Habergold
Dunyatimes

2800 İşadamı TUSKON Köprüsünde Buluştu, Tuskon'un Yeni İş Modeli Tuttu

TUSKON'un T.C Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birliklerinin desteğiyle inşaat, inşaat malzemeleri, iş makineleri ve mobilya sektörlerine yönelik düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2013 programı tamamlandı. Program, toplam 130 ülkeden 1.428 ve Türkiye'den ise 1.500'i aşkın iş insanının katılımı ile İDTM İstanbul Fuar Merkezi 9. ve 10. Salonlarda, 19-20 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlendi.

29 Kasım 2013 02:52 / Güncelleme: -/- | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 2170TUSKON’un T.C Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birliklerinin desteğiyle inşaat, inşaat malzemeleri, iş makineleri ve mobilya sektörlerine yönelik düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2013 programı tamamlandı. Program, toplam 130 ülkeden 1.428 ve Türkiye'den ise 1.500’i aşkın iş insanının katılımı ile İDTM İstanbul Fuar Merkezi 9. ve 10. Salonlarda, 19-20 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlendi.

TUSKON’un organize ettiği 18’inci fuar, yerli ve yabancı binlerce firmayı buluşturdu. İş dünyası, alıcı ve satıcıyı aynı masada buluşturan bu yeni modeli artık benimsedi. Sistem, ekonomik canlılığı da koruyor.

Bu da ekonomi olimpiyatları
TUSKON, Ticaret Köprüsü programlarına 2006 yılında ilk defa Afrika kıtası ile Türkiye –Afrika Ticaret Köprüsü programını yaparak başladı. 2006-2009 arasında Afrika, Avrasya, Asya- Pasifik ve Doğu Avrupa’ya yönelik bölgesel olarak düzenlenen Ticaret Köprüleri programları 2009 yılından itibaren bütün dünyayı kapsayacak şekilde genişletilerek yaklaşık 140 ülkeden işadamlarının katılımı ile Türkiye -Dünya Ticaret Köprüsü adı altında düzenlenmeye başlandı. 2011 yılı itibariyle Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü etkinlikleri belirli sektörleri odaklayarak düzenleniyor. Olimpiyatları andıran etkinlik, dünyadaki bakir yatırım alanlarını keşfetmek için önemli fırsat. 


Bu yılki organizasyon kapsamında her Ticaret Köprüsü organizasyonunda olduğu gibi yabancı katılımcılar, ilk iki gün İstanbul ve yakın çevresinde turistik gezilerin yanı sıra, sanayi bölgesi ve üretim tesislere geziler düzenledi. 19 Haziran 2013 Çarşamba günü yabancı katılımcılar fuar alanında 112 Türk ihracatçısının stantlarını ziyaret ederek; ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. 20 Haziran 2013 Perşembe günü ise yabancı katılımcılarla Türkiye’den katılan, aralarında üyelerimizin de bulunduğu 1500’ün üzerinde işadamı arasında ikili iş görüşmesi organize edildi. 

Bu yıl inşaat malzemeleri, müteahhitlik ve mobilya temalarının işleneceği zirve kapsamında 20 binin üzerinde ikili iş görüşmesi yapıldı. İkili iş görüşmelerin ardından yabancı işadamları 40'tan fazla Anadolu şehrinde temaslarını sürdürmeye devam etti.

Yeni Pazarlara Açılmanın En Kolay Yolu
Dünya Ticaret Köprüsü iş ağı sağlamak, pazar tanımak açısında eşsiz bir fırsat. Tabii bu birkaç gün içerisinde el sıkışan şirketler de yok değil. Örneğin, Mozambikli bir şirket, 10 konteyner inşaat malzemesi, 300 kamyon için yedek parça ve aksamları sipariş etti. Afyonlu bir firma, 12 milyon avroluk 12 Temsa otobüsü sattı. Alfemo Mobilya, Panamalı bir firma ile Latin Amerika bayilik anlaşması imzaladı. Kamerun ve Angolalı iş insanları daha çok hükümet ortaklığı ile Aqua Park ve çocuk oyun parkları siparişi verirken, Moğolistan inşaat malzemesi ve soba sipariş etti. Geçen seneden bu yana Moğolistan’ın aynı ürünlerdeki toplam siparişi 80 milyon dolara ulaşıyor. Gabon’dan hastane iç donanımları, Demokratik Kongo’dan aylık 15 bin ton çimento siparişi alan Türk girişimciler, Rus şirketlerine de 8 milyon dolarlık asansör, 4 milyon dolarlık mobilya makinesi sattı. TUSKON Genel Sekreteri Mustafa GÜNAY’A göre ticaret köprüsünün bir yıldaki ekonomik etkisi 1 milyar doları aşıyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI