Habergold
Dunyatimes

Niziplioğlu: "Kültürel Değerlerimizi Tanıtmamız Lazım"

Ülke olarak sahip olduğumuz kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiği her mecrada konuşulur. Bu konunun ortaya çıktığı en önemli yerlerden biri de tasarım. Türkiye'de yapılan el isçiliğinin kalitesi ve kültürel değerlere olan bağlılığı yurt dışına iyi bir şekilde yansıtılamıyor. Konu hakkında Murat Niziplioğlu Habergold'a açıklamalarda bulundu.

27 Ocak 2014 22:03 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2476

Ülke olarak sahip olduğumuz kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiği her mecrada konuşulur. Bu konunun ortaya çıktığı en önemli yerlerden biri de tasarım. Türkiye’de yapılan el isçiliğinin kalitesi ve kültürel değerlere olan bağlılığı yurt dışına iyi bir şekilde yansıtılamıyor. Konu hakkında Murat Niziplioğlu Habergold’a açıklamalarda bulundu.

 

"Türkiye’de altın kültürü çok güzel ama maalesef toprak altında” diye konuşan Niziplioğlu konuyu açıklarken, "30 sene önce bir İtalyan Zinciri çıkardılar, hala konuşulur. Bizim Mardin’imiz var, Diyarbakır’ımız var, Maraş’ımız var ve bu saymakla bitmez. Dünya kadar altın kültürümüz var ama hangisini görebiliyoruz? İtalyanlar veya Avrupalılar bir model çıkarıyorlar, kurumsallaşıyorlar ve bunu kullanıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

"Ayrı bir fuar yapılması lazım”

 

Buna çözüm olarak yapılabilecek faaliyetlerden birinin kuyumculuk fuarlarından ayrı bir kültür fuarının düzenlenmesi olduğunu savunan Niziplioğlu, konu hakkında "Bunu dernek düzenleyecek ve herkesi orada buluşturacak. Maraş’tan, Diyarbakır’dan yurt dışına çıkmamış birçok esnaf arkadaşımız var, çünkü ön ayak olacak kimse yok. Adamlar bilmiyor Avrupa’yı nereden bilsin? Yurt dışındaki fuarlarda sadece İstanbul esnafını görüyorum. Kültürel bir fuar düzenlense, her ülkeden veya bölgeden bir ürün alınsa ve sergilense çok güzel olur. Hintli, İtalyan ürün yapıyor da biz yapamıyor muyuz? Biz kültürlerimizi tanıtamadığımız için kimse bilmiyor. Yabancıyı bırakın, kendi insanımız bile sahip olduklarımızla ilgili yeterli bilince sahip değil” şeklinde konuştu.

 

Bu durumu devletin de desteklediğini hatırlatan Niziplioğlu, devletin esnafa verdiği teşviklerden bahsetti. "Bunu maalesef bilmeyenler olduğu gibi, bilip de kötüye kullananlar var” diye konuşan Niziplioğlu, insanların bilinçlenmesi gerektiğini savundu.

 

Son olarak konuşmasını özetleyen Niziplioğlu, "Dernek herkese ulaşacak, herkesi yönlendirecek, bu fuarı düzenleyip herkese ürünlerini sergileme şansı verecek. Biz Türkler olarak kültürümüze sahip çıkmalıyız. Kimse derneğe gidip bize para verin demiyor, ama derneğin bu imkanları sunması lazım” diyerek konuşmasına son verdi.


Kaynak: Habergold.com

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI