Habergold
Dunyatimes

Zeren "piyasadaki tüm olumsuzluklara rağmen yılın ilk 6 ayını minimum kayıp ile atlattık"

Son derece sıkıntılı bir süreç içinde karşıladığımız 2014 yılı, kuyumculuk sektörü için belirlenen hedeflerin altında geçiyor. Yılın başında planlarını belirleyen birçok firma, hedeflerinde piyasa şartlarını gözeterek revizyonlara gidiyor. Geniş ürün çeşitliliği ve yüksek kalitesiyle 22 ayar ürün grubunun seçkin markası 'Ekol Kuyumculuk 22 Ayar' yılın ilk 6 ayını, tasarıma yaptığı büyük yatırımla minimum kayıp ile tamamladı.

12 Temmuz 2014 16:18 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2117

Son derece sıkıntılı bir süreç içinde karşıladığımız 2014 yılı, kuyumculuk sektörü için belirlenen hedeflerin altında geçiyor. Yılın başında planlarını belirleyen birçok firma, hedeflerinde piyasa şartlarını gözeterek revizyonlara gidiyor. Geniş ürün çeşitliliği ve yüksek kalitesiyle 22 ayar ürün grubunun seçkin markası ‘Ekol Kuyumculuk 22 Ayar’ yılın ilk 6 ayını, tasarıma yaptığı büyük yatırımla minimum kayıp ile tamamladı.

Genel olarak kuyum sektörü için verimli geçen ve firmalarımızın etkin işlem hacimlerine ulaştığı 2013 yılını 2014 yılında özlemle arıyoruz. Her yıl bir önceki yılın üstüne koymayı hedefleyen firmalarımız, 2014 yılının özel şartları nedeniyle bu yıl 2013 verilerini yakalamayı çok büyük başarı olarak kabul ediyorlar. Yılın ilk yarısının beklentilerinin bir miktar altında geçtiğini, birçok olumsuz etkene rağmen yeni tasarımlar sayesinde markalarının geçmiş yıla göre işlem hacminde sadece %10 daralma yaşadıklarını belirten Ekol Kuyumculuk 22 Ayar Ürün Müdürü Ercan Zeren; "17 Aralık sendromundan itibaren sektörümüz sıkıntılı günler yaşadı. Seçim atmosferi, kredi kartı yasakları ve dengesiz altın fiyatları, bir de yakın komşularımızdaki çatışma ortamı 2014 yılının tadını kaçırdı. Biz çok özel yeni tasarımlarımız sayesinde yılın ilk 6 ayında geçmiş yıla göre çok az bir düşüşle tamamladık” diye konuştu.

Bu koşullar içinde %10’luk bir daralmanın çok büyük bir sıkıntı oluşturmadığını kaydeden Ercan Zeren, ramazan ayı sonrası yılın ikinci yarısında işlerin açılacağını, ikinci grup yeni tasarımlara sahip modelleriyle yılsonunda 2013 yılının rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini söyledi. Sektörde sürekli yeni modellerin talep gördüğünü ve bu talebe karşılık verebilecek altyapıya sahip firmaların bir adım öne geçtiğini vurgulayan Zeren sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uzun bir aradan sonra çıkardığımız yeni kataloğumuz, yine belirli bir zaman sonrasında ithal ettiğimiz özel 22 ayar setlerimiz ve siyah mineli özgün setlerimiz yılın ilk 6 ayında satış grafiğimizin sert bir iniş yapmasını engelledi. Ne yazık ki, yeni kataloğumuzun ardından, günümüzde hala taklitçi zihniyetin var olduğunu üzülerek gözlemledik. Bu konuda avukatlarımız gerekli tahkikatları yapıyor ve yasal haklarımızı arama konusunda kararlı çalışmalar ortaya koyacaklar. Ayrıca 2014 yılında referanslar eşliğinde portföyümüze yeni müşteriler ekledik. Ağustos ayında çok ses getirecek modelleri vitrinlerimize taşıyarak, müşterilerimizin daha kolay satış yapmalarına yardımcı olacağız.”


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI