Habergold
Dunyatimes

Kıymetli maden ve kıymetli taş Borsası üyeleri sektör sorunlarını masaya yatırdı

Kıymetli Maden ve Kıymetli Taş Borsası üyeleri Borsa İstanbul'un ev sahipliğinde toplandı, sektör sorunlarını masaya yatırdı ve çözüm yollarını ele aldı.

05 Kasım 2013 08:55 / Güncelleme: -/- | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 2014


Kıymetli Maden ve Kıymetli Taş Borsası üyeleri Borsa İstanbul'un ev sahipliğinde toplandı, sektör sorunlarını masaya yatırdı ve çözüm yollarını ele aldı.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Özen konuşmasında Kıymetli Maden Borsasının gayet güzel çalıştığını fakat Kıymetli Taş Borsasında işlem yapılmadığını bunun sebebinin de ithal taşlardan alınan % 20 gibi yüksek bir ÖTV vergisinin alınması olduğunu söyledi. Özen, Borsa İstanbul olarak

İlgili bakanlıklarla görüşmeler yaptıklarını ve bu sorunun kısa

zamanda çözüleceğini izlemini edindiğini söyledi.

 

Ayrıca, Kıymetli Taş Borsasının etkin çalışabilmesi için uluslararası sertifika veren

labaratuvarlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Toplantıda söz alan İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, Türkiye'de pırlanta sertifikası veren kuruluşlar var ama renkli taş sertifikası veren bir labaratuvar bulunmadığına değindi.

Bir an önce renkli taş labaratuvari kurulmasının önemine işaret etti.

Kıymetli Maden ve Kıymetli Taş Borsası Bölüm müdürü Oğuzhan Aloğlu da sektör sorunlarının çözümüne duyarlı olduklarını bu alanda gayret içinde olacaklarını belirtti.

 

Toplantıya katılan ihracatçılar Birlik Başkanı Ayhan Güner de ÖTV’nin kaldırılıp yerine KDV’nin getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

 

Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu da darphanede ziynet altın bastırmanın herkese acık olmasa bilebütün sektöre açık olması gerektiğini söyledi.Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI