Habergold
Dunyatimes

Taş Sektöründe Türkiye, Harmony İle Dünyaya Açılıyor

"Mücevher Taşları" denilince akla gelen ilk isimlerden biri Harmony Mücevher Taşları. Yaptığı çalışmalarla firma kendisini geliştirirken, Türkiye'yi de yurtdışında temsil ediyor. Harmony Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Özen ile yaptığımız röportajda, firmanın yakaladığı başarının sırlarıyla birlikte, kendinizi geliştirmek için de tüyolar bulacaksınız. Röportajın ayrıntıları ise şöyle;

23 Ekim 2013 01:53 / Güncelleme: 23 Ekim 2013 02:33 | Kategori: Kapalı Çarşı | Ziyaretçi: 3373


"Mücevher Taşları” denilince akla gelen ilk isimlerden biri Harmony Mücevher Taşları. Yaptığı çalışmalarla firma kendisini geliştirirken, Türkiye’yi de yurtdışında temsil ediyor. Harmony Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Özen ile yaptığımız röportajda, firmanın yakaladığı başarının sırlarıyla birlikte, kendinizi geliştirmek için de tüyolar bulacaksınız. Röportajın ayrıntıları ise şöyle;

*Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Harmony Mücevher Taşları yöneticiliğinin yanı sıra, Uluslararası Mücevher Taşçıları Derneği Türkiye Başkanıyım. Kuyumculuk bizde büyük dedemin babasından geliyor. Yani 4.nesildir kuyumculuğun içerisindeyiz ve Türkiye’de 4.nesildir kuyumculuk içersinde olan, yaklaşık 10 firmadan biriyiz. Her şeyden önce söylemek istediğim şu ki, çocukluğumdan itibaren kuyumculuğun temelini oluşturan her atölye aşamasında bulundum. Bunun yanı sıra satış işleminin de içerisindeydim. Uzun bir zaman önce yurtdışındaki islerimiz, ithalat ve ihracat yapmamız dolayısıyla renkli mücevher taşları işine girdim. Bu konuyla ilgili yani mücevher taşlarının alım ve satım konusunda yaklaşık 70 civarında ülkede bulundum. Hem ham hem kesilmiş taş, doğadan çıktığı haliyle taş ve bunun yanı sıra koleksiyon kalitesindeki taşların alım satım işindeyiz.

*Firmanızın çalışma politikası üzerine konuşmak gerekirse neler söylersiniz?

Öncelikle Harmony’nin ilk pazarı Türkiye değildi. Ben daha çok yurt dışında taş alıp, yurt dışına satış yapıyordum. Türkiye’de bilinen taşların sayısı en fazla sekiz on taneydi ve belli başlı taşlar dışında taş bilinmiyordu. Firmamızın ilk geçmişinde pek çok taşları ben yurt dışında alıp, Türkiye’de bilinmediği için yine yurt dışına satıyordum. O dönemlerde yılın yaklaşık on ayı yurtdışındaydım ve bu bizim için çok büyük bir tecrübe oluşturdu. Daha sonra Türkiye’de de bu taşların bir bölümünü bulundurmak istedik.

Şu anda Türkiye’nin ve hatta dünyanın en geniş koleksiyonlarından bir tanesi bizdedir. Miktar olarak değil fazla çeşitlilik açısından ön plandayız. Bunun sebebi benim mücevher taşlarına olan sevgim ve ilgimden geliyor. Ben taşları, satma amacı gütmeden, beğenim doğrultusunda almaya başladım. Aldıklarım gün geçtikçe birikti ve şu anki koleksiyonumuz oluştu. Öyle geniş bir koleksiyona sahibiz ki, meteor taşını dahi bizde görmeniz mümkün. Koleksiyonumuz Türkiye’deki öğrenciler, sektördeki insanlar ve bizden eğitim alan insanlar için büyük bir avantaj. Çünkü biz Türkiye’yi bir anlamda Harmony’den dünyaya açıyoruz. Harmony olmasaydı Türkiye’deki taş konusu hem eğitimsel anlamda hem de koleksiyon anlamında çok geride kakacakti. Bütün bu taşlar için insanlar, Türkiye’de bir ekspert olarak, Harmony ve Fazıl Özen’e güvenerek tercih ediyorlar.


Etiketler
Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI