Habergold
Dunyatimes

550 yıllık değer Kapalı Çarşı, dünyanın en eski ve büyük çarşılarından biridir

Kapalı Çarşı, dünyanın en eski ve büyük çarşılarından biridir 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından sadece "bedesten" kısmıyla ve ahşap olarak yaptırılmıştır. Çarşıya 8 büyük kapıdan giriş yapılmaktadır.

26 Mart 2017 23:39 / Güncelleme: -/- | Kategori: Kapalı Çarşı | Ziyaretçi: 2554


Kapalı Çarşı, dünyanın en eski ve büyük çarşılarından biridir

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından sadece "bedesten" kısmıyla ve ahşap olarak yaptırılmıştır. Çarşıya 8 büyük kapıdan giriş yapılmaktadır.

Kapalıçarşı denilince karnaval gibi birçok renkliliğin bir arada bulunduğu bir kent hayal edebilirsiniz. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği, alışveriş yaptığı tarihi bir mekândır. İstanbul'a gelen turistlerin Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi'nden sonra üçüncü uğrak yeridir. Türk işi altından ve gümüşten yapılmış eserler, bakır, bronz hediyelik ve dekoratif eşya, seramik, oniks gibi kaliteli birçok ürünün bir arada bulabileceğiniz bir yer.

Altın piyasasının kurumsallaşmasıyla ve piyasayı geliştirmesiyle İstanbul Altın Borsası kurulmuştur. Bu yapı ile birlikte Türkiye kuyumculuğu uluslararası bir boyut kazanmıştır. Son yıllarda altına olan rehavetin artmasıyla, kuyumculuk sektörüne ilgide artmıştır. Yaklaşık 91 milyon 250 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi çarşı, baharın gelmesiyle canlanmaya başladı. Çarşı esnafı bu yaz biraz daha fazla ziyaretçi ağırlamayı bekliyor.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI