Habergold
Dunyatimes

Akdin samanlıkta iğne arıyor ve buluyor

Geçen yıl İstanbul Jewellery Show'da ilk kez lanse ettiği "Altına Tarihi Dokunuş" isimli özel yağlı boya süslemeli Trabzon Hasır koleksiyonuyla büyük beğeni toplayan Akdin Kuyumculuk; bu yılda bir ilke imza atacak. Türkiye'nin en ücra köşelerinde yer alan bir kasabada keşfettiği örme tekniğini takıya aktaran Akdin; adeta tarihin derinliklerine yolculuk yapıyor.

24 Mart 2014 12:51 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2790

Geçen yıl İstanbul Jewellery Show’da ilk kez lanse ettiği "Altına Tarihi Dokunuş” isimli özel yağlı boya süslemeli Trabzon Hasır koleksiyonuyla büyük beğeni toplayan Akdin Kuyumculuk; bu yılda bir ilke imza atacak. Türkiye’nin en ücra köşelerinde yer alan bir kasabada keşfettiği örme tekniğini takıya aktaran Akdin; adeta tarihin derinliklerine yolculuk yapıyor.

Trabzon’un önde gelen hasır üreticilerinden biri olan Akdin Kuyumculuk; geçen yıl başlattığı "Katma Değer Üreten Özel Ürünler” çalışmasına bu yıl yenilerini ekliyor. İlk kez Trabzon hasırında geçtiğimiz yıl yağlı boya özgün betimlemeler yapan ve topraklarımızın geçmişindeki zenginliğini ortaya koyan Akdin Kuyumculuk; yaklaşık 1 yıl aradan sonra benzeri en son 150 yıl önce yapılmış özel bir el sanatını altın ve gümüşe aktaracak. Ülkemizin kültürel zenginliğini ortaya koyacak, gerçek anlamda katma değer yaratacak, fiyatından ziyade tasarımıyla baş döndürecek sanatsal takılar üretmeye çok ciddi zaman ve enerji ayırdıklarını belirten Akdin Kuyumculuk Genel Müdürü İhsan Akdin; "İlk gördüğümüzde hayran kaldığımız ve dantel gibi özel bir teknikle dokunan, adını "Sultanı Konstanz” koyduğumuz yeni koleksiyonumuz ilk kez İstanbul Jewellery Show’da sahne alacak” dedi.

Yaklaşık 1 yıldır bu özel koleksiyonu ortaya koymak için çaba gösterdiklerini kaydeden İhsan Akdin; Geçmişte çok sık dokunan bu özel tekniği kendi örme stilleriyle harmanladıklarını ve ortaya çok zengin bir doku çıktığını söyledi. Bu özel tekniği geliştirmek ve bu çalışmada yer alacak bayanlara öğretmek için Ankara’da atölye açtıklarını vurgulayan Akdin, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu koleksiyonumuz; Trabzon Hasırında olduğu gibi örücü bayanlar tarafından yapılıyor. 14,18 ve 22 ayar altından imal ederek iç piyasaya, yurtdışına ise gümüş madeninden yaptığımız koleksiyonumuzu sunacağız. Tamamen el işçiliği ile yapılan bu çalışmada sınırlı sayıda üretim yapabiliyoruz. Gelen taleplere üretim kapasitemize orantılı bir şekilde cevap vereceğiz. Yaklaşık 30 parçadan oluşan bu koleksiyonumuzun çok ses getireceğini tahmin ediyorum. Koleksiyonumuzu ilerleyen dönemde geliştireceğiz.”

ÇITIR SEVENLERDE AKDİN’E BUYURSUN…

Akdin Kuyumculuk, İstanbul Jewellery Show’da ayrıca bu yıl ilk kez yaptığı 14 ayar çok hafif taşlı takılarıyla da dikkat çekecek. Kısa süre önce piyasaya sunduğu ve ilk günden büyük ilgi gören hafif takı grubu, altının 3 farklı renklerini üzerinde barındırıyor. Tasarımıyla gözleri büyüleyecek, uygun bütçesiyle kolay erişilebilecek yeni ürün grubu, piyasanın durgunluğuna son verecek tarzda üretildi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI