Habergold
Dunyatimes

Başkan Hoşhanlı'dan Darphane Genel Müdürüne Ziyaret

Son dönem sektörün en büyük sorunu olan darphane ile ilgili çözüm arayışı içinde olan, İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi, Darphane Genel Müdürü'nü ziyaret etti. Görüşmenin kapsamı ve gelişmeler üzerine Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

09 Eylül 2013 22:35 / Güncelleme: 11 Eylül 2013 22:06 | Kategori: Kuyumcukent | Ziyaretçi: 2452

Son dönem sektörün en büyük sorunu olan darphane ile ilgili çözüm arayışı içinde olan, İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi, Darphane Genel Müdürü’nü ziyaret etti. 

Görüşmenin kapsamı ve gelişmeler üzerine Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı yaptığı açıklamada şöyle konuştu;


Darphane Kendini Yeniliyor 

 "Komite olarak, daha önce alınmış randevumuzun görüşmesi için geçtiğimiz Salı günü saat 10:00’da Darphane Genel Müdürlüğünü, komitedeki arkadaşlarımızla birlikte ziyarete gittik. Darphane ile bundan önce de görüşmelerimiz olmuştu. Bu son görüşmede piyasada yaşanan, ziynet altın sıkıntısı, darphanedeki grev ve aynı zamanda çeyrek altın vb üzerine halkın beklentileri ile ilgili görüşme fırsatımız oldu. 

Tahminimizden daha uzun süren bu görüşmelerden çıkardığımız sonuç şu; darphane grevinin yakın zamanda biteceği izlenimini edindik. Bunun yanında darphanenin şu anda baskı teknolojisini yenilediğini, hızlandırdığını ve bundan sonra gelen dönem içerisinde talep edilen ziynet ve meskük altınların çok hızlı bir sürede basılıp, talep edilenlere verileceği ve bu sürecin talep edilmeden önce de hazır hale getirileceği, zaman kaybı olmadan, istenilen cins (çeyrek, yarım, lira, ata) ürünlerin talep edilen gün ve zaman dilimi içinde karşılıklarının teslim edilip, darphaneden basılmış halde teslim alınacağı bilgisini edindik.”

Gelecek dönemde darphanenin bu tür sıkışık dönemleri yaşamayacağının bir imajı olduğunu gördüklerini ifade eden Hoşhanlı şöyle devam etti;

Yeni Ürünler Yolda

 "Tüm bunların yanında şunu da biraz açmakta fayda var; daha önce kamuoyunun yarım çeyrek olarak basına yansıyan ve beklentisi olan altınla ilgili darphane çalışmalar yapmış. 

Bu çalışmaları sonuçlandırmak üzere olduğunu da gördük. Daha önceki standartta olan çeyrek altın formatının dışında altın, 1 gr. ve gr. diyebileceğimiz, halkın alım gücüne göre kademelendirilen ve alımı kolaylaştıran bir gramaja dönüştürülmüş. Bu da önümüzdeki günlerde piyasaya çıktığında, altının yükselen fiyatlarıyla, alımında zorluk çekilen çeyrek altın yerine, 1 gr.lık çeyrek, 0.5 gr.lık çeyrek şeklinde alımı kolaylaştırılmış altınlarla da halkımız tasarruf ve hediye ihtiyacını karşılamış olacak.


Bunun dışında makine parkurunun güçlendirilmiş olması ve kısa sürede ürünlerin bitirilmiş ve karşılanmış olması; talepleri kısa zamanda vermek için darphanenin kendi imkanları ve stoklarındaki altını da, bu amaçla kullanmaya niyet etmiş olması da ayrıca tespit ettiğimiz olumlu bir husus oldu.”

Grevin son bulacağı sinyallerini aldıklarını söyleyen Başkan Hoşhanlı;

Grev Yakın Zamanda Sonlanacak

 "İki aya yakın zamandır devam eden darphane grevi ile ilgili olarak da; darphane personelinin yarıya yakınının geriye döndüğünü, geriye kalan çoğunun da dönme niyetinde olduğunu öğrendik. Bunu gören Darphane Sendikası, Basın İş Sendikası’nın da anlaşmaya gönüllü oldukları şeklinde bir izlenim edindik. Bu da sıkıntıların bu anlamda yakın zamanda biteceğini göstermekte.” dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI