Habergold
Dunyatimes

Kapalıçarşı Eski Cazibesini Kaybediyor

Kuyumhaberi Kapalıçarşı ekonomisini esnaftan dinlemeye devam ediyor. Şahin Kuyumculuk firma ortağı Ahmet İpek, son dönem kuyumculuk sektörünü ve çarşı ticaretini değerlendirdi. Firma 22 ayar fantezi ürünler üzerine 30 senedir sektör deneyimine sahip. İpek açıklamasında, günümüz ticaretinin eskiye nazaran daha başarılı olduğunu söylerken öte yandan Kapalıçarşı'nın eski cazibesini yitirdiğine de değindi.

11 Kasım 2013 00:17 / Güncelleme: 15 Kasım 2013 23:52 | Kategori: Kapalı Çarşı | Ziyaretçi: 3477


Kuyumhaberi Kapalıçarşı ekonomisini esnaftan dinlemeye devam ediyor. Şahin Kuyumculuk firma ortağı Ahmet İpek, son dönem kuyumculuk sektörünü ve çarşı ticaretini değerlendirdi. Firma 22 ayar fantezi ürünler üzerine 30 senedir sektör deneyimine sahip. İpek açıklamasında, günümüz ticaretinin eskiye nazaran daha başarılı olduğunu söylerken öte yandan Kapalıçarşı’nın eski cazibesini yitirdiğine de değindi.

90’dan Bu Yana Giderek Gelişiyoruz

İpek açıklamasında "Bu dönem yapılan ticaret geçmiş yıllara nazaran daha bilinçli ve keyifli diye düşünüyorum. Eskiden de hızlı bir ticaret ortamı olmasına rağmen, ürün yelpazesi çok dardı. Şimdiyse bu konuda daha gelişmiş durumdayız. 90’lı yıllardan bu yana giderek gelişen bir ticaret yapımız var. Sektör olarak gayet iyi durumda olduğumuza inanıyorum. Altının yükselmesi ile satışlarda biraz düşüş yaşansa da, sıkıntımız yok.” ifadelerini kullandı.

Semtlerin Gelişmesi Kapalıçarşı’yı Olumsuz Etkiledi

Ayrıca ekonomiyi Kapalıçarşı bazında da değerlendirirken "Kapalıçarşı’da eskiye nazaran hareketlilik çok zayıf. Önceden ticaret çarşıda dönüyordu, merkez burası bilinirdi. Şimdiyse bu durum çok değişti, herhangi bir semt kuyumcusu dahi çarşı kuyumcusundan daha güçlü durumda. Kapalıçarşı eski cazibesini ne yazık ki kaybediyor. Bu durumun semtlerin ve alışveriş merkezlerinin gelişmesine bağlı olduğunu düşünüyorum. Zamanında alışveriş dendiğinde akla hemen çarşı gelirdi, ayakkabıdan ev ihtiyaçlarına her şey buradaydı. Şimdiyse tüm semtler bu ihtiyaçlara cevap verebilir pozisyona geldi” yorumunda bulundu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI