Habergold
Dunyatimes

Miraşoğlu "kredi kartı yasakları gram altın satışlarını olumsuz etkiledi"

1 Şubat tarihinden itibaren sektörün en önemli konularından biri haline gelen 'Kredi kartı ile taksitli altın alım satımının yasaklanması', perakende esnafını derinden etkilerken aynı zamanda uzmanlık alanı külçe ve sarrafiye altın olan markalara da olumsuz yansıdı. Sektörümüzün önde gelen kıymetli madenler ve döviz markalarından Harem Döviz & Altın firma sahibi Ara Miraşoğlu; kredi kartı ile taksitli alışverişin yasaklanmasının yatırım altını satışlarında ciddi oranlarda gerilemeye yol açtığını ifade etti.

17 Mayıs 2014 21:30 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2349

1 Şubat tarihinden itibaren sektörün en önemli konularından biri haline gelen ‘Kredi kartı ile taksitli altın alım satımının yasaklanması’, perakende esnafını derinden etkilerken aynı zamanda uzmanlık alanı külçe ve sarrafiye altın olan markalara da olumsuz yansıdı. Sektörümüzün önde gelen kıymetli madenler ve döviz markalarından Harem Döviz & Altın firma sahibi Ara Miraşoğlu; kredi kartı ile taksitli alışverişin yasaklanmasının yatırım altını satışlarında ciddi oranlarda gerilemeye yol açtığını ifade ett

1 Şubat tarihinden itibaren sektörün en önemli konularından biri haline gelen ‘Kredi kartı ile taksitli altın alım satımının yasaklanması’, perakende esnafını derinden etkilerken aynı zamanda uzmanlık alanı külçe ve sarrafiye altın olan markalara da olumsuz yansıdı. Sektörümüzün önde gelen kıymetli madenler ve döviz markalarından Harem Döviz & Altın firma sahibi Ara Miraşoğlu; kredi kartı ile taksitli alışverişin yasaklanmasının yatırım altını satışlarında ciddi oranlarda gerilemeye yol açtığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl, darphanede yaşanan grevin etkisiyle sarrafiye altınının piyasada karaborsa olması sebebiyle bir anda gündemde öne çıkan ve hızla popüler bir hale gelen, yoğun talep gören gram altın; kredi kartı yasaklarından ciddi bir şekilde etkilendi. Ülkemizin ilk online gram altın satışı yapan markalarından biri olan Harem Döviz & Altın firma sahibi Ara Miraşoğlu; "1 Şubat tarihine kadar çok ciddi oranlarda internet üzerinden yaptığımız yatırım altını satışları bir anda yarı yarıya azaldı. Özellikle bazı kişiler, cazip faiz oranları nedeniyle nakit para ihtiyacını kredi kartıyla altın alarak gerçekleştiriyordu. Bu duruma hükümetin müdahale etme isteği hem bizim gibi işlem yapan hem de perakende kuyumcularının satışlarını olumsuz etkiledi” diye konuştu.

Bu kararın kademeli olarak uygulanmamasının doğru olmadığına vurgu yapan Miraşoğlu; 12 taksitten bir anda sıfır taksite inilmesinin piyasa koşullarına ters olduğunu, alınan kararda bazı haklı gerekçeler olsa dahi uygulamada, devletin önleyici olması ama yasaklayıcı olmaması gerektiğini söyledi. Online yatırım altını satışlarının durma noktasına geldiğini kaydeden Miraşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen yılın en popüler yatırım aracı olan gram altın bugün aynı düzeyde değil. Artık ağırlıklı olarak 10 grama kadar olan yatırım altınları kredi kartı ile tek çekim satın alınıyor. Bu yıl Darphane çeyrek altının yarısı olan yeni bir ürün piyasaya sürmeyi düşünüyor. Eğer bu ürün piyasada olursa gram altın bir de bu durumdan bir darbe alacak.”

Geçmişte herhangi bir şey almak için aylarca birikim yaptıklarını hatırlatan Miraşoğlu; günümüzde gençlerin hemen almak istedikleri bir objeye anında sahip olmak istediklerini ve geleceklerini çok kolay riske attıklarını sözlerine ekleyerek, genel olarak tasarrufu arttıracak farklı devlet teşviği içeren uygulamaları şahsi olarak desteklediğini dile getirdi.

 

i.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI