Habergold
Dunyatimes

Kalemkar ustaların en büyük rakibi usta robotlar

Ortalama olarak 10-12 yıl önce kuyum sektörüne giriş yapan CNC (ComputerNumerical Control), Türkçeleştirirsek "Bilgisayar Sayımlı Yönetim" diyebileceğimiz bu özel robot; binlerce farklı deseni sıfır hata, yüksek hız ve milimetrik bir şekilde takıya yansıtıyor. CNC, şu an için kalemkarların bir adım önünde.

27 Ocak 2014 22:07 / Güncelleme: 27 Ocak 2014 22:21 | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 3823

Ortalama olarak 10-12 yıl önce kuyum sektörüne giriş yapan CNC (ComputerNumerical Control), Türkçeleştirirsek "Bilgisayar Sayımlı Yönetim” diyebileceğimiz bu özel robot; binlerce farklı deseni sıfır hata, yüksek hız ve milimetrik bir şekilde takıya yansıtıyor. CNC, şu an için kalemkarların bir adım önünde.

 

Ülkemize ilk CNC makinelerinden birini getiren Rota Kuyumculuk, bugün itibariyle ürünlerinin yaklaşık %80’inini CNC ile gerçekleştiriyor. Artık CNC tekniğinin bilezik atölyelerinin belkemiği olduğunu belirten Rota Kuyumculuk firma sahibi Kerim Yılmaz; "Günümüzde her bilezik atölyesinde CNC bulunuyor. Biz ülkemize ilk CNC’yi getiren üreticilerden biriydik. O dönemde ilk olmamızın avantajlarını yaşadık. Şu anda şarnel bilezik haricinde her tür üründe CNC rahatlıkla kullanılabiliyor” diye konuştu.

Bugün, makine kalemkarı ve el kalemkarı olarak ustaların ikiye ayrıldığını belirten Kerim Yılmaz; CNC makineleri ile kalemkarların birlikte hazırladıkları "Melez” ürün diye tabir edilen ayrı bir grubun bulunduğunu, kalemkarlığın çok ciddi bir erozyona uğramasına karşın hiçbir zaman bitmeyeceğini dile getirdi. CNC’nin en çok bilezik ve alyans ürün grubunda kullanıldığını, yaklaşık 2 yılda bir CNC cihazların yenilendiğini kaydeden Yılmaz; "El işçiliği, CNC’ye göre daha pahalı. Yakında taşınacağımız İstanbul Vizyon Park’ta şarnel üzerine CNC’yi kullanabilmenin formüllerini arayacağız”dedi. Ne kadar talep azalmış olsa dahi, bu kıymetli zanaatın yaşaması için gayret edeceklerini belirten Yılmaz; Rota Kuyumculuk bünyesinde hiçbir zaman el işi kalemli ürünlerin son bulmayacağını sözlerine ekledi.

CNC makineler, üzerine monteli bir bilgisayar aracılığı ile programlanarak "otomatik" olarak işleme yapan makinelerdir.Günümüzde CNC makinelerin daha verimli, daha hızlı ve hatasız programlanabilmesi için CAD (bilgisayar destekli dizayn) ve CAM (bilgisayar destekli üretim) programları kullanılmaktadır.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI