Habergold
Dunyatimes

Önce eğitim sonra satış

Ekol Pırlanta; bu yıl yeni pazarlara yelken açacak ve yurtiçinde daha önce girmediği şehirleri mercek altına alacak. Fakat Ekol; satış yapacağı kuyumcunun mutlaka pırlanta eğitiminden geçmesini şart koşuyor.

13 Ocak 2014 10:44 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2357

Ekol Pırlanta; bu yıl yeni pazarlara yelken açacak ve yurtiçinde daha önce girmediği şehirleri mercek altına alacak. Fakat Ekol; satış yapacağı kuyumcunun mutlaka pırlanta eğitiminden geçmesini şart koşuyor.

Ekol Pırlanta; 2014 yılında 14’üncü yaşına adım atmaya hazırlanıyor. Kurulduğu günden buyana yüksek kaliteli pırlantalı ürünlerini kendisine ait 5 perakende mağazasında ve Türkiye’nin dört bir yanındaki kuyumcularda sunan Ekol; yeni yılda daha önce girmediği illerde de yer almayı planlıyor. Pırlanta eğitiminin çok önemli olduğunu ısrarla vurgulayan Ekol; ilk kez pırlanta satacak kuyumcuların pırlanta ile ilgili en azından ön eğitim almalarının önemini vurguluyor. Ekol Pırlanta Toptan Satış Direktörü Kadircan Kameroğlu; başarılı geçen bir yılın ardından yeni yıla konsantre olduklarını, çeşitli siyasi karışıklıkların ardından vasat geçen yılbaşı satışlarını, sevgililer gününde çeşitli kampanyalarla üst seviyeye çıkartmak istediklerini söyledi.

Türkiye’de pırlanta ile yeni yeni tanışan iller bulunduğunu kaydeden Kadircan Kameroğlu; yeni bölgelere hemen satış yapmaktan ziyade önce son tüketiciye pırlanta satacak kişilerin belirli bir eğitimden geçmesinin altını çiziyor. Günü kurtarmak kaygısında hiçbir zaman olmadıklarını belirten Kameroğlu; "Her geçen gün son tüketici bilinçleniyor ve bilgi dağarcığı genişliyor. Satıcı; mutlaka alıcıdan daha fazla bilgiye sahip olmalı ki, ürünün tüm detaylarını aksettirsin ve böylelikle ürünler arasındaki fiyat, taş farklılıklarının mantıklı açıklamasını yapabilsin” dedi.

SEVGİLİLER GÜNÜNDE ÖZEL KAMPANYALAR VAR…

Geçmiş yıllara göre 2013 yılında işçiliği yoğun olan, daha zor satılır denen gösterişli pırlanta ürünlerine çok daha ilgi olduğunu ve bu beklenmedik durumun yeni üretim stratejilerinde değişime yol açtığını vurgulayan Kameroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir tarafta işçiliği yoğun ve gösterişli pırlanta takılara ilgi olurken, bir taraftan da pırlanta kullanan kişilerin yaşları her yıl daha aşağılara iniyor. Biz de bu farklı beklentilere cevap verebilmek için ürün çeşitliliğimizi sürekli genişletme gayretindeyiz. Her ay yaklaşık 100 farklı ürün vitrinlerimizde yer alıyor. Modellerimizi oluştururken mutlaka yurtdışında yıl içinde birçok fuarı yakından izleyerek, Dünya trendlerini ürünlerimize taşıyoruz. Yaklaşan Sevgililer günü için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Hafif kolye ve bilekliklerin haricinde her zaman olduğu gibi tektaş pırlantanın zirve yapmasını ön görüyoruz. Kendi perakende mağazalarımızda özel indirim kampanyaları yapacağız. Yurtiçinde bizimle çalışan kuyumcuların da bu özel gün öncesi rahat satış yapabilmeleri için gerekli maddi manevi desteği sağlayacağız. "

Etiketler
Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI