Habergold
Dunyatimes

Ömer Kaya İKO Seçimleri İle Alakalı Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanlık seçimleri yaklaştıkça, her cepheden fikirler ve görüşler gelmeye devam ediyor. Lakin bu seçimlerde hiçbir cephede yer almayacağını belirten bir isim var. Besay Kuyumculuk Sahibi Ömer Kaya. Kaya, önceki seçimlerde olan yanlışların, bu seçimlerde de tekrarlandığını ve hiçbir oluşum içerisinde yer almayacaklarını belirtti.

29 Aralık 2013 23:36 / Güncelleme: -/- | Kategori: Öne Çıkanlar | Ziyaretçi: 2674


İstanbul Kuyumcular Odası Başkanlık seçimleri yaklaştıkça, her cepheden fikirler ve görüşler gelmeye devam ediyor. Lakin bu seçimlerde hiçbir cephede yer almayacağını belirten bir isim var. Besay Kuyumculuk Sahibi Ömer Kaya. Kaya, önceki seçimlerde olan yanlışların, bu seçimlerde de tekrarlandığını ve hiçbir oluşum içerisinde yer almayacaklarını belirtti.

Seçimlerde hiçbir oluşumda olmamaya karar vermesinde, insanların çıkar ilişkisi doğrultusunda çalıştıklarının büyük pay sahibi olduğunu söyleyen Kaya, konuyu "Burada çok ciddi anlamda çıkar ilişkileri yapılıyor. Buranın içerisinde hizmet eden insanlar değil de, daha ziyade oylarda etkisi olan insanlar bir tarafa yığılmaya çalıştırılıyor, ayrıca ciddi şekilde hizmet verecek ekiplerin oluştuğunu da görmedim henüz” şeklinde açıkladı.

"Egolarını bir kenara bıraksınlar”

Başkanlık seçimlerinin artık bir hizmet yarışından ziyade ego yarışı olduğunu kaydeden Kaya, "Gönlümüzün istediği, insanların egolarını ve egolarını tatmin etmeyi bir kenara bırakması. İnsanlar eforlarını genelde sektöre harcamak yerine, ‘bu kitleden nasıl oy alabilirim, şu kitleden hangi insanları alırsam oylarımda etki eder’ şeklinde hareket ediyorlar. Bu seçimler de genelde ego çatışması uğruna yapılıyor. Herkes günü kurtarmak peşinde, sektöre fayda sağlamak gibi bir amaç yok. Ekiplerini de genelde bu yönde oluşturuyorlar. Bu da sektörümüze hiçbir yarar sağlamıyor, aksine zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

"Kurulan listeler hikaye”

Konuyla alakalı başka bir noktaya da değinen Kaya, insanların verdiği oyların kime gittiğini bilmediklerini belirtti. Kaya açıklamasında, "İnsanlar oy veriyor ama oyun kime gittiğinden haberleri yok. Oy toplayan oluşumlar, yani arada kalanlar sonradan en ufak söz sahibi olmuyorlar. Bu birliktelikte hiçbir yerleri olmuyor. Yani x bir insanın oyunu almak için kapıya geliyorlar ama o oluşum içerisinde kendilerine hiç yer yok. Genelde bu seçimlerde oluşumların kurdukları liste hikaye oluyor. Sizin kapınıza bir seçim grubuyla alakalı gelen kişilerin, ilerleyen zamanlarda olan herhangi bir olayla ne ilgileri ne bilgileri oluyor” sözlerine yer verdi.

"Seçimler, hatır gönül işleri doğrultusunda değil, hizmet doğrultusunda olmalı”

Çok uzun zamandır bu sektöre hizmet eden ve adeta çekirdekten yetişen Ömer Kaya, sektöre sahip çıkılmasını diledi. Kaya konuyla alakalı esnaf arkadaşlarına, "Bu şekilde seçimler adil olmuyor. Bir takım baskılarla, ticari veya psikolojik baskılarla insanların üzerine gidiliyor. Oylar hatır meselesine dönüyor, adeta satılıyor. Tamamen ticari bir çıkar ilişkisine dönüyor” mesajını verdi.

Seçimlerin daha düzgün yapılabilmesi adına hem adaylara hem seçmenlere seslenen Kaya, "İnsanların oylarını satmamaları lazım, adayların da oyları satın almamaları lazım. Parasal anlamda konuşmuyorum. Bize hizmetlerinden bahsetsinler, sektördeki eksikleri yanlışları gidermek adına oluşturdukları kadrolardan bahsetsinler ve yapacakları hizmet karşılığında oy beklesinler. Oy verecek insanlar da birtakım çıkarlar doğrultusunda değil de, sektörün menfaatleri adına kimin daha çok çalışacağını belirleyip, kimin daha uygun olacağını düşünüp, ona göre oy versinler” tavsiyelerinde bulundu.Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI