Habergold
Dunyatimes

Kaya "kredi kartı ile taksitli satış yapılmasına karşıyım ama.."

Sektörümüzün deneyimli kuyum ustalarından biri olan Ömer Kaya; kredi kartı ve kredi ile kuyum alışverişi yapılmasına karşı olduğunu, fakat bütün sektörlere bu imkan verilip sadece kuyum sektörü için yasaklama getirilmesinin çok büyük bir haksız rekabet oluşturduğunu açıkladı….

12 Temmuz 2014 16:18 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2047

Sektörümüzün deneyimli kuyum ustalarından biri olan Ömer Kaya; kredi kartı ve kredi ile kuyum alışverişi yapılmasına karşı olduğunu, fakat bütün sektörlere bu imkan verilip sadece kuyum sektörü için yasaklama getirilmesinin çok büyük bir haksız rekabet oluşturduğunu açıkladı….

Sektörümüzün son aylarda gündeminin baş sırasında yer alan "Kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması” konusuna, Besay Kuyumculuk firma sahibi Ömer Kaya’dan farklı bir yorum geldi. Kredi kartı ve kredi ile yapılan tüm alışverişlerin yıllar içinde toplumumuzda derin tahribat yaptığını belirten Ömer Kaya; "Şahsi olarak her türlü kredi kartı ile alışverişe karşıyım. Borçlanarak, geleceğini ipotek ederek alım yapmak benim mantaliteme uygun değil. Fakat toplumumuz ne yazık ki "Hayallerini erteleme” sloganı adı altında bir nevi uyuşturuluyor. Birçok aile ve fert bu önemli hastalığın pençesinde” diye konuştu.

Ömer Kaya; bugün için kredi kartı ile kuyum alışverişinin yasaklanmasının ticari açıdan kendilerine çok önemli zararlar oluşturacağını, fakat yarınlar ve gelecek nesil için önemli bir adım atılacağını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kredi kartına yönelik yasakları destekliyorum. Fakat bu uygulama tüm sektörlere eşit halde yapılmalı. Siz sadece cep telefonu ve kuyum alışverişinde bu yasağı getirirseniz, ben bu işte bir art niyet ararım. Sektör içinde kredi kartı tefeciliği yapan 3-5 kişi için binlerce kişinin cezalandırılması doğru bir karar değildir. Devlet; yasaklayıcı değil önleyici tedbirler ile bu konuyu ele almalıdır. Sektör içinde bazı firmalar ‘vadeli satış’ uygulamasını getirmiştir. O günlerde kendi kapital gücünü sergilemek isteyen firmalar, birçok küçük işletmeyi vadeli satış adı altında borç batağına sürüklemiştir. Ne yazık ki toplumumuz, kredi kartını bilinçli kullanma konusunda arzu edilen seviyede değildir. Kişiye; annesinin, babasının, dayısının, en yakın arkadaşının vermediği borcu, bir banka çıkıp anında takdim ediyor. Bugün kredi borcunu bir başka kredi ile ödeyen kişilere ne yazık ki rastlıyoruz. Kuyum camiasında eskiden borcunu ödemeyene bir daha kredi açılmazdı. Bu yüzden herkes günü gelince ödemesini yapardı. Şimdi bu birlik beraberlik ve mesleki ananeler tarihe karıştı. "

Kaya; Anadolu’da kuyumcuların çok daha kolay kredi kartı yasağına adapte olduklarına dikkat çekti: "Anadolu’daki vatandaşımız borçlu bir yaşam konusunda çok daha hassas bir yapıya sahip. Anadolu’da hala, para biriktirip bir şeye sahip olma kültürü var. Ben bu uygulamaya yakın zaman içinde sektörümüzün adapte olacağını düşünüyorum. Kredi kartı ile ilgili taksitli satış yapılmasına karşı olduğum görüşüme karşın, tekrar bu kuralın tüm sektörlerde eşit uygulanması gerektiğini de vurguluyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI