Habergold
Dunyatimes

Tesbih koleksiyoncusu sınır tanımıyor

Birçok farklı koleksiyon çeşidi arasında Dünya çapında önemli bir popülerliğe sahip olan 'Tesbih Koleksiyonculuğu' hızla yayılıyor ve birbirinden farklı maddeler kullanılarak akla hayale gelmeyecek tesbihler, yüksek fiyatlar eşliğinde koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor. Yavuz Kuyumculuk; hem ülkemizdeki hem de yurtdışındaki tesbih koleksiyoncularının en önemli durağı.

15 Mayıs 2014 20:45 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 5082

Birçok farklı koleksiyon çeşidi arasında Dünya çapında önemli bir popülerliğe sahip olan ‘Tesbih Koleksiyonculuğu’ hızla yayılıyor ve birbirinden farklı maddeler kullanılarak akla hayale gelmeyecek tesbihler, yüksek fiyatlar eşliğinde koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor. Yavuz Kuyumculuk; hem ülkemizdeki hem de yurtdışındaki tesbih koleksiyoncularının en önemli durağı.

Bir ibadet aracı olan tesbih sadece İslamiyet’de değil diğer dinlerde de yere sahip. Uzakdoğu dinlerinde yaygın biçimde görülen 100 taneli tesbih, Avrupa katoliklerinin rahip ve rahibelerinde 64 taneyle ve çarmıha gerilmiş İsa tasvirli haçıyla dini kıyafetlerin tamamlayıcısıdır. Bir de tesbih koleksiyoncuları var. Bu koleksiyoncular; 500 dolardan yüz bin dolara kadar farklı fiyat aralığında ve farklı madenlerden yapılmış tesbihlere sahipler. Ünlü işadamlarından sporculara, sanatçılardan şehylere kadar çok geniş bir kitle içinde yer alan tesbih koleksiyoncuları özel istekleri için ülkemizin en önemli tesbih üreticilerinden biri olan Yavuz Kuyumculuğun kapısını çalıyorlar. Yavuz Kuyumculuk firma sahibi Yavuz Tuncer; tesbih koleksiyoncularının sınır tanımayan kişiler olduğunu ve hayallerindeki tesbihi elde etmek için geniş bütçeler ayırdıklarını söyledi.

Dünyanın en ünlü tesbih koleksiyoncularının Türk olduğunu, Türklerin ardından Arapların ve Hintlilerin geldiğini belirten Yavuz Tuncer; çok yüksek bütçeler ayırarak tesbih koleksiyonu oluşturanların bu koleksiyonun karşında saatlerce vakit harcadıklarını ve profesyonel koleksiyoncuların, tesbihi yapan usta ile tesbihin materyali ile ilgili bilgileri yazılı olarak kayıtlara geçirdiklerini ifade etti. Türkiye’de 10’a yakın profesyonel tesbih ustaları bulunduğunu bunların içinden 3’ünün tesbih işleme sanatını en iyi icra eden kişiler olduğunu kaydeden Tuncer; "Firmamız bu değerli ustalar ile çalışıyor. Bu ustalara ulaşmak ve onlara sipariş vermek zordur. Bu kişilere sadece yüklü miktarda para vermeniz yetmez ayrıca sizin tesbihe olan tutkunuzu görmeleri ve inanmaları gerekir” dedi.

Fildişinden kaplumbağa kabuğuna, miski amberden zümrüte, Siyah pırlantadan yakuta, Necef taşından kehribara kadar çok farklı maddelerden ve doğal taşlardan tesbih yapıldığını belirten Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem ülkemizde hem de yurtdışındaki birçok tesbih koleksiyoncusu ile tanışıyoruz. Genelde onlar bizim tesbih alanındaki başarılı çalışmalarımızı bir şekilde öğrenerek bize ulaşıyorlar. Bazen onlar tesbih yapılacak malzemeyi veriyorlar. Tesbihin her bir tanesine çeşitli isimler veya figürler koyabilecek mikro sanat çalışmaları yapabiliyoruz. Bazı tesbih koleksiyoncularının milyon dolarla ifade edilen tesbih çeşitliliğine sahip olduğunu biliyoruz. "

BABALAR DERT DEĞİL TESBİH ÇEKSİN

Yaklaşan babalar günü nedeniyle Yavuz Kuyumculuk; yeni hediyelik tesbih koleksiyonları hazırladı. Her yıl babalar günü öncesi ekstra bir yoğunluk yaşayan Yavuz Kuyumculuk; 850 TL ile 2500 TL arasında değişen uygun bütçeli altından yapılan tesbihlerini babalar için hazırladı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI