Habergold
Dunyatimes

İDE "kalkan ÖTV'nin sevincini gelen KDV'nin şaşkınlığını yaşıyoruz"

Pırlantalı ürün ihracatı ve pırlanta ithalatında kalkan ÖTV; sadece mücevher firmalarını değil, bu firmalara montür hazırlayan birçok markayı da memnun etti. Montür firmaları, kalkan ÖTV ile yurtdışı iş hacimlerinin genişleyeceğini, yurtiçinde ise satışlar için gelen KDV'nin piyasada satışların azalmasını ve kayıt dışılığı teşvik edeceğini öngörüyorlar.

14 Şubat 2014 15:15 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2207

Pırlantalı ürün ihracatı ve pırlanta ithalatında kalkan ÖTV; sadece mücevher firmalarını değil, bu firmalara montür hazırlayan birçok markayı da memnun etti. Montür firmaları, kalkan ÖTV ile yurtdışı iş hacimlerinin genişleyeceğini, yurtiçinde ise satışlar için gelen KDV’nin piyasada satışların azalmasını ve kayıt dışılığı teşvik edeceğini öngörüyorlar.

Yıllardır uluslararası arenada rakipleriyle eşit şartlarda mücadele edememekten yakınan mücevher üreticileri ve onlara montür temin eden birçok kuyum firması kalkan ÖTV’nin mutluluğunu yaşıyor. Önde gelen montür firmalarımızdan Somoro Kuyumculuk İhracat Müdürü Mehmet Hıdır İde; bunca yıldır mücevher ihracatçısının ayağında ciddi bir ağırlıkla uluslararası arenada koşmaya çalıştığını, bu mantık dışı ağırlığın ortadan kalkmasıyla ihracat alanında işlem hacminin artacağını öne sürdü.

Türkiye gibi enerji ve hammadde konusunda dışa bağımlı ülkelerin, ihracat gelirlerini sürekli arttırmak zorunda olduğunu hatırlatan M. Hıdır İde; " Ticaret hacminin artmasının önündeki engellerin ortadan kalkması ülke nüfusunun zenginleşmesi anlamı taşır. Bugün; global ekonomi kurallarının dışında, korumacı bir zihniyet ile hareket etmenin ülkemize ciddi kayıplar oluşturduğunu ve kayıtdışı ekonomiyi teşvik ettiğini belirtmek isterim” diye konuştu. Kendi markaları gibi birçok montür markasının pırlanta firmaları için özel üretim yaptıklarını, mücevher firmalarının artacak işlem hacimlerinin kendilerine de olumlu yansıyacağını kaydeden İde; ihracat yapan müşterilerinin montür taleplerinde artış olurken, bir yandan daha önce sıfır KDV ile satılan mücevhere %18 KDV gelmesinin iç piyasada bir daralmaya yol açacağını dile getirdi.

Devletin yurtiçinde tasarrufu teşvik etme politikası çerçevesinde pırlantalı ürünlerde KDV uygulamasını ortaya koyduğunu tahmin ettiğini ifade eden İde, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomi yaşayan ve dönüşüm halinde olan bir mikroorganizma gibidir. Siz belirli bir hıza çıkmış ve bir hedefi olan bu gücü, frenlerle durdurmaya çalışırsanız hedeflerde sapmaya yol açarsınız. Ülkemizde pırlantalı ürünlere hergeçen gün artan talep varken, biranda KDV uygulamasını getirmeniz, vatandaşların kendi çözüm yollarını ortaya çıkarmasına zemin hazırlamanız anlamına gelecektir. Ayrıca kredi kartıyla taksitle altın alım satımının yasaklanması da yine piyasamızda olumsuz etki yaratacaktır.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI