Habergold
Dunyatimes

Kasım ayı şans taşınız sitrin

Kuvars ailesinden olan sarı renkli bu taş, adını Fransızca limon anlamına gelen citron kelimesinden almıştır diyen Harmony Yönetim kurulu başkanı Fazıl Özen, Kuyumhaberi'ne yapmış olduğu açıklamada;

11 Kasım 2013 01:05 / Güncelleme: 15 Kasım 2013 23:51 | Kategori: Takı Tasarım | Ziyaretçi: 2057


Kuvars ailesinden olan sarı renkli bu taş, adını Fransızca limon anlamına gelen citron kelimesinden almıştır diyen Harmony Yönetim kurulu başkanı Fazıl Özen, Kuyumhaberi'ne yapmış olduğu açıklamada; 

 

Rengini kuvarsdaki demirden alan sitrin, transparan limon sarısından, turuncu sarıya veya kahve turuncuya kadar uzanır. Sitrin, genelde yarı değerli taşlar arasında uygun fiyatlı olanlardan biridir. Genellikle koyu olan ve Madeira sitrini adı verilen rengi en değerli olanıdır.

 

Mohs ölçeğine göre Sitrinin sertliği 7’dir. Çok büyük boylar da dahil olmak üzere, ham citrin geniş bir büyüklük ve şekil yelpazesine sahiptir.

 

Sitrin çoğunlukla Brezilya’dan çıkmaktadır. Bunun yanında Madagaskar ve Zambia Sitrin elde edilen önemli yataklardandır.

 

Mücevherde ilk olarak Helenistik çağda Yunanistan’da kullanılmıştır. Eski çağlarda Sitrin’in mutluluk taşı olduğuna inanılmış ve kötü düşüncelere karşı koruyucu olarak kullanılmıştır.

 

Sitrin ticarette oldukca büyük bir yanılgıyla, topazveyasitrin topaz adıyla da kullanılır. Fakatbunların tümü yanlıştır. Bu taş için doğru olan isim Sitrin’dir. Sitrin değer acisindankendisinden tamamen farklibir taş olan sarı asil topaz’dan çok daha ucuzdur ve bu nedenle hiçbir şekilde topaz olarak tanıtılmamalıdır.

 

Perakende satışta Sitrinin fiyatı ortalama olarak, ( çok düşük kalite olanlari hariç )1 karattan 5 karatın altına kadar olan büyüklüklerde karat başına 2$- 5$ arasındadır. 5 karat ile 25 karat altında olan büyüklüklerde ise ortalama olarak karat başına 3$-15$ arasındadır.

 

Doğal Sitrin çok çok fazla bulunmaz. Piyasadaki sitrinlerin büyük çoğunluğu çok hafif renkli olan ametistlerin ısıyla işlem görmesinden elde edilir. Brezilya ametisti 470 C de açık sarıya, 550-560C’de ise koyu sarıya dönüşür, ancak bazı dumanlı kuvarslar 300C de sarıya dönüşebilir. Çok fazla ısındığında rengini tamamen kaybedebilir. Bu nedenlebir mücevhere kaynak yaparken dikkat edilmelidir. Taş yuvadayken gereken tamiratlarda lazer kaynak kullanılmalıdır. Eğer çok gerekliyse,ateş ile çalışırken taşı korumak için mutlaka bir kalkan yada başka bir koruyucu kullanılmalıdır. Sitrin de Ametist gibi kuyumcuların kolay çalışabileceği taşlardandır.Sitrinin temizliğinde, ultrasonikyikama genelde güvenlidir. Bunun dışında ılık sabunlu suyla ve bir fırça yardımıyla temizlenebilir .


Etiketler
Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI