Habergold
Dunyatimes

İTİCÜ, Kuyumcukent'te laboratuvar açtı

Geçen yıl Mücevherat Mühendisliği bölümünü açarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Ticaret Üniversitesi, ilk somut adımını Kuyumcukent'te açtığı laboratuvarla attı.

19 Ekim 2013 19:09 / Güncelleme: 21 Ekim 2013 20:01 | Kategori: Kuyumcukent | Ziyaretçi: 2142


Geçen yıl Mücevherat Mühendisliği bölümünü açarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Ticaret Üniversitesi, ilk somut adımını Kuyumcukent'te açtığı laboratuvarla attı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Mücevherat Mühendisliği Bölümü'nün Kuyumcukent Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı açıldı.

Geçen yıl Mücevherat Mühendisliği bölümünü açarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Ticaret Üniversitesi, öğrencilerinin pratiklerini artırmak ve kuyum sektörünün ihtiyacı olan teknik bilimsel çalışmalara dayalı katma değer oluşturmanın ilk somut adımını Kuyumcukent'te açtığı laboratuvarla attı.

İlk adımda 500 bin liralık yatırımın gerçekleştirildiği laboratuvarda sektöre hem akademik hem de katma değeri olan eserler oluşturulacak.

Açılışa İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, üniversitenin mütevelli heyeti üyeleri, Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Mücevherat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Çizmecioğlu, Mücevher İhracatları Birliği ve İMMB Koordinatör Başkanı Ayhan Güner, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaettin Kameroğlu, KİAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaşı, İTO Meclis üyeleri, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ve çok sayıda davetli katıldı. Eğitim alanlara sertifikaları verildi.

Sektörün büyük gelişme kaydettiğini, devletin 1985 yılından itibaren kıymetli taş ve metal ithalatını serbest bıraktıktan sonra sektörün çok büyük boyutlara ulaştığını söyleyen İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Mücevherat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Çizmecioğlu, "Eğitimli eleman ihtiyacı ortaya çıktığı için İstanbul Ticaret Odası meslek komiteleri mücevherat mühendislik bölümünün açılmasını talep ettiler.

Üniversitelerimizin diğer vakıf üniversitelerinden farkı iş dünyası ile çok yakın ilişkisi olması. Talepler göze alınarak dünyada ilk defa mücevherat mühendisliği bölümünün bu üniversitede eğitime başlaması için bu talepleri YÖK'e iletti. 2011-2012 yılında üniversitemizde mücevherat lisans eğitimi başladı" diye konuştu.

"MESLEKTAŞLARIMIZA GÖREV DÜŞÜYOR"

Sektörün bir mensubu olarak böyle bir açılışa katkısı olan herkese teşekkür ettiğini kaydeden Mücevher İhracatları Birliği ve İMMB Koordinatör Başkanı Ayhan Güner ise, "Sektöre katkı sağlamak için birimlerin başındayız. Bazı projeler yapıyoruz size duyurmak bizim görevimiz.

İstanbul Kuyumcu Odası'yla birlikte yaptığımız yetişmiş insan kaynağını Küçükçekmece Kuyumculuk Meslek Lisesi'ni hayata geçirdik. Atölyeler ve öğrenciler hazır. Oradan yetişen öğrenciler İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne alt yapı olacaktır ve büyük katkı sağlayacaktır. Okul, üniversite sektörle beraber olursa daha kaliteli üretim yapabiliriz. Kaliteli üretim demek daha çok ihracat demektir" dedi.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaettin Kameroğlu da, "Burada eğitim alacak öğrencilerin çok şansı var. Öğrencilerin pratik eğitim almalarında, bunun haricinde diğer meslek okullarımızın da öğrencilerinin de eğitim ve stajlarında Kuyumcukent'e meslektaşlarımıza çok büyük görev düşüyor" şeklinde konuştu

ÜNİVERSİTE, SEKTÖR İŞBİRLİĞİ

Üniversite olarak böyle projenin sürekli destekçisi olduklarını ifade eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, öğrencilerin bilgi birikimi ve tecrübelerinin aktarılacağı bir yapıyı oluşturdukları için memnun olduklarını belirtti. Ekren, desteklerinden dolayı İTO'ya ve sektör temsilcilerine teşekkür etti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken ise konuşmasında, "Kuyumcukent'e yapılan bu çalışma üniversitenin reel sektör ilişkisinde yaptığı en önemli atılımlardan bir tanesi olduğunu vurguladı.

Erken, ''Üniversitemiz içinde çok önemli bir aşamayı beraber getiriyor. Burada sektörden gelen isteklerle birlikte akademik bir formata büründürülmesi ve bir müfredat oluşturulması sayesinde böyle bir okul ortaya çıktı.

Hepinizin bildiği gibi dünyada tek ve ilkokul burası. Sorumluluğumuzun farkındayız. Laboratuvarın açılması sembolik olarak önemli, bizden sonra pek çok üniversite böyle faaliyetlere geliştireceğini düşünüyoruz. Bende kuyumcu bir ailenin çocuğuyum böyle bir gelişmenin olduğunu görmek mutluluk verici" dedi.

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE LABORATUVAR

Erhan Erken,"Kuyumcukent'in içerisinde böyle bir laboratuvar olması direk akademisyenlerin sektör mensuplarıyla beraber fikir alışverişi içinde bulundukları bir saha sağlıyor. Biz burada kuyumcuların yaptıkları işleri yapma noktasında değiliz ama kuyumcuların beraberce istifade edebilecekleri bir laboratuvar ortamı oluşturup onların daha iyi kazanabilmelerini sağlayan teknikler oluşturacağız.

Kuyumculuk esnaf işiydi, zamanla kuyumculuk bir endüstri haline gelmeye başladı. Bugün Türkiye'nin ihracat noktasında en önemli sektörlerinden biri kuyumculuk olmaya başladı. Biz de bu gelişen sektöre akademik bir destek vermek açısından tam sektörün göbeğinde böyle bir laboratuvar kurduk. Şu ana kadar 500 bin lira harcama yaptık ama bu şimdilik başlangıç" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Açılışın ardından laboratuvarda ilk eğitimlerini gören kursiyerlere sertifikaları verildi. Hayatında ilk defa çizim yaptığını, diğer sınıflar da açıldığında devam etmeyi istediğini söyleyen kursiyer, sektörde kalmak istediğini belirtti. Melek konseptini ele aldığını söyleyen bir başka kursiyer de, mücevher tasarımında profesyonel olmak istediğini, o nedenle okula başladığını ifade etti.(sondevir)Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI