Habergold
Dunyatimes

ARİŞ'TEN Klasik Melek Figürüne Farklı Bakış

Sürekli yeniyi ve farklıyı arayan kimliği ile ARİŞ Pırlanta yarattığı melekler koleksiyonuyla dikkatleri çekti. Uzun bir araştırma sürecinin sonunda ortaya çıkan koleksiyon, bir çok meleğin görev ve isimleriyle tanımlandığı, farklı melek tasvirlerinden oluşuyor. İnsanları inanç boyutunda bilgilendirirken bir yandan da görsel tatmin sağlıyor. Bu anlamda ARİŞ pırlanta hem inanç hem de sanat boyutunda başarılı bir çalışma yaparak, farklı çizgisini ortaya koyuyor. ARİŞ Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, yaptığı açıklamada koleksiyonun gelişme sürecini ve hedeflerini dile getirdi.

09 Aralık 2013 00:33 / Güncelleme: -/- | Kategori: Kapalı Çarşı | Ziyaretçi: 1915Sürekli yeniyi ve farklıyı arayan kimliği ile ARİŞ Pırlanta yarattığı melekler koleksiyonuyla dikkatleri çekti. Uzun bir araştırma sürecinin sonunda ortaya çıkan koleksiyon, bir çok meleğin görev ve isimleriyle tanımlandığı, farklı melek tasvirlerinden oluşuyor. İnsanları inanç boyutunda bilgilendirirken bir yandan da görsel tatmin sağlıyor. Bu anlamda ARİŞ pırlanta hem inanç hem de sanat boyutunda başarılı bir çalışma yaparak, farklı çizgisini ortaya koyuyor. ARİŞ Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, yaptığı açıklamada koleksiyonun gelişme sürecini ve hedeflerini dile getirdi.

Klasik Melek Formu Değişti

Güzeliş açıklamasında klasik bir konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaştıklarını söylerken "Melekler 7-8 senedir ürün olarak da felsefe olarak da gündem yaratmıştır. Biliyorsunuz son zamanlarda meleklerden istediklerimizi istemek, onların olmasını sağlamak, diğer taraftan da bildiğimiz melek ve kanat formu çok gündemde olan bir şeydi. Biz de firma olarak daima farklı olan şeyleri düşünüp yapmak istediğimizden, meleklerle ilgili yeni bir tarz yaratmak istedik. Bu noktada dünyada hiçbir şekilde meleklerin isimlendirilmediğini tespit ettik. Hepimizin dinsel olarak kutsal kitaplardan tanıdığımız meleklere, Azrail, Cebrail, İsrafil, gibi melekler hiçbir şekilde isimlendirilip görevleri ortaya konmamıştı. Biz bu melekleri ortaya koyarsak iyi bir hizmet yapacağımıza, birçok kimsenin ilgisini çekeceğimize inandık.” ifadelerini kullandı.
Melekler Koleksiyonu Genişliyor

Geniş bir araştırma süreci geçirdiklerini dile getiren Güzeliş, koleksiyonun zenginleşeceğinin de müjdesini vererek "Konuyla ilgili hedef doğrultusunda, 5-6 kişilik bir ekiple büyük bir araştırmaya girdik. Araştırma kapsamında hem yabancı hem yerli, hem de kutsal yazılardan bir yığın değerlendirme yaptık. Konuyla ilgili dışarıda yazılmış ne kadar kitap varsa hepsini toplamaya çalıştık. İçlerinden doğru bilgi olmadığına inandıklarımızı ayıkladık. Meleklerle ilgili binlerce isimlenmiş, görev tanımı yapılmış meleğin var olduğunu öğrendik. Araştırma sonucunda çok güzel veriler elde ettik. Bu verilerden hareketle şu an 15 meleği isimlendirdik ve bunları görevleriyle beraber ortaya koyduk. Bu çalışmamız çok ilgi topladı. Yakında koleksiyonumuza 9 tane daha melek ekleyeceğiz ve sayımızı 24’e çıkaracağız.” dedi.

Koleksiyon İçin Araştırma 5 Yıl Önce Başladı

Araştırmalarda bilgiye ulaşmanın eski dönemlere nazaran kolaylaştığını söyleyen Güzeliş "Biz bu araştırmaya 5 sene önce girdik, o zaman internette bu tür bilgiye ulaşmak çok zordu, ama son zamanlarda bakıyoruz bu tür bilgi epey fazlalaştı. Artık melekleri isimleri ve görevleriyle birlikte bir arama yaptığınızda, çok bilgiyle karşılaşacaksınız. 5 sene önce bu böyle değildi. Ben hem inanç adına hem sanat adına hem de bilinçlenmek adına çok iyi iş yaptığımıza inanıyorum. Bu koleksiyonla birlikte piyasada hiç olmayan, kendimize has, çok farklı bir tarz yaptık.” şeklinde konuştu.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI