Habergold
Dunyatimes

Ekonominin Küresel Etkileri ve Sarraflık

İnsanlık tarihi boyunca, ailelerin mallarını güvenle emanet ettikleri kurumların başında sarraflar gelmektedir. Çok eski tarihlerde mabetlere veya din adamlarına güvenen insanlar kıymetli mallarını rahatça emanet ederlerdi. Toplumlarda bu işi meslek olarak yapan Sarraflar bu güvene layık olmak için ellerinden gelen titizliği hep göstermişlerdir, halen de göstermektedirler. Bu güvene layık olamayanlar ise kısa süre sonra bu işten ellerini çekmek zorunda kaldıklarını ya da sistemin dışına itildiklerini biliyoruz.

10 Aralık 2016 16:38 / Güncelleme: 10 Aralık 2016 18:04 | Kategori: Türkiye Kuyumcusu | Ziyaretçi: 2391İnsanlık tarihi boyunca, ailelerin mallarını güvenle emanet ettikleri kurumların başında sarraflar gelmektedir. Çok eski tarihlerde mabetlere veya din adamlarına güvenen insanlar kıymetli mallarını rahatça emanet ederlerdi. Toplumlarda bu işi meslek olarak yapan Sarraflar bu güvene layık olmak için ellerinden gelen titizliği hep göstermişlerdir, halen de göstermektedirler. Bu güvene layık olamayanlar ise kısa süre sonra bu işten ellerini çekmek zorunda kaldıklarını ya da sistemin dışına itildiklerini biliyoruz.


Ülkemizde elli bin civarında kuyumcu/sarraf esnafı faaliyet göstermektedir. Dünya ortalamasına baktığımızda tasarruf oranlarının hayli düşük olduğu ülkemizde tasarrufun en önemli kaynağı olan fiziki altın talebini karşılayan bu sektör eski etkin ve verimli günlerinden uzaklaşmaktadır. Bu iş kolunun geleceği ile ilgili gerek küresel etkiler gerekse yerelde gelişen olumsuzluklar işsizliğe yeni ordular ekleyecektir.Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI