Habergold
Dunyatimes

Tanzanya'da ilk üretim başladı

Yazıcı Grubun Tanzanya'da uzun bir dönemdir altyapı ve fiziki kurulumunu gerçekleştirdiği, "Stone Block" isimli inşaat yapı malzemeleri fabrikası ilk ürünlerini üretim bandından çıkardı.

21 Ocak 2014 23:50 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 3337

Yazıcı Grubun Tanzanya’da uzun bir dönemdir altyapı ve fiziki kurulumunu gerçekleştirdiği, "Stone Block” isimli inşaat yapı malzemeleri fabrikası ilk ürünlerini üretim bandından çıkardı.
Ülkemizin önde gelen kıymetli madenler ticareti yapan ve farklı sektörlerde faaliyetlerde bulunan Yazıcı Grup; Tanzanya’nın başkenti Darüselam’da dev yatırımını hayata geçirdi. Aylar süren titiz bir çalışmanın ardından hayata geçen "Stone Block” isimli fabrikada; parke taşı, inşaat kumu, mıcır üretimi, fayans üretimi, kapı üretimi ve çimento depolama hizmeti gerçekleştirilecek. Yazıcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı; bir önemli yatırımın daha hayata geçmesinin büyük gururunu yaşadıklarını ve MadeInTurkey kaşesi eşliğinde Tanzanyalıların yaşam kalitesini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.
14 000m2 büyüklüğü ile ülkenin sayılı büyük fabrikaları arasında giren "Stone Block” aynı zamanda bölgedeki en büyük Türk yatırımlarında biri olarak kayıtlara geçti. Bu önemli eseri ortaya koyarken ciddi bürokratik engeller ile karşılaştıklarını, bölgeye daha önce gelmiş olan yabancı yatırımcıların bir Türk yatırımının burada filizlenmesini istemediklerini ve tek tek karşılarına çıkan engelleri aşarak bugün itibariyle üretime start verdiklerini ifade etti. Bu süreç içinde Türkiye Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu ve eşi Yeşim Davutoğlu’ndan büyük destek gördüklerini, her türlü bürokratik engeller karşısında büyükelçiliğimizin çok ciddi yardımları olduğunu vurgulayan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gerekli tüm teknolojik altyapısını ülkemizden götürdüğümüz fabrikamızda Türk bayrağı ve Tanzanya bayrağı beraber dalgalanmaktadır. Ülkemizin için de bir iftihar oluşturan bu tablonun ortaya çıkmasında önemli emeği geçen Sn. Büyükelçimize teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bölgeye giden tüm Türk işadamlarına ülkemizin elçiliğini adeta büyük bir ofis gibi açan ve üstün gayret gösteren Büyükelçimiz, bizim önümüzü açmıştır. Ayrıca değerli eşi Yeşim hanım; bölgedeki Albino hastası kişilerin tedavileri için bir dernek kurmuş ve bu dernek için ülkemizde dahi çeşitli defileler düzenleyerek katkıda bulunacaktır. Fabrikamız günlük 4000 adet kaldırım, 6000 adet briket taşı üretmektedir. Ayrıca birçok inşaat yardımcı malzemesi üreteceğiz. Burada hazırlayacağımız showroomumuz ile ürettiğimiz ürün örneklerini sergileyeceğiz. 15 Türk ustamız fabrikamızda 70 Tanzanyalı işçiler ile birlikte çalışmaktadır.”
Tanzanya’da bulunan bir yetimhanenin "Yazıcı Grup Stone Block” olarak restore işlerini, sosyal sorumluluk projesi kapsamında üstlendiklerini sözlerine ekleyen Yazıcı; "Büyükelçimizin değerli eşlerinin teşvikiyle adım attığımız bu güzel projenin de kısa sürede tamamlanacağını söyleyebilirim. 40 kişinin ikamet ettiği, ders gördüğü ve tüm ihtiyaçlarını karşıladığı bu yetimhanenin yenilenmesi, yüzleri güldürecek ve ülkemiz imajına olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI