Habergold
Dunyatimes

Hayatı tesbih yaptı

Yıllardır kuyum alanındaki tüm bilgi ve birikimi altın tespih imalatı için kullanan, deneyimli kuyum ustası M. Yavuz Tuncer; ülkemizin hemen hemen her şehrine tesbihlerini ulaştırıyor. Aynı zamanda başarılı ihracat çalışmaları da gerçekleştiren Tuncer; yüzlerce farklı tesbih modelini hayata geçiriyor.

14 Mart 2014 15:10 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2910

Yıllardır kuyum alanındaki tüm bilgi ve birikimi altın tespih imalatı için kullanan, deneyimli kuyum ustası M. Yavuz Tuncer; ülkemizin hemen hemen her şehrine tesbihlerini ulaştırıyor. Aynı zamanda başarılı ihracat çalışmaları da gerçekleştiren Tuncer; yüzlerce farklı tesbih modelini hayata geçiriyor.

Arap ve Türk kültürünün, ayrıca İslamın önemli öğelerinden biri olan ve toplumumuz tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılan Tesbih; hünerli ellerde birbirinden özel motifiler ve tasarımlar eşliğinde Yavuz Kuyumculuk tarafından üretiliyor. Ülkemizin en büyük altın tesbih üreticilerinden olan Yavuz Kuyumculuk; kuyum ustası Yavuz Tuncer tarafından kurulmuş. 1989 yılında Kapalıçarşı’nın duayen ustalarından birinin yanında çok genç yaşta adım atan Tuncer; yaklaşık 15 yıl boyunca her türlü ürün grubunun üretiminde görev almış ve mesleğin tüm inceliklerini öğrenmiş. Ardından kendi işini kurmaya karar vererek atölyesini açan Tuncer; kısa süre içinde altın tesbih alanındaki boşluğu görerek kendisini bu alana kanalize etmiş.

Altın tesbih üretimine başladığı dönemde Kapalıçarşı’da sadece iki tip altın tesbih üretildiğini belirten Yavuz Tuncer; "Ben kısa sürede tesbihte hızla farklı modelleri üretmeye soyundum. 14 ayardan 22 ayara kadar ürettiğim tesbihler, kısa sürede birçok önemli markanın ve kuyumcuların vitrinlerine taşındı. Günümüzde artık kişiye özel butik tespih üretimi yapabiliyoruz” dedi. Bugün 3 boyutlu tasarımlar eşliğinde özel robot kalıplarıyla her bir parçası, akla hayale gelebilecek her şekilde ve motifte üretilebilen tesbihin her yaştan kişilerin ilgisini çektiğini kaydeden Tuncer; tesbih koleksiyonu yapan yüzlerce kişi olduğunu, bayanların dahi tesbih kullandıklarını, dua etmek haricinde tesbihin stres atmak için de kullanıldığını söyledi.

Tesbihe bir takı bir aksesuar gibi yaklaştıklarını ifade eden Tuncer; sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Şu anda 800 liradan yüz bin dolara kadar farklı bütçelerde tesbih üretiyoruz. Her türlü değerli doğal taşlar ve pırlantalar eşliğinde yaptığımız teşbihler özellikle Arap ülkelerinden büyük talep görüyor. Bugün fildişinden dahi tesbih yapıyoruz. Dünyanın çok farklı noktalarından butik üretim talebi geliyor. Biz bir adet talebe dahi karşılık veriyoruz. Ayrıca çeşitli markalara butik üretim de yapıyoruz. Şu anda piyasada yer alan büyük markalara fason ve lojistik imalat desteği veriyoruz.Tesbih imal ediyorum diyenlerin altyapı desteğini dün sunduğumuz gibi bugünde sürdürüyoruz. Devamlı yeni modellerle piyasanın nabzını tutuyoruz. Kendi branşımızda işinin ehli profesyonel ekibimizle, özgün ve ses getiren tasarımlara imza atmaya devam edeceğiz. Yılbaşı, Sevgililer günü ve Babalar Gününde tesbih satışlarımız birkaç kat artıyor.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI