Habergold
Dunyatimes

Güneş "2014'ün ilk yarısını sektörümüz yenik kapattı"

Kuyum sektörünün deneyimli ismi, Ufuk Alyans firma sahibi Ufuk Güneş; kuyum camiasının 2014 yılının ilk yarısında arzu ettiği hedeflere ulaşamadığını, birçok firmanın ama az ama çok geçen yıl elde edilen rakamların altında kaldığını ifade etti…

14 Temmuz 2014 16:48 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2115

Kuyum sektörünün deneyimli ismi, Ufuk Alyans firma sahibi Ufuk Güneş; kuyum camiasının 2014 yılının ilk yarısında arzu ettiği hedeflere ulaşamadığını, birçok firmanın ama az ama çok geçen yıl elde edilen rakamların altında kaldığını ifade etti…

2014 yılına büyük bir hazırlık döneminin ardından merhaba diyen, birçok yeni modelini ve ‘Ever After’ isimli markasını piyasaya sunan Ufuk Alyans; iç ve dış sebeplerin olumsuz etkisini belli ölçülerde hissetti. 2014 yılını istikrarın bozulduğu bir yıl olarak değerlendiren Ufuk Alyans firma sahibi Ufuk Güneş, "Bu yıl yurtdışı krizleriyle, ülke içi çeşitli siyasal sıkıntıları beraber yaşadık. Kuyum camiamız için büyük önem teşkil eden Arap pazarında yaşanan gerilimin, yılın ikinci yarısında daha fazla sektörel kayba yol açmasından endişe ediyorum” dedi.

Özellikle Kuyumcukent bünyesinde üretim yapan birçok markanın, Kuzey Irak ve Arap pazarında yaşanan daralmanın negatif etkilerini çok yakından hissettiklerini belirten Ufuk Güneş; "Tüm bu durgunluğun üstüne bir de Ramazan ayının klasik rehaveti eklenince sektörümüzde işlem hacmi ciddi anlamda daraldı. Birçok markamızın toplu yıllık izinleri çalışanlarına kullandırdığını biliyorum” dedi. Yaşanan bu sıkıntıların üstüne bir de ‘Kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağının’ eklenmesinin tam anlamıyla yaranın üstüne tuz basmak anlamı taşıdığını kaydeden Güneş; sektörler arasında haksız rekabete yolaçan bu yasağın biran önce ortadan kaldırılması gerektiğini, Ramazan ayı sonrası içpiyasada beklenen hareketliliğin oluşması için bu hamlenin çok önem teşkil ettiğini söyledi.

Kredi kartı yasağının evliliğin temel ihtiyacı olan alyansa da etki yaptığını vurgulayan Güneş; sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlar tabi ki alyans alıyorlar ama bu yasak nedeniyle daha gramajı hafif, daha ucuz modeller tercih ediyorlar. Netice itibariyle bizde diğer takı grupları gibi olumsuz etkileniyoruz. Arap pazarındaki daralmadan markamız da nasibini alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %20’lik bir kaybımız söz konusu. Birçok yeniliğimizle atılım yaptığımız 2014 yılında, piyasanın daralması açıkçası beklemediğimiz bir durumdu. Yılın ikinci yarısında komşumuzda ki çatışma ortamı ortadan kalkarsa, artan düğünlerle birlikte sektörümüz yılı en az kayıpla atlatacaktır.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI