Habergold
Dunyatimes

Aidatları bile aşağıya çekebilecek durumumuz olacaktır

Kiaş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaş, Habergold.com'a yapmış olduğu açıklamada, sektör'e nasıl başladığını ve bugüne gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini değerlendiren Sudaş, yeni aldığı görevi hakkında da açıklayıcı bilgiler vererek, kuyumcukent esnafını bilgilendirdi…

19 Eylül 2013 22:34 / Güncelleme: -/- | Kategori: Kuyumcukent | Ziyaretçi: 1830


Kiaş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaş, Habergold.com’a yapmış olduğu açıklamada, sektör’e nasıl başladığını ve bugüne gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini değerlendiren Sudaş, yeni aldığı görevi hakkında da açıklayıcı bilgiler vererek, kuyumcukent esnafını bilgilendirdi…

Nevzat Sudaş, 1950 Erzincan doğumlu olup orta okulu ve lise yıllarını Erzurum ve Ankara’da tamamladı. Marmara ilahiyat fakültesi mezunu olan Nevzat Sudaş, 1975’te kapalı çarşı’ya gelip yaklaşık 1975’ten beri 35, 40 senelik kapalı çarşı da esnaflık yapmakta. Kuyumcukent kooperatifinin kuruluşundan itibaren de 13, 15 senedir de bu yönetimde bulunuyor. Kuyumcu kent yönetiminde ve daha sonra Kiaş ve Kuyaş yönetiminde bulunan Nevzat Sudaş, en son seçimler de kuyumcukent Kiaş yönetim kurulu başkanı olarak seçildi.

Sektördeki başarılı deneyimi ile bilinen Nevzat Sudaş, yönetimi dokuz arkadaşı ile beraber görevlerini devam ettirdiğini söyledi. İleriye yönelik ciddi projelerinin olduğu, ilerinde elektriği kendileri üretmek gibi, kalan eksik yerlerimizi doldurmak gibi, buraya bir camii yapmak gibi, AVM’yi çok ciddi bir şekilde canlandırmak gibi, çok güzel projelerimiz bulunmakta ve bu projeleri en kısa zamanda gerçekleştireceğini açıkladı.

Nevzat Sudaş, sıkı ve tedbirli olarak ve sektördeki büyük performansıylahabergold.com’aşunları dedi; "Bir bayrak yarışıdır, bu bayrak yarışını daha kısa zamanda daha ileriki noktaya götüreceğini ve bunun da bir çok garip-gurabanın duasını da alacaklarını söyledi.

Sudaş; "Gayretle çalışıyoruz full-time mesai veriyoruz buraya. Ayrıca, bu konuyla ilgili olarak zaten başbakanın emriyle biz bu göreve gelmiştik. Hatta 13 sene evvel Başbakanla görüştük, Valiyle görüştük, Kadir Topbaş’la da görüştük.

Onlardan yeteri kadar devlet desteğini alarak, layık olduğu yere kuyumcukent’i ulaştıracağız. Ben öyle tahmin ediyorum ki, ulaşımıyla, esnaflarıyla, tercihe şayan firmalarıyla ve her şeyiyle çok farklı bir misyon arz edeceğiz.

Çokta yakın bir tarih de, burası özlenen, arzu edilen, bende orda olmam gerek diyecek insanların dediği bir noktaya geleceğiz. Bir gün, dediğimiz gibi, bir çok projelerimiz var. Türk Hava Yollarının transit yolcularını burada ağırlamak gibi, daha farklı düşünceler var. Onları zaman içerisinde değerlendirip, kreş açmak gibi, market açmak gibi…

Biz geldiğimiz de, 9, 10 bin kişiydi, şimdi 3, 4 ay da bu 14, 15 bin kişiye ulaştı. Tahmin ediyorum ki, kısa zaman da 20 binleri geçecektir. Kuyumcukent sektörel bazda, Türkiye’de tek olduğu gibi, dünyada da tektir. Geçen hafta Afrika Başbakanımız geldi onu ağırladık, hem ticareti geliştirmek ve o noktalarda yardımcı olduk.

Son derece çevreye duyarlı mesela bu arıtmaya 8, 10 sene evvel, aşağı yukarı 30 bin dolar yatırım yaptık ki, bu Türkiye’de çok büyük bir yatırımdır. Hatta şimdi onu daha da geliştiriyoruz, daha da genişleterek çevreye çok daha duyarlı bir hale getiriyoruz. Ayrıca, geri dönüşümü de var, tabii 8, 10 kilo da altın alıyoruz. Arıtmada bu kadar faydalı esnafların menfaatine mütaali projelerle burayı çok faklı bir noktaya getireceğiz” dedi.

Hiç tahmin edilmeyen bir bilançoyla karşılaşan Nevzat Sudaş, 4 trilyona yakın borç her ayda 220 bin lira, 230 bin lira eksi bir bakiyeyle devreden bir kasa elimizde vardı ki, bu çok vahim bir durumdu. Sürekli karın topu gibi büyüyen bir açık, bizim aldığımız ivedi tedbirlerle ve yahut yeni iyileştirmelerle bu açığımızı ciddi ölçüde aşağılara çektik. Yani 4 trilyondan, 2 trilyona indi kasa açığımızda hemen hemen şu anda 1, 2 aya kadar tamam başa baş duruma gelecek.

Ondan sonra belki daha kâra geçecek. Bu şekilde ciddi bir iyileşmeler oldu. Ben tahmin ediyorum bir sene sonra burası çok daha faklı bir durum arz edecektir. Belki de aidatları bile aşağıya çekebilecek durumumuz olacaktır. Aşağı yukarı burada 1600 ortağımız var. 3000’e yakın esnafımız var. 1015 tane atölyemiz var. 650 tane AVM’de mağazamız var. Bürolar var..vs, atölyeler 100’de 100’e yakın bir doluluk var.

198 civarın da yan hizmetlerimiz de bürolarımız da da %70, 80’leri aşan bir doluluk var. Sadece AVM’de bir sıkıntımız vardı, onu da biz %35 ile aldık şuanda %50’lere vardık doluluk nispetinde, hatta daha farklı bir proje geliştiriyoruz. Evlilik dünyasıyla ilgili "weddingworld” projesi dahilinde bunun gerçekleşme özelliği yaklaşık 200’e yakın dükkan talebi var. Güzel gelişmeler var bunları değerlendireceğiz kuyumcukenti layık olduğu yere en kısa zamanda taşıyacağız” dedi.Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI