Habergold
Dunyatimes

Kesen "sektörümüzün en önemli sorunlarından biri kayıtdışı üreticilerdir"

Yılların deneyimli kuyum ustası Ahmet Kesen; kayıtdışı, merdivenaltı diye tabir edilen üreticilerin hem ekonomiye hem de sektöre önemli sıkıntılar ortaya çıkarttığını, yeni İKO yönetiminin öncelikli konularından birinin bu sorunun çözümü olması gerektiğine dikkat çekti.

22 Ocak 2014 00:09 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2087

Yılların deneyimli kuyum ustası Ahmet Kesen; kayıtdışı, merdivenaltı diye tabir edilen üreticilerin hem ekonomiye hem de sektöre önemli sıkıntılar ortaya çıkarttığını, yeni İKO yönetiminin öncelikli konularından birinin bu sorunun çözümü olması gerektiğine dikkat çekti.
Uzun bir dönemdir piyasadaki yoğun rekabet nedeniyle değişikliğe gidilemeyen düşük işçilik ücretleri, birçok üreticinin önemli bir sorunu olarak ortaya çıkıyor. Özellikle merdivenaltı üretim yapan, herhangi bir şekilde resmi kayıtlarda görülmeyen, çok düşük ücretlerle kaçak göçmen çalıştıran ve vergi ödemeyen bu kuruluşlar, piyasaya ürün sunarken çok düşük işçilik fiyatlarını kullanma kozunu öne sürüyorlar. İrem Kuyumculuk firma sahibi deneyimli kuyum ustası Ahmet Kesen; bu sorunun her geçen gün büyüyerek arttığını ve vergisini veren, işçisinin hakkını ödeyen işini dürüstçe yapan işletmelerin, bu tip merdivenaltı firmaların oluşturduğu haksız rekabetten olumsuz etkilendiğini söyledi.
Ahmet Kesen; üretimde kullanılan malzemelerin Euro ve dolar bazlı olduğunu da hatırlatarak; "Euro ve dolar yıllar içinde sürekli bir yükselme eğilimi göstermesine rağmen, ne yazık ki işçilik fiyatlarımızda herhangi bir değişiklik yapamadık. Piyasa şartları ve haksız rekabet oluşturan kayıtdışı firmalar bu değişikliğin olmasını engelliyor” dedi. Bu tip kayıtdışı firmaların sadece dışarıda değil Kuyumcukent içinde dahi bulunduğuna vurgu yapan Kesen; yeni İKO yönetiminin bu sorunun çözümü için acil harekete geçmesi gerektiğini ve maliye ile ortaklaşa eylem planı içinde olmasını arzu ettiklerini ifade etti.
İKO bünyesi içinde, üyelere hizmet verecek bir hukuk danışmanlığı bölümünün açılmasının çok faydalı sonuçlar doğuracağını belirten İrem Kuyumculuk firma sahibi Kesen; "Mesleğimizi yakından tanıyan, çalışma şartlarımızı bilen bir hukukçunun yol göstericiliğine ihtiyaç duyuyoruz. Ayrıca Kuyumcukent’te acil durumlar için tatbikat yapılması gerektiğine inanıyorum. Deprem, yangın gibi doğal afetlerde neler yapacağımızı bilmiyoruz. Bu binada milyonlarca dolarlık yatırımlar var” diyerek sözlerini noktaladı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI