Habergold
Dunyatimes

Subaşı lezzetinin 2. durağı beş yaşında

Yarım asırı geçen tarihiyle ve yıllardır özellikle kuyum sektörünün kalbi olarak bilinen Çemberlitaş'ta yer alan Kılıçlar Sokak'taki Tarihi Subaşı Lokantasının tek şubesi, Sirkeci'de 5. yaşına adım attı.

05 Mayıs 2014 17:52 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2468

Yarım asırı geçen tarihiyle ve yıllardır özellikle kuyum sektörünün kalbi olarak bilinen Çemberlitaş’ta yer alan Kılıçlar Sokak’taki Tarihi Subaşı Lokantasının tek şubesi, Sirkeci’de 5. yaşına adım attı.

1959 yılında Selanikli Veysel Görür tarafından kurulan, Nuruosmaniye Camisinin altında olan bu şirin lezzet durağının ilk ve tek şubesi Sirkeci’de 5 yıldan buyana birbirinden leziz yemeklerini misafirlerine sunuyor. Ev yemeği dendiği zaman akla gelen ilk 10 önemli restaurant arasında yer alan Subaşı Lokantası; aile fertlerinin titiz çalışmasıyla yüksek kalitesini özenle koruyarak bugünlere geldi.

Tarihi Subaşı Lokantası; günümüzde sayısı yok denecek kadar azalan Osmanlı - Türk mutfağını ve ev yemeklerini bizlere yaşatan ender lokantalardan birisi. Dünyanın önde gelen mutfaklarından biri olan Türk Mutfağının seçkin lezzetlerini birarada bulacağınız Tarihi Subaşı Lokantası’nın Sirkeci’de yer alan şubesinin başında yeralan Kemal Veysel Görür; babasıyla birlikte Sirkeci’de yer alan şubede bulunduklarını, Kılıçlar Sokakta yer alan ilk Subaşı lokantasının başında ise eşi, Zekiye Görür’ün yer aldığını söyledi.

Kuruluşlarının ardından 50 yıl geçtikten sonra, yeni bir Subaşı lokantası açmayı düşündüklerini, tamamen ilk Subaşı’nın lezzetleriyle paralel bir şube için aile bireylerinin iş bölümü yaptığını belirten Görür; "Şubeleşmek çok kolay. Zor olan aynı kaliteyi, aynı yüksek hijyeni ve lezzeti yakalamak. Şu an Sirkeci’de bulunan 2. Subaşı’nın 5. yılını kutluyoruz. İlk Subaşı’nda yetişen, Subaşı farkını çok iyi hazmetmiş, Subaşı yemek standartlarına vakıf aşçılarımız ve ekibimiz burada görev yapıyor. " dedi.

İki Subaşı lokantasında birbirine çok yakın yemeklerin çıktığını kaydeden Kemal Görür; Sirkeci’de daha çok banka ve kamu çalışanlarına hizmet sunduklarını, özellikle Eminönü, Sirkeci ve Mahmutpaşa’ya alışverişe gelen, Subaşı’nın farkını bilen kişilerin de Sirkeci şubesine sıklıkla geldiğini dile getirdi.

Görür; Subaşı Lokantasında mevsimine uygun yemekler müşterilerine sunduklarını, zamanı geçen hormonlu sebze ve meyvelerin lokantaya kesinlikle girmediğini vurguluyor. Hergün değişen zengin menü de herkesin zevkine hitap edecek lezzetler bulunuyor. Ünü ülke sınırlarını aşan Tarihi Subaşı Lokantası; birçok yabancı dergiye, TV programına, belgesele ve makalelere konu olmuş. Bu yüzden Dünyanın çok farklı ülkelerinden gurmelerin de uğrak yerlerinden olan Subaşı Lokantası; özel davet organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Sirkeci’de yer alan Subaşı’nda 82, Kılıçlar Sokakta bulunan Subaşı lokantasında ise 52 kişi aynı anda yemek yiyebiliyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI