Habergold
Dunyatimes

Designet "tasarımda tek eksiğimiz eksik olduğumuzu düşünmek"

Ülkemizin önde gelen tasarım ofislerinden biri olan ve tasarımları Dünyanın çok farklı ülkelerindeki kuyum üreticileri tarafından da talep gören Designet tasarım uzmanları; son yıllarda Türk tasarımcıların çok önemli başarılara imza attıklarını, kuyumculuk sektöründe ülkemizin zirvede yer almamasının 'tasarımdaki zaaflara bağlanması görüşünün' geçerliliğini yitirdiğini ifade ettiler.

17 Mayıs 2014 21:32 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2365

Ülkemizin önde gelen tasarım ofislerinden biri olan ve tasarımları Dünyanın çok farklı ülkelerindeki kuyum üreticileri tarafından da talep gören Designet tasarım uzmanları; son yıllarda Türk tasarımcıların çok önemli başarılara imza attıklarını, kuyumculuk sektöründe ülkemizin zirvede yer almamasının ‘tasarımdaki zaaflara bağlanması görüşünün’ geçerliliğini yitirdiğini ifade ettiler.

Ülkemizin ilk yüksek eğitimli takı tasarım uzmanlarından olan Reyhan Adıgüzel, Elif Çetin, Derya Alantor Aslan tarafından kurulan Designet tasarım ofisi; yaptığı özgün çalışmalarla hem ülkemizde ki hem de yurtdışında ki önemli kuyum üreticilerinin gücüne güç katmaya devam ediyor. 10 yıl önceki tasarıma bakış açısıyla günümüzdeki anlayışın önemli bir değişime uğradığını kaydeden Reyhan Adıgüzel; "10 yıl önce yabancı takı tasarımcıların dizaynları, yüksek ücretler eşliğinde ülkemize ithal edilirdi. Bugün itibariyle durum tam tersi oldu. Artık biz tasarım ihracatı yapıyoruz. Kısa süre içinde önemli bir gelişme kaydeden takı tasarımcılarımız sayesinde, ülkemizin kuyum sektöründe Dünya birinciliğine koşması çok daha kolay olacaktır” diye konuştu.

Yıllardır İtalyan tasarımı ve İtalyan tasarımcılarla ilgili çok ciddi olumlu bir önyargı oluştuğunu, İtalyan tasarımcıların her yaptıklarının beğenilmesinin otomatik bir refleks haline geldiğini belirten Adıgüzel; "Bugün bu sığ anlayışı hızla yıkıyoruz. Çok hızlı düşünen ve çok hızlı yeniliklere kendini adapte eden Türk tasarımcıları, yabancı meslektaşlarına taş çıkartacak konuma gelmişlerdir. Bugün sektörümüzün en önemli markalarının tasarım departmanları Türk tasarımcılarının elindedir” dedi. Artık İtalya’daki fuarlara dahi katılma ihtiyacı hissetmediğini kaydeden Adıgüzel; İtalyan tasarımcılardan bilgi ve görüş olarak alabileceği çok fazla detay kalmadığını, son dönemde Hintli takı tasarımcılarının saygın bir yükseliş içinde olduğunu dile getirdi.

Designet tasarım ofisinin bir diğer tecrübeli uzmanı Elif Çetin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu hususlara değindi:

"Bugün yaptığımız tasarımların çoğunu yurtdışına gönderiyoruz. Özellikle Arap ve Kuzey Afrika ülkelerinden ciddi talepler var. Bize yabancı bir ülkeden talep gelince, o ülkenin önce kültürel zenginliklerini yerinde görmek istiyoruz. Ardından yaptığımız analizler sonucunda her ülke için farklı farklı tasarım çalışmaları ortaya koyuyoruz. Ne mutlu ki; üzerinde yaşadığımız topraklar Dünya medeniyetlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmış. Böylesi zengin bir kültürel altyapıdan beslenen Türk tasarımcılarının çok özel çalışmalar ortaya koymaları zaten kaçınılmaz. Uluslararası arenada üreticilerimizin fason üretici, tedarikçi kimliklerini bir kenara bırakarak, kendi özgün çalışmalarıyla ve markalarıyla ön plana çıkma zamanı gelmiştir. Artık küçük işçilik ücretleri ile minik karlar elde etme hesabından ziyade, katma değer üreten ürünler ile hakkını daha çok alan Türk markaları bekliyoruz. Biz bu zorlu yarışa hazırız.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI