Habergold
Dunyatimes

İstanbul'un ilk köyü: Rumeli Hisarı

İstanbul'un fethinden iki yıl önce yani 1451 yılında yapımına başlanan Rumeli Hisarı, üç ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Fetih döneminde Anadolu Hisarı ile birlikte Boğaz'ın iki yakasını tutan Rumeli Hisarı, Bizans'a gelecek olan yardımların önüne geçti. O yıllarda hisarın çevresine kümelenmiş evlerden oluşan köyün sınırları, İstanbul'un ilk köyü olması sebebiyle diğer köylere göre daha geniş tutulmuştu

25 Ekim 2013 01:27 / Güncelleme: -/- | Kategori: Öne Çıkanlar | Ziyaretçi: 2435


İstanbul’un fethinden iki yıl önce yani 1451 yılında yapımına başlanan Rumeli Hisarı, üç ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Fetih döneminde Anadolu Hisarı ile birlikte Boğaz’ın iki yakasını tutan Rumeli Hisarı, Bizans’a gelecek olan yardımların önüne geçti. O yıllarda hisarın çevresine kümelenmiş evlerden oluşan köyün sınırları, İstanbul’un ilk köyü olması sebebiyle diğer köylere göre daha geniş tutulmuştu.

Sümeyra YARIŞ TOPAL

15. yüzyıl ortalarıydı. İstanbul’un fethi için önce Boğaz’dan gelebilecek olası yardımların önünün kesilmesi gerekiyordu; zira Bizans zaten son yıllarda gücünü iyice yitirmeye başlamıştı. 1395 yılında Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Anadolu Hisarı bu amaca hizmet etse de yetersiz kalıyordu. Tüm bu sebeplerden dolayı 1451 yılının soğuk karlı bir gününde Rumeli Hisarı’nın inşaatına başlandı. Boğaz’ın 660 metre ile en dar bölümünde yapılmaya başlanan, dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olan tarihi hisar, üç ay gibi rekor bir sürede tamamlanacaktı. 

BİN USTA ÇALIŞTI 

Projesi bizzat Fatih Sultan Mehmet’e ait olan Rumeli Hisarı’nın yapımında yaklaşık 1.000 usta, 2 bin kadar da işçi görev aldı. Tarihi hisar Boğaz’ın en dar ve akıntıların en yüksek olduğu bölgeye inşa edildi. Çünkü akıntılar yoğun olduğu için bu bölgeden geçen gemiler Hisar’a yaklaşmak zorunda kalıyor, bu da gemilerin top menziline girmesini kolaylaştırıyordu. Hisar yaklaşan hedefleri, topların en uzak mesafesinden karşılayarak, İstanbul yönünde en uzun mesafeye kadar takip edebiliyordu. 

EN BÜYÜK KALE BURÇLARI 

Dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olan Rumeli Hisarı çok ince ayrıntılarla tasarlanmıştı. 60 bin metrekare alanı kapsayacak şekilde inşa edilen hisarın Zağanos Paşa, Halil Paşa ve Saruca Paşa olarak adlandırılan üç kulesine kaleyi çevreleyen seğirdim yollarından (kale bedenlerindeki yol) ulaşmak mümkün değildi. Böylece avlu ve bedenler düşman eline geçse bile bu kulelerden savunmanın devam etmesi düşünülmüştü. Kalenin burçlarının kalınlığı ise bazı yerlerde 7 metreyi bulmaktaydı. Rumeli Hisarı’nı oluşturan burç ve kulelerin şeklinin tepeden bakınca kufi hatla "Ya Muhammet” yazısına tekabül ettiğine de inanılır.

* * *

Osmanlı’nın İstanbul’daki ilk tekkesi

Rumeli Hisarı o yıllarda İstanbul’un en uzak ve sakin bölgesine yapılsa da inşaatla beraber bölge yerleşim yeri haline gelmeye başladı. Bünyesinde bulunan tarihi hisar nedeniyle Rumeli Hisarı olarak anılan bölge, Türkler’in İstanbul’da ilk yerleştiği, cami ve mezarlık yaptığı bölge olma özelliği de taşır. Rumeli Hisarı’nın üst kesimlerinde bulunan Nafi Baba Tekkesi ise Türkler’in Rumeli yakasındaki ilk şehitliğine ev sahipliği yapar. Nafi Baba Tekkesi içinde bulunan Şüheda Kuyusu’nda Rumeli Hisarı’nın yapımına paralel zamanlarda Bizans içlerine giden akıncı kuvvetlerin mezarları bulunur. O dönemlerde Zincirlikuyu’ya kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet gösteren Nafi Baba Tekkesi, bugün Boğaziçi Üniversitesi’nin güney kampüsünde yer alıyor.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI