Habergold
Dunyatimes

İlişkileri, iş adamları kuvvetlendirecek

Çek Cumhuriyeti coğrafi konumu, AB ile uyumlu yasal düzenlemeleriyle ve yatırım teşvikleriyle yabancı yatırımcılar için büyük avantajlar sunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.5 milyar dolar olduğunu ve bu sene sonu itibariyle 3 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ester Lauferova, ticari ilişkilerin geliştirilmesinde iş adamlarına büyük görev düştüğünü söylüyor.

21 Kasım 2013 00:12 / Güncelleme: -/- | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 1994


Çek Cumhuriyeti coğrafi konumu, AB ile uyumlu yasal düzenlemeleriyle ve yatırım teşvikleriyle yabancı yatırımcılar için büyük avantajlar sunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.5 milyar dolar olduğunu ve bu sene sonu itibariyle 3 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ester Lauferova, ticari ilişkilerin geliştirilmesinde iş adamlarına büyük görev düştüğünü söylüyor.

FEDAİ YILDIRIM

Çek Cumhuriyeti, Orta ve Doğu Avrupa’nın en gelişmiş ve sanayileşmiş ekonomilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ülkede 1990’lı yılların başından itibaren özelleştirme, yabancı yatırımlara açılma, uluslararası ticaret ve döviz kurunun serbestleştirilmesi gibi uygulamaları kapsayan bir dizi reform yapıldı. Ülkenin özellikle coğrafi konumu ve AB ile uyumlu yasal düzenlemeleri yabancı yatırım çekmede etkili oluyor.
İki ülke arasında ticaret hacminin 2.5 milyar dolar civarında olduğunu ve bu sene sonu itibariyle 3 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ester Lauferova, "Türkiye ile ticari ilişkilerin daha da artırılması için buradayız” diyor. 
İki ülkenin de çok önemli pazarlar olduğunu ifade eden Başkonsolos Lauferova’ya göre karşılıklı ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesinde işadamlarına büyük görev düşüyor.
Türkiye’yi çok seven ve İstanbul’da görev almayı kendisi talep eden Başkonsolos Ester Lauferova ile yatırım fırsatlarını konuştuk: 

ÇOK AÇIK PAZAR

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, geçen yıl düzenlenen Türk-Çek İş Forumu’nda, "Her konuda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” demişti. Sizce iki ülke arasındaki işbirliği ne durumda?

Çok sayıda Çek işadamı Türkiye’de faaliyette bulunuyor ve iki ülke işadamları çeşitli ortamlarda bir araya geliyor. Örneğin, 7-11 Ekim 2013 tarihleri arasında Brno kentinde 55’inci kez düzenlenen Uluslararası Makine ve Mühendislik Fuarı’nda Türkiye ortak ülke olarak yer aldı. Fuara Türkiye’den 20 firma katıldı. Fuar sonuç olarak başarılı geçti. Bu tip organizasyonlara ne kadar fazla sayıda firma katılırsa, ilişkilerin geliştirilmesi açısından o kadar olumlu adımlar atılacaktır.
Türkiye, çok önemli bir pazar. Çek Cumhuriyeti de çok açık bir pazar. İki ülke de çok önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırım imkanları farklılık gösterebilir ancak iki ülke işadamlarının karşılıklı olarak bu ilişkileri daha da kuvvetlendirmesi gerekiyor. İşadamlarının işbirliği yapacakları alanları doğru şekilde analiz etmesi, hedef sektörlere yönelmesi başarılı işbirliği açısından önemli noktalar. Biz de konsolosluk olarak bu hedefi yakalamaları için işadamlarına destek veriyoruz.

Konsolosluk olarak iki ülke ticaretinin artırılmasına yönelik neler yapıyorsunuz?

Türkiye’deki öncelikli görevim tabi ki diplomasi. Ancak Ankara’daki Büyükelçiliğimizle birlikte ‘İki ülke ticaretine nasıl daha fazla katkı sağlayabiliriz?’ diye sürekli temas halindeyiz. Türk yatırımcıların ilgisini çekebilme adına kendi hükümetimizle de görüşüyoruz. Aradaki problemleri çözmek için ilgili bakanlarımızla ve Türkiye’deki paydaşlarımızla fikir alış-verişinde bulunuyoruz. Çek işadamları Türkiye’de ağırlıklı olarak enerji, taşımacılık, otomotiv ve sağlık sektörlerine ilgi gösteriyor.

NANOTEKNOLOJİDE BAŞARILI

Türk iş adamları için ülkenizde yatırım potansiyeli olan alanlar hangileridir?

Çek Cumhuriyeti de nano teknolojide başarılı ve Çek Cumhuriyeti’nde yatırım düşünen Türk işadamları bu alana yönelebilirler. Sağlık sektörü de hâlâ yatırıma çok müsait. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti bir endüstri ülkesi ve doğal olarak endüstride de çok başarılı. Firmalar için bu alanda da önemli yatırım fırsatları bulunabilir. Bunların dışında bilişim teknolojileri ve havacılık alanını da göz ardı etmemek gerek. İki ülke işadamları bu alanlarda yatırım ve işbirliği yapabilirler. Bu konularda biz konsolosluk olarak elimizden gelen her yardımı yapmaya hazırız.

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım düşünen iş adamları nasıl bir yol izlemeli?

Çek Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın Czech Trade ve Czech Invest olarak iki tane ajansı var. Czech Trade, Çek işadamlarının ülke dışındaki faaliyetleri ile ilgili yardımcı oluyor. Czech Invest de Çek Cumhuriyeti’ne yatırım yapacak yabancı yatırımcıya yönelik yardımcı olmak amacıyla faaliyet yürütüyor. Bu iki ajans da yatırımcıya yardım için var. Yatırım düşünen herkes gelip bu ajanslardan istediği bilgiyi alabilir.

GEÇEN YIL 12 BİN VİZE

İki ülke arasında eşya ve yolcu taşımacılığında karşılaşılan en önemli sorun vize başvurularının uzun sürede sonuçlandırılması olarak gösteriliyor. Hatta, Çek Cumhuriyeti’nin 2007 sonunda Schengen alanına dahil olmasına bağlı olarak bu sürecin daha da uzadığı kaydediliyor?

Bu konuyu sıkça duyuyorum ancak vize konusunda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki bazı evrak işleri oluyor. Bu konu ile ilgili toplantılar yapıldığını biliyorum. Umarım olumlu sonuçlanacak. AB üyesi ülkeler olarak hepimizin AB ile ilgili tüm konularda sorumluluğumuz var ve bu yüzden çözüm için hepimiz ortak akıl yürütmeliyiz. İstanbul Başkonsolosluğu olarak geçen yıl 12 bin vize verdik ve bu vizelerin 1.350 tanesi de iş vizesiydi.

Vize demişken, özellikle İTO üyesi iş adamlarının vize alımını kolaylaştırmaya yönelik bir çalışma düşünülüyor mu?

Sizden aldığım bilgiye göre İTO’nun Fransa, İtalya, Malta, Hollanda ve İsveç ile İTO üyesi işadamlarının vize alımlarını kolaylaştıracak anlaşmalar imzaladığını biliyorum. Biz de Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu olarak Schengen kuralları çerçevesinde Çek Cumhuriyeti ile iş yapan Türk işadamlarına elimizden geldiğince kolaylık sağlıyoruz. ‘Daha da nasıl kolaylaştırabiliriz?’ diye de görüşmeler yapıyorum. Zaten İTO ile ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmek istiyoruz. Örneğin geçen hafta Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Martin Pecina ile İTO’ya yaptığımız ziyaret çok önemliydi. Bu ziyarette 20 kadar Çek işadamı da Türk işadamları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bunlar çok önemli adımlar.

Avrupa’daki ekonomik durgunluk Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırımları nasıl etkiledi? Bu durum bir fırsat olarak da değerlendirilebilir mi?

Özellikle Euro Bölgesi’ndeki durgunluktan Çek Cumhuriyeti çok da fazla derinden etkilenmedi. Ancak biz de AB ülkesiyiz ve şu anki durgunluk ortak bir sorunumuz.

* * *

‘Pazara gidip taze yiyecek alıyorum’

Başkonsolosluk görevini ne kadar süredir yürütüyorsunuz? İstanbul’da yapmaktan hoşlandığınız şeyler neler?

2012’nin Ağustos ayında görevi devraldım. İstanbul’da görev almayı kendim istedim. Çünkü önceleri seyahatlerim oluyordu buraya ve çok sevmiştim. O bakımdan burada görev yaptığım için çok şanslıyım. Tabi Türkçe bilmemek biraz zorluyor ama öğreniyorum. Şanslı olduğum diğer bir durum da şehrin trafik probleminden diğer kişiler kadar etkilenmemem. Rahatlamak istediğim zaman da Boğaz vapurlarına binip herhangi bir semte gidip çay içiyorum, geziyorum. Türk yemekleri de çok güzel. Çünkü kullanılan malzeme çok taze oluyor. Umarım bu gelenek devam eder. Bazen ben de sebze-meyve pazarlarına gidiyorum ve taze yiyecek alıyorum. En keyifli şeyler bunlar benim için. Balık ve İskender’i çok seviyorum.

* * *

‘Fuara daha fazla sayıda Türk iş adamı gelmeliydi’

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Departmanı Şefi Pavel Buchta, Türkiye’nin ‘ortak ülke’ sıfatıyla yer aldığı 55. Brno Uluslararası Makine ve Mühendislik Fuarı hakkında bilgi verdi. Fuarın, Avrupa’daki en büyük sanayi fuarlarından biri olduğunu ve dolayısıyla işadamları arasında çok önemli bir yeri bulunduğunu kaydeden Buchta, "Fuara Türkiye’den 20 şirket katıldı. Bu rakamın çok daha fazla olmasını isterdik. Şirketler kendilerini Çek Cumhuriyeti’ne bu yolla daha iyi tanıtabilirler. Bu tip organizasyonlar ilişkileri geliştirme açısından çok önemli” dedi.

* * *


Yatırıma teşvik var

Çek Cumhuriyeti yatırımcıları destekliyor. Yatırımcılara bir takım teşvikler var. Bazı tip vergilerde 10 yıllık muafiyet var. Bunların yanı sıra kalifiye eleman yetişmesi amacıyla çalışanların eğitimi konusunda da destekler uygulanıyor. Ayrıca, yatırımcıya uygun fiyatla arazi tahsisi imkanı da sunuluyor. Az gelişmiş ve işsizliğin yüksek olduğu bir bölgeye yatırım yapılacaksa yatırımcıya bir takım teşvikler ve destekler veriliyor. 1998’den beri uygulanan bu sistem, Türkiye’deki teşvik paketine benziyor.  
Ayrıntılı bilgi için: 
www.czechinvest.org 
www.czechtrade.com.tr

 


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI