Habergold
Dunyatimes

7 ocuşlar "2013 sektörümüz için özel bir yıldı her yıl böyle olmaz"

2014 yılının ilk yarısını tamamladığımız şu günlerde birçok firma yılsonu hedefleriyle ilgili çeşitli tahminlerde bulunuyor. 2013 yılını son derece verimli geçiren markalarımızdan biri olan Somoro Kuyumculuk; 2014 yılı için çok daha mütevazi beklentiler içinde….

15 Temmuz 2014 18:01 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 1871

2014 yılının ilk yarısını tamamladığımız şu günlerde birçok firma yılsonu hedefleriyle ilgili çeşitli tahminlerde bulunuyor. 2013 yılını son derece verimli geçiren markalarımızdan biri olan Somoro Kuyumculuk; 2014 yılı için çok daha mütevazi beklentiler içinde….

Gerek iç piyasada gerekse ihracat çalışmalarında birçok firma için parlak günler sunan 2013, geride kalalı 6 ay oldu. 6 aylık süre içinde hem ülkemizde hem de Dünyanın çok farklı coğrafyalarında çeşitli siyasal hareketlenmeler ve beklenmedik gelişmeler gerçekleşti. 2013 yılında çok büyük ivme kazanan sektörümüz, 2014 yılında ani fren yapmak zorunda kalan bir araba gibi temposunu kaybetti. Somoro Kuyumculuk firma yetkilisi Haluk Ocuşlar; sadece kuyum alanında değil, birçok sektörde 2013 yılında ortaya çıkan hızlı yükselişin, 2014 yılı başından itibaren ani bir durağan pozisyona geçtiğini, ortaya çıkan bu hızlı değişimin kontrolsüz gelişim içinde olan firmalara yansımasının daha da olumsuz olduğunu ifade etti.

2014 yılında, özellikle yurtiçinde yaşanan bunca olumsuzluğa ilave olarak bir de sektörümüze kredi kartı ile taksitli satış yasağının getirilmesinin sıkıntıları arttırdığını vurgulayan Haluk Ocuşlar; "Bu yıl sektörümüzde ki birçok firma plan ve hedeflerini revize etmek zorunda kaldılar. Riske, bilinçsiz yatırımlara ve kontrolsüz büyümeye kesinlikle girilmemesi gereken bir ortamdayız. 2014 yılının kalan bölümünün ilk 6 ay gibi durağan geçeceğini düşünüyorum. Uzun bir aradan sonra ilk kez hem yurtdışında hem de yurtiçinde aynı anda işlem hacminde düşüş yaşandı” diye konuştu. Ülkemizin komşularında yaşanan siyasi boşluğun ve çatışma ortamının olumsuz geri dönüşleri olduğunu hatırlatan Ocuşlar; başka sektörlerde yaşanan durgunluğun kuyum alışverişini düşünen kitlenin alımlarını ertelemesine yol açtığını, zincirin bir parçasındaki kopukluğun tümüne sirayet ettiğini söyledi.

"Kredi Kartı Yasağında Sesimizi Yeterli Bir Şekilde Kamuoyuna Duyuramadık”

Somoro Kuyumculuk firma yetkilisi Ocuşlar; ‘kredi kartı ile taksitli kuyum alışveriş yasağına’ da ayrı bir paragraf açarak bu konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Bu yasağın sadece bizim sektörümüze getirilmiş olmasını çok manidar buluyorum. Ülke ekonomisine çok büyük girdi sağlayan kuyumculuk sektörümüzün, haksız rekabete yol açan bu yasaklama ile ellerinden kollarından bağlanmasının mantığını çözemiyorum. Sektörümüzün değerli kurumları ellerinden geldiklerince sesimizi duyurmak için çaba sarf ediyorlar ama bugün itibariyle olumlu bir gelişme ne yazık ki yaşanmadı. Bu uygulama ile sadece kuyumcular değil, kısıtlı bütçesi ile taksitli takı almak isteyen vatandaşlarımız da mağdur oldular. Biran önce bu konunun çözüme kavuşması gerektiğine inanıyorum.”

 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI