Habergold
Dunyatimes

Özen, Taş Kesimi Türkiye'de Güzel Bir Hayal

İstanbul Ticaret Odası bünyesinde başlayan taş eğitimleriyle birlikte, Çin ve Hindistan'ın elinde tuttuğu, taş kesme iş sahasını Türkiye'ye taşıyabilme konusu yeniden gündemde. Bu alanda Türkiye'nin bulunduğu ve gelebileceği noktayı değerlendiren HarmonyDeğerli Taşlar yönetim kurulu başkanıFazıl Özen şöyle konuştu;

19 Eylül 2013 22:41 / Güncelleme: -/- | Kategori: Takı Tasarım | Ziyaretçi: 1537


İstanbul Ticaret Odası bünyesinde başlayan taş eğitimleriyle birlikte, Çin ve Hindistan’ın elinde tuttuğu, taş kesme iş sahasını Türkiye’ye taşıyabilme konusu yeniden gündemde. Bu alanda Türkiye’nin bulunduğu ve gelebileceği noktayı değerlendiren HarmonyDeğerli Taşlar yönetim kurulu başkanıFazıl Özen şöyle konuştu;

Taş Sektörünün Önünde Bir Çok Engel Var 

"Taş kesme yetkinliği henüz Türkiye’ye gelmiş değil. Bazı kesimler bunun hayalini kuruyorlar fakat bu çok zor bir şey. Birincisi bunu yapacak insanları Türkiye’ye getirmek bir problem. Getirdik diyelim, pırlanta üzerine konuşuyorum, 70 milyonda bu ham taşların fiyatından anlayacak hiç kimse yok. Bu başka bir problem. Bunlara ek olarak Türkiye’deki ÖTV, taşların ithalat ve ihracatında öne çıkacak diğer bir problem. Dolayısı ile taş kesiminin Türkiye’de öğretilip yaygınlaştırılması güzel bir hayal diyebilirim. Bu problemler aşılsa dahi, zamanlama olarak da çok zor bir konu ve kolaylıkla yapılabileceğini sanmıyorum.”

Türkiye’nin bu alanda yetişmesinin çok zor olduğunu vurgulayan Özen konuşmasını;

İşçilik Fiyatlarımız Çok Yüksek 

"Türkiye hiçbir zaman bu konuda çok ileriye gidemez. Bunun en büyük sebeplerinin başında Türkiye’deki işçilik fiyatlarının yüksek oluşu geliyor. Bugün nereden baksanız vasıfsız birinin dahi en az masrafı 1.500 tl. Aynı fiyata Hindistan’da, bu konuyu bilen, aylık yaklaşık 7-8 kişi çalıştırabilirsiniz. Dolayısıyla bu rakamla rekabet etmek mümkün değil. Buna ek olarak Türkiye’de bu alanla ilgili temel bilgi yok. Bu bilgileri vermeniz durumunda da, o kişiler birkaç ay sonra, birkaç yüz lira fark alarak başka yere gideceklerdir. Orada da başarılı olup olmayacakları ise belli değil. Bu tam anlamıyla sonsuz bir macera olacaktır.” ifadeleriyle sonlandırdı.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI