Habergold
Dunyatimes

Kapalıçarşı'nın gözyaşları dinecek

Uzun bir dönemdir çeşitli sebeplerden dolayı bakımı, onarımı ve restorasyon çalışmaları yapılamayan, hergeçengün daha da yıpranarak ekonomik ve tarihi değerinden kayıplara uğrayan, statik mimari değerleri zedelenen Kapalıçarşı için düğmeye basılıyor. Dünyanın en eski AVM'si olarak kabul edilen, ülkemizin Dünya çapında tanınan tarihi çarşısı, geçtiğimiz günlerde İTO'da düzenlenen bir çalıştay ile masaya yatırıldı. İTO Kuyumcular Komitesinin düzenlediği ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de katıldığı, "Kapalıçarşı Geleceğini Arıyor" çalıştayı son derece başarılı ve sonuca yönelik gerçekleşti.

07 Mart 2014 12:01 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 1523

Uzun bir dönemdir çeşitli sebeplerden dolayı bakımı, onarımı ve restorasyon çalışmaları yapılamayan, hergeçengün daha da yıpranarak ekonomik ve tarihi değerinden kayıplara uğrayan, statik mimari değerleri zedelenen Kapalıçarşı için düğmeye basılıyor. Dünyanın en eski AVM’si olarak kabul edilen, ülkemizin Dünya çapında tanınan tarihi çarşısı, geçtiğimiz günlerde İTO’da düzenlenen bir çalıştay ile masaya yatırıldı. İTO Kuyumcular Komitesinin düzenlediği ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katıldığı, "Kapalıçarşı Geleceğini Arıyor” çalıştayı son derece başarılı ve sonuca yönelik gerçekleşti.

İTO Kuyumcular Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı’nın moderetörlüğünü yaptığı çalıştaya konuşmalarıyla birçok ilgili kişi katılım gösterdi. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Talip Temizer, Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Fırat, İKO Başkanı Norayr İşler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Müdürü Cem Eriş, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İTO Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutgün Eyüpgiller, İstanbul Barosu Çevre, Kent ve İmar Hukuku Komisyon Başkanı Mehmet Gürkan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kurullar Dairesi Başkanı Hakan Eğinlioğlu ve daha birçok konuyla ilgili katılımcı çalıştayda söz aldılar. Çalıştayı organize eden İTO Kuyumcular Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; daha önce gerçekleştirdikleri ve Kapalıçarşı’nın sorunlarının ele alındığı toplantının, daha geniş katılımlı bir devamı niteliği taşıyan çalıştayın son derece başarılı geçtiğini, Kapalıçarşı’nın sorunları tek tek tespit edilerek bu sorunların çözüm yolları için harekete geçme kararı alındığını ifade etti.

Bugüne kadar Kapalıçarşı’nın sorunlarını çözüme kavuşturmak için önlerinde yer alan en önemli yasal engelin ortadan kaldırıldığını ve düzenlenen yeni deprem kanunuyla yerel yönetimlerin çeşitli uygulamalar yapabilmesine olanak sağlayan bir imkanın ortaya çıktığını belirten Başkan Erhan Hoşhanlı; "Kapalıçarşı’da artık çoğunluğun onayladığı işlemler, restorasyon, röleve, resitasyon ve çeşitli bakım, onarım faaliyetlerinin, esnaf ve yerel yönetimle yapılabilmesinin önü açılmıştır. Artık yol alma zamanıdır” dedi.

Çalıştay kapsamında söz alan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Sırf Kapalıçarşı'nın mevcut problemlerinin çözümüne yönelik bir kanun çıktı. Çok rahatladık. Bu kanundan sonra da şu an belediye ekibimiz, Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı esnafı ve derneklerle bir araya gelerek Kapalıçarşı'nın yönetim planını oluşturuyoruz. Son aşamaya gelindi" dedi.

Konuşmasında Kapalıçarşı'nın önemine değinen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kapalıçarşı sadece İstanbul ve Türkiye için değil, Dünyanın en önemli tarihi eseri ve insan değeridir. Bunu her yönüyle görebiliriz. Kapalıçarşı'nın mevcut fiziki problemleri var. 40 bin metrekarelik bir alan. Sorunlarını da herkes biliyor. Fiziki problemi kadar bir diğer önemli konu, çarşının yönetim problemiydi. Çarşının altyapı, çatı, güvenlik, havalandırma, ısınma problemleri var. Belediye olarak iki temel probleme çözüm olması açısından stratejimizi oluşturduk ve 2009'da da problemlerin çözümüne yönelik çalışma başlattık."

Kapalıçarşı'da belediyenin yaptığı çalışmalardan bahseden Demir, Kapalıçarşı için danışma kurulu oluşturduklarını kaydetti. Demir, Kapalıçarşı'nın proje ihalelerini de yaptıklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Asıl önemli olan Kapalıçarşı'nın yönetim problemi vardı. Bunun için ayrıca kanun çıkarılması gerekiyordu. Biz de Başbakanlığımız ve ilgili bakanlarımız nezdinde bu çalışmaları başlattık. Deprem Kanunu'nun 15. maddesi... Sırf Kapalıçarşı'nın bu mevcut problemlerinin çözümüne yönelik bir kanun çıktı. Çok rahatladık. Bu kanundan sonra da şu an belediye ekibimiz, Büyükşehir Belediyesi, Kapalıçarşı esnafı ve derneklerle bir araya gelerek Kapalıçarşı'nın yönetim planını oluşturuyoruz. Son aşamaya gelindi. Taslak çalışmaları yapıldı ve esnafa taslaklar dağıtıldı. Yakın zamanda Kapalıçarşı'nın bir yönetimi olacak şekilde, sadece mülk sahiplerinin ve temsilcilerinin katılacağı resmi bir seçimle gerçek anlamda sahiplerinin tespit edileceği, mevcut problemlerini yönetecek bir ekibin oluşacağını düşünüyorum."

"Kapalıçarşı'nın ayrı bir cazibesi var"

İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da Kapalıçarşı'nın, dünyanın en güzel çarşısı olduğunu söyledi. Çalıştayda, Kapalıçarşı'nın ele alınacağını aktaran Çağlar, Kapalıçarşı'nın tarihine ve önemine değindi. Çağlar, Kapalıçarşı'nın ayrı bir cazibesi olduğunu ifade ederek, "İTO olarak Kapalıçarşı'nın ve burada yapılacak her şeyin, atılacak her adımın her zaman yanında olacağız. Bugün olduğu gibi yarın da Kapalıçarşı da birlikte olacağız. Kapalıçarşı esnafının birlik ve beraberliğinden de umarım iyi neticeler çıkar" diye konuştu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI