Habergold
Dunyatimes

Şahin "İhracat çalışmalarında taban fiyat uygulamasına biran önce geçmeliyiz"

Uzun yıllardır ihracat çalışmalarında bulunan ve her yıl kendi ürün grubunda önde gelen ihracat markaları arasına firmasını koyan Riva Gold Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şahin; uluslararası piyasada arzu edilen başarının sağlanması için her ürün grubunun kendi içinde taban fiyat belirlemesinin önemine dikkat çekti.

07 Mayıs 2014 20:50 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2293

Uzun yıllardır ihracat çalışmalarında bulunan ve her yıl kendi ürün grubunda önde gelen ihracat markaları arasına firmasını koyan Riva Gold Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şahin; uluslararası piyasada arzu edilen başarının sağlanması için her ürün grubunun kendi içinde taban fiyat belirlemesinin önemine dikkat çekti.

İçi boş 14 ayar takı grubunun önde gelen üreticilerinden Riva Gold Yönetim Kurulu Başkanı ve sektörün deneyimli ismi Ahmet Şahin; ihracat çalışmalarında ülkemizin daha iyi konumlara gelmesi için yapılması gerekenleri sıraladı. Dünya sıralamasında İtalya’nın hemen ardından Türkiye’nin geldiğini belirten Ahmet Şahin; bu sıralamaya rağmen uluslararası piyasalarda Türkiye’nin hep uygun fiyatlı ürünleriyle anıldığını, piyasada kemikleşen bu algı nedeniyle ülke kuyumcusunun arzu ettiği kar marjlarıyla satış gerçekleştiremediğini söyledi.

Türkiye’nin yıllarca İtalyan ürünlerini taklit ettiğini ve kendi özgün ürünlerini ortaya koyamadığını açıkça ifade eden Şahin; "Biz sürekli onları takip ve taklit ederek bir noktaya ulaşmaya çalıştık. Fakat bugün itibariyle bu yolla önemli mesafeler katedemediğimizi görmekteyiz. Bu kadar zengin kültürel birikime sahip olan topraklarımızdan özgün tasarımlar çıkaramamamız bizim kolaycı zihniyetimizin bir göstergesidir. İtalyanlar bizim onları hep takip ettiğimizi biliyorlar ve sürekli yenilikler ortaya koyuyorlar. Biz İtalyanları yakalayana kadar zaten onlar yol alıyor ve Dünyaya istediği fiyatla satış gerçekleştirebiliyor” diye konuştu.

Dünyanın çok farklı ülkeleriyle ticari münasebet içinde olduklarını ve bu ülkelerin İtalyan ürünlerini bir tarafa diğer ülkelerin ürünlerini bir başka tarafa koyduklarını net bir şekilde gördüğünü kaydeden Şahin sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Şu an için İtalyanların yıllar içinde elde ettiği bu önemli imajı değiştirmemiz zor görünüyor. Biz ileri teknolojimiz ve yetenekli ustalarımızla onların üretim kalitesini rahatlıkla yakalıyoruz. Uluslararası piyasada biz sürekli fiyat avantajıyla öne çıkan bir ülke olarak görülüyoruz. Bu yüzden bizi gören yabancı en öldürücü fiyatlar eşliğinde Türk malını almayı tercih ediyor. Bu durumun oluşmasında bizim kendi firmalarımızın da büyük hatası oldu. Uluslararası piyasada ortak bir strateji geliştiremediğimiz için çok küçük marjlar ile çalışmak zorunda kalıyoruz. İtalyan bir ürünü 5 birime satıyorsa biz 3 birime satıyoruz. Halbuki biz kendi aramızda bir taban fiyat uygulaması başlatsak ve bu uygulamaya sadık kalsak 3 birim yerine 4 birime satabilecek ve daha çok kar elde edebileceğiz. Bu konuda sektör kuruluşlarının tekrar tekrar firmaları biraraya getirmesi ve diyalog ortamının artmasını bekliyoruz. Daha önce bu tip prensip kararları alınmış olmasına rağmen ne yazık ki bu kararların delindiğine ve verilen sözlerin tutulmadığına şahit olduk. Gelin elbirliğiyle ülkemizi fason ve tedarikçi kimliğinden çıkartarak, hakettiği pozisyona getirelim.”

Ahmet Şahin konuşmasının sonunda ayrıca İMMİB Başkanlığına ikinci kez seçilen Ayhan Güner’i tebrik etti ve görevinde başarılar diledi. Şahin sektörün şu anda kredi kartıyla taksitli kuyum satışının yasaklanması konusunda daha etkin bir şekilde ortak hareket etmesinin önemine de vurgu yaptı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI