayar takıya ayıran Sis; şimdilerde bu ayar grubundaki ürünlerini %10’lara kadar azalttı.

Yükselen altın fiyatlarıyla birlikte yaklaşık 6 yıl önce kuyumcu vitrinlerinde yer almaya başlayan 8 ayar takılar; düşen altın fiyatları ve çeşitli kullanım sorunları nedeniyle son dönemde çok daha az ilgi görüyor. 14 ayar ve 8 ayarda farklı takı çeşitleri üreten Sis Kuyumculuk; birçok 8 ayar takı üreticisi gibi gelen taleplerin azalmasıyla üretim bandında 8 ayara artık çok az yer ayırmaya başladı. Sis Kuyumculuk firma sahibi Sezgin Karabay; 8 ayara olan talep azlığının sadece altının fiyatının düşmesiyle ilgili olmadığını, diğer ayarlara göre çok daha kullanımında özen isteyen 8 ayar ürünlerin kullanım hatasından dolayı daha kolay renginde kararma olduğunu ifade etti.

Sezgin Karabay; bugün itibariyle birçok değerli markanın çok kaliteli 8 ayar takılar ürettiğini, 8 ayar üretimi için artık uzman kadrolar oluştuğunu belirterek "8 ayar ürünler ile ilgili kuyumculara zaman zaman şikayetler oluyor. Özellikle şikayetler ürünün kararması konusunda gerçekleşiyor. Ürünleri kullanan bayanlar özellikle ev işlerini yaparken, bu takılar çok daha hassas olduğu için çeşitli temizlik kimyasallarına dokunması neticesinde kolayca kararması söz konusu oluyor” diye konuştu. 8 ayar piyasaya çıktığı günden buyana bazı bölgelerde bu ürünlerin kuyumcu vitrinlerine girmedi gerçeğini de dile getiren Karabay; bu ürünlerin daha çok hediye olarak satın alındığını ve batı illerinde daha çok satış rakamları elde ettiğini sözlerine ekledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI