Habergold
Dunyatimes

Besay ser veriyor sır vermiyor

Yaklaşık 4 aydır İstanbul Jewellery Show'a hazırlanan Besay Kuyumculuk; doğal taşlarla oluşturacağı ve yepyeni bir konsept olarak büyük yankı uyandırması beklenen koleksiyonuyla ilgili detayları kamuoyuyla paylaşmıyor. Büyük bir gizlilik içinde hazırlanan özel takılar, ilk kez Jewellery Show'da sahne alacak.

05 Mart 2014 12:57 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 1981

Yaklaşık 4 aydır İstanbul Jewellery Show’a hazırlanan Besay Kuyumculuk; doğal taşlarla oluşturacağı ve yepyeni bir konsept olarak büyük yankı uyandırması beklenen koleksiyonuyla ilgili detayları kamuoyuyla paylaşmıyor. Büyük bir gizlilik içinde hazırlanan özel takılar, ilk kez Jewellery Show’da sahne alacak.

İstanbul takı fuarlarının köklü katılımcısı Besay Kuyumculuk; yeni ve daha geniş standında yepyeni tasarımlarını sergilemek için gün sayıyor. Uzun yıllardır birarada çalışan kemikleşmiş kadrosuyla özgün tasarımlara imza atan Besay; fuarda renkli doğal taşlarla her yaştan bayanın büyük ilgisini toplayacak, benzeri daha önce yapılmamış takıları vitrinlerine taşıyacak. İstanbul Jewellery Show’un kuyumculuk sektörünün çok özel bir buluşma platformu olduğunu kaydeden Besay Kuyumculuk firma sahibi Ömer Kaya; "Birçok firma gibi bizde aylardır bu özel organizasyona en yeni tasarımlarımızı ve konseptlerimizi hazırladık. Titizlikle yaptığımız, büyük emek harcadığımız yeni takılarımızın büyük ilgi toplamasını bekliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz 2013 İstanbul Jewellery Show Mart fuarının son derece hareketli geçtiğini belirten Ömer Kaya, "Her ne kadar piyasamızda sisli bir hava olsa dahi, bu yıl da fuardan beklentimiz olumlu yönde. Sektörümüzün bahara merhaba dediği bu fuar ile belli bir süredir alımlarını azaltmış olan yurtiçi esnafımızın da yeni ürünlere kapılarını açacakları ve onlarında sezona renkli vitrinlerle giriş yapmak istediklerini ön görüyorum” diye konuştu.

"Kredi kartı yasağı geliyorsa her sektöre aynı olmalı”

Son günlerde sektörümüzü derinden etkileyen, ‘Kredi Kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanması’ konusuna da değinen Ömer Kaya; kredi kartı kullanımı konusunda vatandaşlarımızın gerekli bilince sahip olmamaları, kontrolsüz alışveriş yapmaları ve borçlarını sürekli ertelemelerinin sosyal bir problem olduğuna inandığını söyledi. Devletin tasarruf amacıyla kredi kartı ile satışları kontrol altına almak istemesini olağan karşıladığını da ifade eden Kaya; buna karşın, uygulamanın tüm sektörleri kapsamamasının adil olmadığını, en büyük etkiyi de kuyum sektörünün görecek olması nedeniyle tekrar konunun gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 2000’li yılların başında belli başlı üreticilerin kuyumculara yüklü miktarda, talep fazlası ürünü vadeli verdiklerini de hatırlatan Kaya; şunları söyledi: "Bugün yaşanan ve bakiye sorunu olarak gündemimizde olan konunun ne yazık ki temelleri zamanında çeşitli firmaların vadeli satışlar yapmasıyla başladı. Şimdi o firmalar bankalar ile çalışıyor, franchise sistemleriyle bakiyelerini peşin almayı başarıyorlar. Ama sektöre enjekte ettikleri vadeli ödeme sistemi birçok firmayı zor durumda bırakıyor. Zaten üreticiye perakendeciden sıkıntılı gelen ödemeler, bir de kredi kartı yasağı ile birleşirse bu sorun daha da büyüyecektir. Kredi kartı ile tefeciliğe varan çeşitli illegal işlemlerin sektör içindeki çeşitli sanal kuyumcular tarafından yapıldığı da ayrı bir gerçek. Fakat kökten yasaklamak ve tüm piyasayı etkilemektense önleyici tedbirlerin alınması daha doğru olacaktır.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI