Habergold
Dunyatimes

Çarşı kültürünün son kalesi ve emeğe büyük "BeSAYGI"

Tarih boyunca yoğun olarak kuyumculuk mesleği Çemberlitaş semtinde ve Kapalıçarşı çevresinde icra edilmiş. Eskiden çırak, kalfa ve usta arasındaki saygıya, sevgiye dayanan ilişki; ne yazık ki günümüzde o günlerdeki gibi değil. Kuyumculuk mesleğine çok küçük yaşta atılan, çıraklıktan ustalığa kadar adım adım mesleğin inceliklerine vakıf olan Ömer Kaya; 22 yıl önce kurduğu Besay Kuyumculuk markasında 'Çarşı Kültürünü' büyük bir titizlikle devam ettiriyor. Ortalama 12 – 13 yıllık çalışanları bulunan Besay Kuyumculuk; kemikleşmiş ve birbirini çok iyi tanıyan kadrosuyla birbirinden başarılı çalışmalara imza atıyor.

02 Haziran 2014 17:47 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 1897

Tarih boyunca yoğun olarak kuyumculuk mesleği Çemberlitaş semtinde ve Kapalıçarşı çevresinde icra edilmiş. Eskiden çırak, kalfa ve usta arasındaki saygıya, sevgiye dayanan ilişki; ne yazık ki günümüzde o günlerdeki gibi değil. Kuyumculuk mesleğine çok küçük yaşta atılan, çıraklıktan ustalığa kadar adım adım mesleğin inceliklerine vakıf olan Ömer Kaya; 22 yıl önce kurduğu Besay Kuyumculuk markasında ‘Çarşı Kültürünü’ büyük bir titizlikle devam ettiriyor. Ortalama 12 – 13 yıllık çalışanları bulunan Besay Kuyumculuk; kemikleşmiş ve birbirini çok iyi tanıyan kadrosuyla birbirinden başarılı çalışmalara imza atıyor.

Başarıyı ortaya koyan etmenlerin en başında gelen ‘başarılı kadro oluşturma’; Besay Kuyumculuk tarihinde yıllardır en çok önem verilen değer olarak kabul ediliyor. Yıllardır aynı kadroyla yoluna devam eden ve ustanın çırağını yetiştirdiği, saygı ve sevginin ön planda olduğu Besay’da; firma sahibi Ömer Kaya; patron kimliğinden ziyade ‘Usta’ kimliğiyle yer alıyor. Şirket kurulduğu günden buyana aralıksız çalışanların olduğu Besay’da, kişiler işin değil firmanın bir parçası. ‘Çarşı Kültürü’ ile yetişen Ömer Kaya; yıllar önce haftalığının iki katını teklif eden bir firmayı reddederek ‘aidiyet’ duygusunun ne demek olduğunu çok iyi özümsemiş ve bunu kendi çalışanlarına da aşılamış.

Kuyumculuk sektöründe yakın tarihlerde işlerin açıldığı dönemlerde birçok firmanın suni kadro genişlemesinde bulunduğunu, en ufak bir daralma esnasında ise çalışanların işlerine son verildiğini hatırlatan Besay Kuyumculuk firma sahibi Ömer Kaya; "Biz güneşli havada ve fırtınalı günde aynı arkadaşlarımızla yolumuza devam ettik. Bugün piyasamızda ‘Besay’a giren çıkamaz’ sözü diye bir ifade bulunduğuna memnuniyetle tanıklık ediyoruz. İnsan; ailesinden birini hayatından nasıl çıkaramazsa, bizim içinde çalışanlarımızın durumu budur” dedi. Sık olmamakla birlikte zaman zaman tecrübeli kuyum ustalarının Besay bünyesine katıldığını, fakat bu kişilerin kemik kadroya dahil olmadan önce farklı bir konumda şirket kültürüne adapte edildiklerini kaydeden Ömer Kaya, "Bu süreci başarıyla geçen kişiler, çekirdek kadromuza dahil oluyorlar. Bizim için bir ustanın işinde çok başarılı olması kadar, şirketimizin aile yapısına da uyum göstermesi çok önemlidir. Yıllardır sadece iki arkadaşımız aramızdan ayrıldı. Onlarda kendi işlerini kurmak için ayrıldılar. Ben artık onların Ömer ustası değil Ömer abileriyim” diye konuştu.

ANTEP’TEN ŞEN DÖNDÜ…

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te düzenlenen Ortadoğu Takı ve Mücevher fuarına katılan Besay Kuyumculuk; başarılı bir fuarı daha geride bıraktı. Birçok ürününün büyük ilgi gördüğü Besay standı; Gaziantep Valisi Erdal Ata ve Gaziantep Belediye Başkan Yardımcısı tarafından da ziyaret edildi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI