Habergold
Dunyatimes

Kandemir Kapalıçarşı'nın Sorunlarını Değerlendirdi

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, Kapalıçarşı sorunları yine gündemde. Gelecek yönetimden beklentiler ve çarşı için yapılması gerekenler için esnaf görüşlerini bildiriyor. Konu hakkında, Kapalıçarşı'nın sorunlarını yakından tanıyan Sandal Bedesteni Dayanışma Derneği Başkanı Kaya Kandemir yorumladı. Sorunların tamamının kısa vadede çözülemeyeceğini söyleyen Kandemir'in açıklamasından başlıklar haberin devamında.

21 Kasım 2013 00:03 / Güncelleme: -/- | Kategori: Kapalı Çarşı | Ziyaretçi: 2598


Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, Kapalıçarşı sorunları yine gündemde. Gelecek yönetimden beklentiler ve çarşı için yapılması gerekenler için esnaf görüşlerini bildiriyor. Konu hakkında, Kapalıçarşı’nın sorunlarını yakından tanıyan Sandal Bedesteni Dayanışma Derneği Başkanı Kaya Kandemir yorumladı. Sorunların tamamının kısa vadede çözülemeyeceğini söyleyen Kandemir’in açıklamasından başlıklar haberin devamında.

Öncelikli Sorun Çatı Ve Yer Kaplamaları

Öncelikli sorunun çatı ve yer kaplamaları olduğunu vurgulayan Kandemir "Biliyorsunuz Kapalıçarşı 650 yıllık tarihsel gelişimi olan bir yer. Uzun yıllardır dimdik ayakta duran çarşımız öncelikli olarak yapısal sorunlara sahip. Çatı kaplamaları bu yapısal bozuklukların başında geliyor. Kapalıçarşı ilk yapıldığında çatısı kurşunlu yapı imiş, fakat zaman ilerledikçe kurşunlar kaybolup yerlerini hafif beton ve kiremite bırakmışlar. Burada düzenlemeye gidilmesi ve çatının sağlamlaştırılması gerekmekte.Ayrıca genel manada yer kaplamaları yapılsa da tekrar elden geçirilmesi gerektiği düşünülüyor. Çünkü yerlerin bazı gelen yolların altında sarnıçlar var. Buna ek olarak, herkesin gördüğü kabloların yarattığı görüntü kirliliği ve tehlikeler var.” ifadelerini kullandı.

Restorasyon Çalışmaları Yapılacak

Uzun yıllar sürerek kemikleşen sorunların bir anda çözülemeyeceğini söyleyen Kandemir "Yıllara mal olmuş bu sorunların üzerine gidilmesi, sistemlerin tekrar dizayn edilmesi ve vitrinlerin tekrar bir uyum haline getirilmesi düşünülüyor. Bu manada geçtiğimiz yıllarda büyük bir rölöve çalışması yapıldı ve Kapalıçarşı’nın milimetrik olarak projeleri çıkartıldı. 2014’ten sonra restorasyonunun başlanacağı söyleniyor. Fakat burada bir mülkiyet sorunu var, çünkü buralar vakıflara, belediyelere ait yerler. Bunlara ek olarak şahıslara ve yabancı vakıflara ait yerler de var.Bu farklı grupların restore çalışmalarına nasıl katılacakları, bu gideri nasıl karşılayacakları önemli bir soru işareti. Bu manada Kapalıçarşı’nın bir yönetim planlaması yapması düşünülüyor. Bu planlamayla esnafların kendi bazında bu çalışmaya maddi bağlamda katılması hedefleniyor. Böyle bir çalışma tabii ki çarşı adına iyi olabilir.” dedi.

Otopark Ve Tuvalet Düzenlemesi Şart

Tüm bunlara ek olarak çarşı etrafının da düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Kandemir, en büyük sorunun otopark olduğuna dikkat çekti ve konuşmasına "Kapalıçarşı’nın bir otoparkı yok, ulaşım şartları çok kötü. Bunun yanında tuvalet sorunu var. Bir tek camii avlusunda vakıfların tuvaleti var, onda da anıtlar kurulundan izin verilmediği için herhangi bir düzenlemeye gidilemiyor.” diyerek devam etti.

Seyyar Satıcıların Önüne Geçilemiyor

Daha önce çarşı yönetiminde görev alan Kandemir çözüme kavuşmayan bir diğer konuya daha parmak basarak, etraftaki seyyar satıcının önüne geçilemediğini belirterek "Ben daha önce dernek yönetimde de bulundum. Burada Nuruosmaniye Camii’nin avlusunun dışarıya kadar olan kısımı Kapalıçarşı’nın interland, yani kullanım alanı gibi oluyor. Fakat son yıllarda ellerinde parfüm ve topaç satanlar turistleri inanılmaz şekilde rahatsız ediyor. Hatta durum kapıda duran güvenliklerimizi zorlayıp içeri girme çabalarına kadar geldi. Bu noktada güvenlikler yetersiz kalıyor. Bu satıcıların güvenlikleri birkaç kez dövüp, kafalarını yardıkları bile oldu. Bölgeye, bu durumları kontrol edebilmek için, bir kamera sisteminin kurulması gerekiyor diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kapalıçarşı Türkiye’nin Gözbebeği

Kapalıçarşı’nın değerinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Kandemir, çalışma içindeki yöneticilere başarılar diledi. Konuşmasını "Kapalıçarşı dünyanın bir numaralı alışveriş merkezi. Turist buraya ilk girdiği anda bu satıcılarla çevresi sarılıyor. Ve bu hiç hoş bir manzara değil. Bu yüzden Bizim güvenliklerimizin camii avlusunun dışına kadar olan kısımda ciddi manada koruma yapması gerekiyor. Dünyada birçok yer var fakat 3000 dükkanın bir arada olup, böyle renk cümbüşü barındıran, yüzyıllardır satış geleneği süren Kapalıçarşı gibi bir yer yok. Bana göre Kapalıçarşı Türkiye’nin gözbebeği. Bunun öneminin kavranması ve korunması lazım. Bu noktada esnafta dahil herkesin özverili olması, eğitimli çalışanların barındırılması lazım. Çalışmaların başarıyla sürdürülmesi ve çarşıya faydalı olmasını diliyorum.” şeklinde sonlandırdı.


Kaynak: Habergold.com

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI