Habergold
Dunyatimes

Niziplioğlu "Ankara'dan çözüm beklerken çözüm önerileri de sunmalıyız"

Son dönemde, kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanmasına karşı sektör kuruluşları yoğun mesai harcayarak çözüm elde etmek istiyorlar. Sektörümüzün deneyimli isimlerinden Nova Pres Gold Genel Müdürü Murat Niziplioğlu; sektör mensuplarının hükümete seslerini iletmelerinin yanısıra Ankara'ya içinde çözüm önerileri olan paketlerle gitmelerinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

11 Mart 2014 13:25 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2293

Son dönemde, kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanmasına karşı sektör kuruluşları yoğun mesai harcayarak çözüm elde etmek istiyorlar. Sektörümüzün deneyimli isimlerinden Nova Pres Gold Genel Müdürü Murat Niziplioğlu; sektör mensuplarının hükümete seslerini iletmelerinin yanısıra Ankara’ya içinde çözüm önerileri olan paketlerle gitmelerinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Kuyum camiasının en önemli gündem maddeleri arasında yer alan, BDDK tarafından çıkartılan yönetmenlikle "Kredi Kartı ile taksitli kuyum ürünlerinin satışının yasaklanması”, sektörümüzün kurumları tarafından şiddetle protesto ediliyor. Kuyumcuların yaklaşık %30 ile %40 arasında değişen oranlarda işlem hacimlerinde daralmaya yol açması beklenen ve ilk etkilerini de Sevgililer Gününde gösteren bu yasakla ilgili mücadele devam ediyor. Konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapan sektörün duayen isimlerinden Nova Pres Gold Kıymetli Madenler ve Rafineri firması Genel Müdürü Murat Niziplioğlu; sektörün isyanında tamamen haklı olduğunu, fakat Ankara’ya sadece şikayet değil çözüm önerileri de sunmanın önemine dikkat çekti.

1 Şubat’ta yürürlüğe giren kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağının bir günde ortaya çıkmadığını kaydeden Murat Niziplioğlu; "Ne yazık ki hem İKO seçim atmosferi hem de yumurta kapıya gelene kadar harekete geçmeyen zihniyetimiz, bu konuda sektör mensuplarının düşüncelerinin pas geçilerek karara varılmasına sebebiyet vermiştir” dedi. Kredi kartı ile tefecilik düzeyinde işlem yapan sanal kuyumcuların, işini hakkıyla yapan dürüst esnafı lekelediğini ve bu kararın alınmasına yol açtığını belirten Niziplioğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bence Ankara’ya bu konunun çözümü için giderken, elimizde çeşitli çözüm önerileri olmalıdır. Her ilimizin kuyumculuk odası veya derneği, kendi ilinde yaşanan kredi kartı tefeciliğini, rahatlıkla elde edilen cirolardan tespit edebilir. Bu konuda her ilimizde mesleki bir ekip kurulmalı ve etkin denetimler yapılmalıdır. Bankalardan bu denetimlerde destek alınabilir. Kuyumcunun bir günde yapacağı ciro beş aşağı beş yukarı bellidir. Anormal bir ciro elde eden kişinin kredi kartı ile para satışı yaptığı rahatlıkla tespit edilebilir. Bir başka yöntem ise kuyumculara taksitli satış için belirli günlük kotalar konmasıdır. Bu da yine önleyici bir tedbir olur. Sektörümüz bu tip çözüm önerileriyle Ankara’ya giderse, ben inanıyorum ki bu konu iki tarafı da tatmin edecek bir şekilde sonuçlanacaktır.”

NZP Yatırım Altınları Bir Aya Vitrinlerde…

Geçtiğimiz yılın sonunda Online yatırım altın satış sitesi açmayı ve NPG markalı yatırım altını piyasaya sürmeyi planlayan Nova Pres Gold; 17 Aralık kaosunun ve kredi kartı ile taksitli alışverişin yasaklanması üzerine bu projelerini erteleme kararı aldı. Yakında soyadlarını ifade eden NZP isimli yatırım altını piyasaya sunacaklarını, daha önceden bilinen yatırım altınlarından hem gramaj hem de tasarım olarak farklı olacağını dile getiren Murat Niziplioğlu; seçimlerin ardından ortaya çıkacak tablonun yatırım planlarını şekillendireceğini sözlerine ekledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI