Habergold
Dunyatimes

Altıniş'ten B planı

Sektörümüzde ciddi bir daralmaya yol açan 'kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması' karşısında, üretici firmalar kuyumcuların satışlarını desteklemek için farklı yöntemleri gündemlerine alıyorlar. Altıniş Kuyumculuk; yaklaşan düğünler öncesi uzmanlık alanlarından olan 'Çerçeveli Takı Grubu'nun set versiyonunu hazırlıyor. Daha önce kolye şeklinde tasarlanan 'çerçeveli takı grubu' şimdi gelinler için sete dönüşüyor…

29 Mayıs 2014 11:53 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2157

Sektörümüzde ciddi bir daralmaya yol açan ‘kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması’ karşısında, üretici firmalar kuyumcuların satışlarını desteklemek için farklı yöntemleri gündemlerine alıyorlar. Altıniş Kuyumculuk; yaklaşan düğünler öncesi uzmanlık alanlarından olan ‘Çerçeveli Takı Grubu’nun set versiyonunu hazırlıyor. Daha önce kolye şeklinde tasarlanan ‘çerçeveli takı grubu’ şimdi gelinler için sete dönüşüyor…

Düğünlerin artmasıyla birlikte kuyum sektörümüz için hareketli günler başlıyor. Fakat bu yıl; kredi kartı yasaklarının kuyumcu esnafını çok ciddi boyutlarda etkilediğini de gözlemliyoruz. Altıniş Kuyumculuk Genel Müdürü Mehtap Ahlat; kuyum sektörünün kredi kartı yasağını bir türlü çözememiş olmasının etkilerinin işlem hacimlerine olumsuz yansıdığını, yeni ürün konseptlerinde tarz ve şekil değişikliklerine yönelerek kuyumcu dostlarının daha kolay satış yapmalarını hedeflediklerini söyledi.

Kredi kartı ile taksitli alışverişin biranda yasaklanmasından ziyade kademeli bir geçişin çok daha mantıklı bir uygulama olacağını belirten Mehtap Ahlat; "12 taksiti birden sıfıra indirmektense keşke 6 veya 4 taksite geçilseydi. Biliyoruz ki sektörümüzde çok az kişi de olsa kredi kartını suistimal etmişlerdir. Bence sarrafiye satışlarında yasaklanmalı ama takı alışverişinde belirli bir sayıda takside izin verilmeliydi. Umarım kısa sürede bu durum değişir, yoksa bu yıl sektörümüz açısından ‘kayıp yıl’ olarak tanımlanacaktır” diye konuştu.

Anneler Günü ve seçim öncesi sektörün tam anlamıyla kilitlenmiş olduğunu hatırlatan Ahlat; yaza adım atılan bugünlerde kuyum camiasının artan düğünlerle birlikte işlerinde belli oranda artış olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Bu yıl düğün sezonu ramazan nedeniyle ikiye bölünecek. Ramazan öncesi ve ramazan sonrası ikiye bölünecek düğün sezonunun özellikle ikinci bölümünden daha ümitliyim. Düğünlerde altın takı takılması bizim halkımızın vazgeçemeyeceği bir geleneği ve kültürü. Bu yüzden çeşitli takı gruplarımızda, piyasa şartlarına daha uygun revizyonlara ve gösterişli tasarımlara yöneldik. İlk kez çerçeveli takılarımızı gelin seti haline dönüştürdük. Cimarlı grubumuz 22 ayar renginde. 22 ayar takı almaya bütçesi yetmeyecek olan kişilerin bu ürünlerimize yöneleceğini tahmin ediyoruz. İthal ürün grubumuzda ilgi görmeye devam ediyor. Bu yıl mevcut durumumuzu stabil bir halde korumayı ve yılı hasar almadan atlatmayı planlıyoruz.”

İzmir Kuyumcular Odası’nın yeni başkanı Turgay Baransel’in, Soma faciası nedeniyle İzmir’de tüm kuyumcuları organize ederek 1 gün kepenk kapatma duyarlılığını da büyük takdirle karşıladığını sözlerine ekleyen Ahlat; "Bu tip duyarlı hareketlerin İstanbul’da da olmasını bekliyoruz” dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI