Habergold
Dunyatimes

İTO Başkanı Çağlar: Yeni dengelere hazır olalım

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "ABD Merkez Bankası'nın (FED) varlık alımlarını azaltmaya başlaması, reel ekonominin düzelmeye başladığının göstergesidir. Daha yüksek faizler ve daha az küresel likidite beklendiği için bizim de iş dünyası olarak şimdiden bu yeni döneme uyum sağlama yolunda hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu hazırlığı birlikte yapacağız" dedi. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, uluslararası piyasalardaki gelişmelere dikkati çekerek, "Yeni dönemde daha yüksek faizler ve daha az küresel likidite beklendiği için bizim de iş dünyası olarak şimdiden bu yeni döneme uyum sağlama yolunda hazırlık yapmamız gerekiyor" dedi.

07 Kasım 2013 23:46 / Güncelleme: 15 Kasım 2013 23:53 | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 1879


İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "ABD Merkez Bankası’nın (FED) varlık alımlarını azaltmaya başlaması, reel ekonominin düzelmeye başladığının göstergesidir. Daha yüksek faizler ve daha az küresel likidite beklendiği için bizim de iş dünyası olarak şimdiden bu yeni döneme uyum sağlama yolunda hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu hazırlığı birlikte yapacağız” dedi.
İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, uluslararası piyasalardaki gelişmelere dikkati çekerek, "Yeni dönemde daha yüksek faizler ve daha az küresel likidite beklendiği için bizim de iş dünyası olarak şimdiden bu yeni döneme uyum sağlama yolunda hazırlık yapmamız gerekiyor” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen İTO Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Çağlar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) varlık alımlarının azaltılmasını erteleyeceği beklentisinin, doların uluslararası piyasalarda bir miktar değer kaybetmesine sebep olduğunu aktararak, şunları söyledi: "Aslında FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlaması, reel ekonominin düzelmeye başladığının göstergesidir. Reel ekonomimizde kriz çağrışımı yapacak herhangi bir bozukluk olmadığını ortaya koyuyor. Tedirgin ve karamsar olmak yerine umutlu ancak tedbirli olmak zorundayız. Daha yüksek faizler ve daha az küresel likidite beklendiği için bizim de iş dünyası olarak şimdiden bu yeni döneme uyum sağlama yolunda hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu hazırlığı birlikte yapacağız.” 
‘ABD KRİZİ 17 EKİM’DE ÇÖZÜLÜR’
Çağlar, ABD bütçesiyle ilgili borç tavanının yükseltilmesi görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması konusunda ise "ABD’de yaşanan kriz ekonomik değil, bir siyasi krizdir. Cumhuriyetçiler, Demokratlara bir tür gözdağı verdi. Başkan Obama’nın da duruma soğukkanlı yaklaşmasının nedeni budur. Borç tavanını artırmak konusunda Cumhuriyetçiler pek istekli davranmıyor. Ancak, beklentiler 17 Ekim’e kadar krizin çözüleceği yönündedir” dedi.
* * *
‘Herkesin Kadir Abisi oldunuz’
Çağlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın lafta değil gerçek anlamda hayatını İstanbul yapmış olan bir kişi olduğunu söyledi. Çağlar, "2004 yılından itibaren İstanbul’daki değişime, yenilik-lere, güzelliklere bakarsanız bunu açıkça görürsünüz. Sayın Başkanımızın çok hoşuma giden bir sözü var. ‘Tarihin övdüğü tüm başarıların ardında, uyum içinde çalışan cesur hayal ortakları vardır” diyor. Böyle diyerek de hem tevazu gösteriyor hem de ortak çalışmanın önemine vurgu yapıyor. Bugüne kadar bu şehre çok büyük hizmetler yaptınız. Herkesin Kadir Abisi oldunuz” dedi. Çağlar, Başkan Topbaş’ı "Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı” Dünya Başkanlığı görevine yeniden seçilmesi dolayısıyla da kutladı.
* * *
Bayram huzur, sevgi ve kardeşliğe vesile olsun
İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 15 Ekim Salı günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı için bir mesaj yayınladı. Çağlar, "Bayram acı, sıkıntı ve zorluk içindeki insanların gönüllerine inen birer cemre olsun ve bayram günleri ile sınırlı olmasın. Hoşgörü, sevgi ve dayanışma içerisinde günlerinizin bayram mutluluğu ile geçmesini tüm içtenliğimle diler, tüm halkımızın Kurban Bayramını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.
* * *
Cumhuriyetimizin 90’ıncı yıldönümü
İçinde bulunduğumuz Ekim ayının tarihi olaylara şahitlik ettiğimiz ve Kurban Bayramını kutladığımız ay olduğuna işaret eden Çağlar, "29 Ekim’de, Cumhuriyetin ilanının 90’ıncı yıldönümünü kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın birinci meclisini ve değerli üyelerini bir kere daha minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi. 6 Ekim’in ise İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ıncı yılı olduğunu belirten Çağlar, "Fatih Sultan Mehmet Han’dan emanet kalan bu şehrin kurtuluşu için mücadele eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum” dedi. Babasını kaybeden İTO Meclis Üyesi Cemal Hoşver’e başsağlığı dileyen Çağlar, kalp krizi geçiren Meclis Üyesi Yılmaz Cömert’e de acil şifalar temennisinde bulundu.
* * *
‘OVP tutarlı’
Hafta içerisinde açıklanan 2014-2016 yıllarına ilişkin Orta Vadeli Programa (OVP) değinen Çağlar, "Ekonomide inişler ve çıkışlar olması gayet normal. Önemli olan kararlı bir şekilde emin adımlarla ilerlemek ve karamsar olmamaktır. Bu rakamlardan gördüğümüz ortaya konulan programın ekonominin gerçeklerini göz önünde bulundurarak hazırlanan bir program olduğudur. Önümüzde seçimler var. Hükümetler genelde seçimlere yönelik ekonomik programlar hazırlarlar. Fakat burada gördüğümüz ekonominin gerçeklerinin göz önünde bulundurularak bir rapor hazırlanmasıydı” değerlendirmelerini yaptı.
* * *
‘IMF büyümemizi tescilledi’
Çağlar, açıklanan IMF raporunun da Türkiye’deki başarılı büyümeyi teyid ettiğini belirterek büyüme ile ilgili şöyle konuştu: "Raporda; 2013 yılında dünya büyüme oranı beklentisi 2.9 olarak açıklanırken, ülkemizin büyüme beklentisi oranı 3.8 olarak ilan edildi. Ekonomik verileri, siyaset süzgecinden geçiren IMF tarafından dünya ortalamasından fazla büyüyeceğimizin tescili, gerçek bir başarı göstergesidir.”
* * *
Gazetemizi haftada 400 bin basmak istiyoruz
Başkan Çağlar, İstanbul Ticaret Gazetesi’nde Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisini uygulamaya başladıklarını belirtti. Uygulamanın, internet, televizyon ve gazetenin bir arada olduğu melez bir teknoloji olduğunu aktaran Çağlar, şunları kaydetti: "Artırılmış Gerçeklik sayesinde İstanbul Ticaret Gazetemizin sayfalarında video izleme dönemi başlıyor diyebiliriz. Akıllı telefon ya da tablet bilgisayarınızdan gazetenizdeki haberlere ait video izleyebilirsiniz. Ayrıca QR kod uygulamaları ile haberlere ait fotoğraf galerilerine de ulaşmak mümkün. Gazetemizin iPad, iPhone ve Android uygulamaları da hazır. Her cuma günü yeni gazetenizi telefonunuza ya da tablet bilgisayarınıza indirip okuyabilirsiniz. Ayrıca gazetemizin web sitesinden 7 yıllık arşive ulaşmanız da artık mümkün. Hedefi-miz bütün üyeleri gazetemize abone yapmak. Bugün 40 lira olan abonelik ücretimizi önce 30 liraya ve sonra da yapabilirsek 20 liraya düşüreceğiz. Haftalık 400 bin baskı hedefliyoruz ve bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda 60 bin baskıdayız.”
* * *
Dr. Cengiz Ersun’a veda hediyesi
Başkan Çağlar, 3 Genel Sekreter Yardımcısı’nın görev yerlerini değiştirdiklerini, Oda Genel Sekreteri ve gazetemizin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Cengiz Ersun’un görevinin de 1 Kasım 2013 itibariyle sona ereceğini bildirdi. Çağlar, "Odamızın Genel Sekreteri sayın Dr. Cengiz Ersun’a hizmetleri ve bu kuruma geçen emekleri için çok teşekkür ederiz. Kendisine bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk diliyorum. İTO olarak kendisini unutmayacağız” dedi. Çağlar, İTO’nun yeni Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Özpay, Nurcan Turan ve Tezer Palacıoğlu ile Başkanlık ve Genel Sekreterlik Müdürlüğü’ne getirilen Nilüfer Kaya’ya da başarılar diledi.
* * *
New York’tan sonra en büyük metro İstanbul’a
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Meclisi’ne konuk oldu. Topbaş, İstanbul’un 2019’da 776 kilometrelik metro ağı ile dünyada New York’tan sonra en güçlü metro ağına sahip olacağını kaydetti.
İstanbul Ticaret Odası ekim ayı Meclis Toplantısı’na konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da ulaşım sisteminde çok iddialı olduklarını, belediyenin bütçesinin yüzde 55’inin ulaşımla ilgili olduğunu söyledi. Topbaş, "Karayollarında 276 kavşak bitirdik, 30 kavşak daha devam ediyor. Tünellere insanlar sıkıntı yaşar diye karşı çıkıldı ama kent trafiğine ne kadar katkısı olduğunu görmekteyiz” diye konuştu. 
758 YENİ BELEDİYE OTOBÜSÜ
Topbaş, 12 Ekim Cumartesi günü Kayışdağı İETT Garajı’nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 758 otobüsün devreye alınış törenini yapacaklarını kaydetti. Topbaş, 2019’da 776 kilometrelik metro ağına ulaşacak İstanbul’un, dünyada New York’tan sonra en güçlü metro ağına sahip olacağını kaydetti. Topbaş, "İstanbul’da inşa ettiğimiz metrolar makinistsiz çalışabilen ve sefer aralığı 70 saniyeye kadar inebilen dünyanın en modern raylı sistemleridir. Metro vagonlarını dahi kendimiz üretmeye başladık” dedi. İstanbul’un 29 Ekim’de açılacak Marmaray için gün saydığını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık ana akslarda raylı sistemlerin ağırlığı artıyor. 2019 sonrasında Sarıyer’e ve Beykoz’a gidecek metroyu da dikkate aldığınızda şehrin her noktasına metro götürmüş olacağız.”
* * *
Minibüsler VIP tarzı olmalı
Kadir Topbaş, ticari taksilerle ilgili çalışmalarının ihalesinin sonuçlandırıldığını belirterek, "Taksi esnafının daha az yorularak daha iyi para kazanacağı bir sistem getirmeye çalışıyoruz. Minibüsler öyle bir hale gelmeli ki, VIP gibi insanlar tercih etmeli. Özel sektörün çok daha kaliteli hizmet vermesi lazım. Vatandaş niçin halk otobüslerini değil de İETT’yi tercih ediyor? Demek ki bazı eksiklikler var ama bunu beraber çözeceğiz. Bu bir geçiş süreci, öyle görüyorum” değerlendirmesini yaptı.
* * *
Metro duraklarında otopark yetersizliği
Topbaş, metronun başlangıç ve ana duraklarında otoparkların yetersiz olduğuna yönelik soruya karşılık, "Bizim arazi problemimiz var. Mümkün mertebede yer çıkışları vermeye çalışıyoruz ki, buralardan yolun diğer taraflarına insanlar erişebilsinler. Bizim vatandaşın aracını bırakıp metroyu tercih etmesi için otopark oluşturma çalışmamız var. Ama bu da ciddi maliyet” dedi.
* * *
‘Demokrasi paketi sorunlara neşter vurdu’
İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokrasi Paketi için, "Bu paket, 30 yıldan fazladır manevi ve maddi açıdan enerjimizi kaybettiren, geleceğimizden çalan sorunlara vurulan bir neşter olmuştur. Ekonomiler hürriyetle büyür. Ülkeler, hürriyet alanlarını genişlettikçe zenginleşir. Dolayısıyla hürriyet kaynakları kurumuş hiçbir millet, hiçbir toplum iktisadi açıdan da ilerleyemez. İşte bu çerçevede Demokrasi Paketi sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik açıdan da dinamizmimizi, enerjimizi artıracak bir gelişme olmuştur” dedi.
KAFTANIN ASTARI GÖRÜNMEZ
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı Meclis’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Avdagiç, "Sadece ulaşım penceresinden baktığımızda bile dev yatırımların gerçekleştiğini görüyoruz. Bundan yaklaşık 9 yıl önce İstanbul’daki günlük yolcu sayısı 11 milyon civarındaydı. Bu muazzam sayıdaki insan, gün içerisinde bir noktadan bir noktaya ulaşmanın derdindeydi. Şimdiyse bu sayı 20 milyonu geçmiş durumda. ‘Kaftanın yüzü görünür, astarı görünmez’ derler. İşte bu hizmetlerin pek çoğu da aynen böyle” dedi. Avdagiç şöyle konuştu: "Bu dönüşüm ve başarı çizgisi yurt dışındaki yerel idarecilerin de dikkatini çekiyor. Başkanımız Kadir Topbaş’ın Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG) Dünya Başkanlığına yeniden seçilmesi de bunun en açık göstergelerinden biridir. Başkanımızı yeniden seçildiği ve 2016 yılına kadar sürdüreceği UCLG Başkanlığından dolayı tebrik ediyoruz.”
* * *
MECLİS ÜYELERİ KÜRSÜDE
‘Hayal ettiğim yuvaya 27 Ekim’de kavuşuyorum’
MUSTAFA TUNA / 44 NO’LU ALTYAPI İNŞAATI MESLEK KOMİTESİ: Charles Dickens ‘bir memleketin yükselmesi ev ve aile hayatına bağlıdır’ diyor. İşletmelerimizi daha çok kâr getirir hale getirmek için canla başla çalışıyoruz. Peki ticaretteki başarımızın temel taşı olan ailelerimize önem veriyor muyuz? Ailesinde sorun yaşayıp da başarılı olan kaç kişi var? Ailemize gereken zamanı veriyor muyuz? İnsan elindekinin kıymetini bilemiyor. Bekar biri olarak sıcak bir yuvanın, akşam eve gittiğinizde sofrayı hazırlamış sizi bekleyen masum bir eşin, evde cıvıl cıvıl oynayan çocukların kıymetini en iyi ben bilirim sanırım. Allah’a yalvarıyorum, ‘bana da huzurlu bir yuva nasip etsin’ diye. O yüzden basiretli birer tüccar olarak hepinizin elinizdeki zenginliğin farkında olarak evinize gitmenizi ve zenginliğinizin tadını doya doya çıkarmanızı diliyorum. Aile zenginliğinizin tadını çıkarın. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki: "Evlenin ve çocuk sahibi olun, ben kıyamet gününde ümmetimiz çokluğuyla iftihar edeceğim.” Allah nasip ederse bu Hadis-i Şerif doğrultusunda 27 Ekim’de dünya evine girmek için niyetlendim. Allah bekar olan tüm kardeşlerimize hayırlı yuvalar nasip eder inşallah.
Gümrük Müşavirleri Meslek Odaları Kanunu’nu bekliyor
MEHMET METİN KORKMAZ / 25 NO’LU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ MESLEK KOMİTESİ: Mesleğimize ilişkin iki önemli konu var. Gümrük Müşavirleri Meslek Odaları Kanunu ve Asgari Hizmet Ücreti Tarifesi ile ilgili sorunlarımız bulunuyor. Mesleğe başladığım günden bu yana 32 yıl geçti. Gümrük müşavirleri, bir türlü meslek odalarına kavuşamadılar. 5 Nisan 2000’de yürürlüğe giren 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun geçici 6’ncı maddesinde ‘gümrük müşavirleri, dernekleri meslek odaları olunca’ diye bir tabir var. Aradan 14 yıl geçmesine rağmen geçici madde ile sonradan kanun hükmüne getirilmesi zorunlu olan geçici madde nasıl devam edebilir? Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlıyız. Gümrük müşavirleri odalaşamazsa, ticaret erbabımız kendini ya ağır cezada ya da hapiste bulacak. Gümrük müşavirleri odalaşamadığı için dayatma Asgari Hizmet Ücret Tarifesi ile hizmet vermeye çalışıyor. Sonra kayıt altı, merdiven altı hizmetler çıkıyor. Basit bir hatadan dolayı firma kapısına kilit vurma durumuna bile geliyor. Karşı karşıya kaldığı cezaları ödeyemiyor. 150’ye yakın mevzuatla uğraşıyoruz. Meslek odası kanununun yürürlüğe girmesi için sizden destek bekliyorum. Asgari Hizmet Ücret Tarifesi ile ilgili sorunlar var. Bu tarife ile hiçbir firmanın çalışması mümkün değil. İşimiz zor.
İstanbul’da 50 bin servis aracı var
ALİ BAYRAKTAROĞLU / 22 NO’LU ŞEHİRİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI MESLEK KOMİTESİ: Türkiye’de 25 milyon, İstanbul’da 2.5 milyon öğrenci var. Toplam 50 bin servis aracının 14 bin 500’ü okul servisi. 230 bin öğrenciyi bu servisler ev ve okul arasında taşıyor. Okul servis araçlarının ciddi kuralları var. Bizim komitemizin üye sayısı 16 bin 100. Bu şirketlere bağlı araç sayısı 25 bin. Ücret tarifesi güzergah izin belgesi, araç standartları gibi konuları belediye düzenliyor. Servis aracında çocukların hepsi kemer takmak durumunda. Serviste herhangi bir şey yenilip içilmemeli. Araç içi yoklama yapılmalı. Yönetmelik gereği sesli ve görsel yayın yapılmamalı. Servis sürücüsünün işinin ehli olması gerekiyor. Okul araç sürücülerinin en az 5 yıllık B sınıfı sürücü belgesi sahibi olması şart. Okul servisinde ve şoförünün özellikleri konusunda olmazsa olmaz çok sayıda madde var.
‘İthalatçı olmamak için sesimiz duyulmalı’
CENGİZ BALÇIK / 8 NO’LU İLAÇ VE TIBBI CİHAZLAR MESLEK KOMİTESİ: Sektörümüzde üretimin payı yüzde 15. Bu pay yeni teşvik yasaları ve devletimizin destekleri ile adetsel olarak arttı. Ancak SGK’nın son istatistik çalışma-sına göre geri ödemelerde ithalatın aldığı pay yüzde 92. Yerli üretimin aldığı pay yüzde 8’e geriledi. Yani adetsel olarak rakam artsa da katma değer olarak geri ödemede oranımızı düşürmüş durumdayız. Çin mallarının payı yüzde 45 iken bu rakam yüzde 64’e çıktı. Güneydoğu’da yaptığım yatırımla Çin’le baş edemezsem kimse edemez. Bizleri ithalatçı yapmamaları için sesimizi devlet büyüklerinin duyması gerekiyor.
‘Bankalar 60 farklı işlem ücreti alıyor’
KAZIM EKİNCİ / 58 NO’LU METAL ÜRÜNLER VE MUTFAK EKİPMANLARI MESLEK KOMİTESİ: Bütün işlemlerimizde bankaya mecburuz. Ancak bankalar, 60 farklı kalemde işlem ücreti kesiyor. Meclis’te bekleyen kanun tasarılarının toplumun her kesiminin görüşü alınarak hazırlanmasını istiyoruz. Bankaların büyük bölümünün merkezleri İstanbul’da bulunuyor. Gelin gücümüzü harekete geçirelim ve uyuyan devi uyandıralım. Türkiye’de 49 bankanın 25’inin kârında artış gerçekleşti. Kredi kartından başta aidat ücreti olmak üzere çok sayıda kesinti yapılıyor. Banka kartından da hesap işletim ücreti adı altında farklı birimlerde kesinti yapılıyor. BDDK’nın Aralık 2012 rakamlarına göre bankaların faiz gelirleri dışında yer alan bankacılık hizmet gelirleri ile kredilerden aldıkları ücret ve komisyonlardan elde ettikleri gelir 19 milyar 237 bin TL. Bu toplam gelirin yüzde 13’üne tekabül ediyor. Tüketici hakem heyetlerine gelen başvuruların toplamında bankalarla ilgili sorunlar yüzde 59’dan yüzde 68’e yükselmiş durumda.
‘Çamlıca’daki cami İstanbul’a sembol olacak’
HÜSEYİN AKARÇEŞME / 81 NO’LU DOĞAL VE İŞLENMİŞ KATI YAKIT MESLEK KOMİTESİ: Bu kürsüde dile getirdiğim taleplerimizin bir kısmı dikkate alındı, bir kısmı alınmadı. Kendi sektörümüzü bu mecliste savunmaya devam edeceğim. Kömür satan insanların evlerine ekmek götürebilmesi için kupon ile dağıtımın meslektaşlarımız üzerinden olmasını istedik. Kömürlerin kaliteli olmasını istedik. Çamlıca tepesine cami inşa edilmesini istedik. Avrupa yakasından bakıldığında sembol olacak bir cami olacak. Cami inşaatı bitince o görüntüyü gören herkes ‘iyi ki yapılmış’ diyecek.
Çocuklara ücretsiz yemek projesi
GÜRKAN TÜZEL / 17 NO’LU RESTORAN VE YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ: 81 ilde 22 milyon insana hazır yemek üretiyoruz. Gıda mühendisleri ve diyetisyenlerle sağlıklı bir yemeği sunmakla görevliyiz. 3 bin 300 işletmemizde üretim izin belgemiz var. Bu hizmeti verirken okullarda çalışma yapmak istiyoruz. Okul öncesi çocukların beslenmesini anne baba karşılıyor. Okul döneminde harçlık almaya başladıklarında beslenme ihtiyaçlarını kantinlerden yapıyorlar. Ancak kantinlerde sağlıklı olmayan fast food yiyecekler sunuluyor. Ücretsiz yemek projesi geliştirdik. Çocuklarımıza üç öğün ücretsiz yemek verme gibi bir durumumuz var. Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmak için İTO’nun desteğine ihtiyacımız var. 650 bin civarında askerimizin 110 bininin yemek ihtiyacı bizim tarafımızdan karşılanıyor. Milli Savunma Bakanlığı’na hem kaliteli hem sağlıklı hem de daha ucuz olabilecek yemek konusunda teklif verdik. Ancak bürokratik engeller nedeniyle pek başarılı olamadık. İTO’nun bu konuda desteğini istiyoruz. Et fiyatları hem aileleri hem de sektörümüzü etkilemiş durumda. Maliyet yukarılara çıkıyor.
‘Antidamping ipliğin fiyatını yükseltiyor’
MUSTAFA BALKUV / 36 NO’LU ÖRME KUMAŞ ÇORAP VE TRİKOTAJ MESLEK KOMİTESİ: İplik ithalatında antidamping uygulaması ile yurt içi üreticinin korunması, ülke sanayinin gelişmesi öngörülmüş olsa da ihracatımız üzerindeki olumsuz etkileri nettir. Hazır giyim ihracatçılarının uluslararası pazarda rekabet gücünü zayıflattı. Alım gücü düşen AB ülkelerine ihracatımızda, Uzakdoğu karşısında fiyat dezavantajı yaşamamıza neden oldu. Dahilde işleme rejimi veya geçici kabul yöntemi ile ihracatçı firmalara kolaylık sağlansa da ithalat işlemlerinin zaman alması, geçici kabul yönteminin iplik üreticisi firmalar tarafından kullanılabilir bir enstrüman olmaması nedeniyle iplik alım fiyatları üzerinde olumlu etkisi olmamıştır. İhracatın asıl performansçıları iplik alımını iç piyasadan tedarik ediyor. Antidamping uygulaması hem rekabeti iç piyasada önlüyor hem de iplik fiyatlarını olması gerekenin üzerinde gerçekleşmesine neden oluyor. İplik maliyetlerinden olumsuz etkileniyoruz. İhracat fiyatlarında negatif etkiler yaratıyor. Uzakdoğu karşısında gücümüzü zayıflatıyor.
‘İTO Meclis TV kurulmalı’
KARABET HEMENGÜL / 21 NO’LU EMLAK MÜŞAVİRLERİ MESLEK KOMİTESİ: Kıbrıs’taki çalışma toplantısında İTO Meclis TV kurulması yönünde çalışma yapılmasını istedim. Sektör, meslektaşlarımızın temsili konusunda neler yaptığımızı soruyor. Kürsüde kendi komitelerimiz ile ilgili sıkıntıları göstermemiz açısından TV’nin yararlı olacağını düşünüyorum. Her komiteye ya da 2 komiteye bir oda tahsis edilmesini istiyoruz. Çünkü sadece bize verilen tarihlerde toplantı yapabiliyoruz. St. Petersburg’da 1.480 kişinin katıldığı emlak sektörü toplantısında ülkemizi temsil ettim. İnşaat sektöründe talep doğurma çalışmaları yapıyorum. Toplantı sırasında Kazakistan’dan gelen yetkililer bana ülkeleriyle ilgili çalışmalarda işbirliği yapmamdan dolayı sertifika verdiler. Rus Emlakçılar Birliği ile daha önce yapılan toplantıda da tarafıma böyle belge sunulmuştu. Bu belgelerle gurur duyuyorum. Rusya ile başlayan bu çalışmaların diğer ülkelerle de devam etmesini istiyorum.
‘Koruma Kanunu’nun çıkması için uğraş verdik’
DAVUT TOLGA BATALLI / 35 NO’LU İPLİK VE ELYAF ÜRÜNLERİ MESLEK KOMİTESİ: Tekstil İhtisas Komitesi’nde Koruma Kanunu’nun çıkması için çok emek verdik. Tekstil ile ilgili her konuda uğraş verdik. Trikocular, dokumacılar, iplikçiler için kanun çıkması için uğraş verdik. Tekstili üretmek zorunda olan bir ülkeyiz. İpliğin başkenti olan Gaziantep, Adana, K. Maraş ve Denizli’de atıl vaziyetteki tesisler çalışmaya başladı. Trikoya 12 ay vadeli iplik satan insanlarız. Kardeş sektör olarak elbirliği ile çalışacaksak birbirimizin hakkını yemememiz lazım. Pamuk dünya borsasında belirlenen fiyat üzerinden çalışıyor. Türkiye olarak dünyadaki pamuk üretiminin yüzde 33’ünü üretiyor olmasak, Hindistan ihracat yaptığı dönemde kendisinin iç talebi sıkıntıya girdiğinde ve ihracatı durdurduğunda zor duruma düşerdik. Üretici ülke olmasaydık, firmalar ne hale gelirdi.
‘Tekstile her yönüyle sahip olmalıyız’
ADİL NALBANT / 59 NO’LU MAKİNE VE EKİPMANLARI MESLEK KOMİTESİ: Tekstilden başka moda-marka olabilecek hiçbir sektörümüz yok. Tekstile her yönüyle sahip olmalıyız. İstihdamda geri kalmamamızın nedeni, krizi atlatabilmemizin nedeni tekstildeki sinerji ve alınan gümrük önlemleridir. Biz sektörümüzde kendi ülkemizde ağır şartlarla karşı karşıya kalıyoruz. Yerli üretim olsun diyorum. 500 milyar hedefine ulaşabilmek için, içerdeki üretimimizi tetiklememiz lazım. Teknik tekstil çok önemli. 1.5 trilyon dolar tekstil piyasasından aldığımız pay 25 milyar dolar. Bunları yukarı çıkarabilirsek, zaten başka hiçbir şeye ihtiyacımız kalmaz.
‘Stratejik ürünlerde, yerine teslim önemli’
ENDER YAZICIOĞLU / 51 NO’LU AYAKKABI VE AYAKKABI YAN SANAYİ MESLEK KOMİTESİ: Kotalarla ve başka önlemlerle ithalatı çok önleyemiyorsunuz. Almanya ve ABD’de stratejik ürünlerde kamu ihalelerinde, uygulanan bir sistem var. Bu tür ürünlerde ürünün yerine teslimi ve kontrolü gerekiyor. Sağlık malzemesi de stratejik bir üründür. Kamu ihalelerinde ürünün yerine teslimi ve kontrolü çok önemli.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI