Habergold
Dunyatimes

Sarışın "kredi kartı yasağı sektörümüzün kanayan yarası"

Sektörümüzün önde gelen üreticilerinden SESA Kuyumculuk firma sahibi Selim Sarışın; kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağının, içpiyasada çok önemli sıkıntılar oluşturduğunu ve bu konuda acil önlem alınmazsa sonuçların çok daha vahim olacağını vurguladı….

18 Haziran 2014 16:04 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 1982

Sektörümüzün önde gelen üreticilerinden SESA Kuyumculuk firma sahibi Selim Sarışın; kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağının, içpiyasada çok önemli sıkıntılar oluşturduğunu ve bu konuda acil önlem alınmazsa sonuçların çok daha vahim olacağını vurguladı….

17 Aralık siyasi sendromu, ardından genel seçimler, ardından dengesiz altın fiyatları bir de ‘kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması’ içpiyasada işlem hacminin çok ciddi oranlarda azalmasına yol açtı. Sektörümüzün önde gelen isimlerinden, Sesa Kuyumculuk firma sahibi Selim Sarışın; tüm bu yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından bir de kredi kartı yasağının içpiyasada ciddi bir kan kaybına yol açtığını, 2014 yılında içpiyasada firmaların stabil kalmasının bile başarı olacağını ifade etti.

Kendileri gibi son dönemde birçok firmanın içpazardaki durgunluğu ihracat ile aşma yolunu tercih ettiğini, önümüzdeki dönemde ihracat alanında çok sert bir rekabetin yaşanabileceğine dikkat çeken Selim Sarışın; "İçpazar ile ihracat çalışmalarının dengeli bir şekilde gitmesi en arzu ettiğimiz durumdur. Şu anda üretim kapasitemizi yarı yarıya eşit bir şekilde organize etmenin avantajını yaşıyoruz” dedi. Müşterileriyle yaptıkları temaslarda kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağının yaklaşık %40’a yakın içpazarda daralmaya yol açtığını gözlemlediklerini kaydeden Sarışın; kredi kartını haksız ve illegal bir şekilde kullanan çok az sayıdaki sözde kuyumcu nedeniyle, çok büyük bir esnaf kitlesinin ve camianın zarar gördüğünü, bu durumun kayıtdışı çalışan firmaları daha çok tetiklediğini ve haksız rekabetin ortaya çıktığını dile getirdi.

Biranda taksit sayısının sıfırlanmasından ziyade, 12 yerine 6 taksit yapılmasının daha makul bir uygulama olacağını vurgulayan Sarışın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son dönemde resmi kayıtlarda, kredi kartı taksitlerinin sınırlanması nedeniyle birçok kişinin tek çekim alışveriş yaptığı ifade ediliyor. Eğer ki tek çekimde, ayın sonunda ödemeyi bankaya yapamazsanız ciddi faizlerle karşılaşabilirsiniz. Bence bu durum, toplumsal olarak daha vahim travmalara yol açabilir. Kademeli bir geçiş en uygun çözüm yolu. Kredi kartı; bilinçli kullanılınca yarar, aksi durumda büyük zarar verir. Yetkilileri ve sektör mensuplarımızı bu konunun çözümüne davet ediyorum. Yasaklayıcı değil, önleyici tedbirler alınmalı ve kurunun yanında yaşında yanmasının önüne geçilmelidir. Ramazan ayının ardından içpiyasanın canlanmasını bekliyoruz. Altın fiyatlarının düşmesiyle bir kıpırdanma var. Özellikle içpiyasada bu yıl yüzüklerimizle kombin olana bileziklerimizin takım halinde yüksek satış rakamlarına ulaşacağını tahmin ediyorum."

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI