Habergold
Dunyatimes

Erkek yüzüğüyle ilgili daha önce bildiklerinizi unutun

Uzun yıllar önce kuyumculuk mesleğine çok küçük yaşta adım atan ve dönemin meşhur yüzük modeli "Şovalye" yaparak ilk çalışmalarını ortaya koyan deneyimli kuyum ustası ve tasarımcı Ayhan Torsun; erkek takısına ayrı bir boyut kazandırmak için emin adımlarla ilerliyor.

14 Mart 2014 15:24 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 4013

Uzun yıllar önce kuyumculuk mesleğine çok küçük yaşta adım atan ve dönemin meşhur yüzük modeli "Şovalye” yaparak ilk çalışmalarını ortaya koyan deneyimli kuyum ustası ve tasarımcı Ayhan Torsun; erkek takısına ayrı bir boyut kazandırmak için emin adımlarla ilerliyor.

Uzun yıllar ihmal edilen ve çok az ürün yapılarak adeta kaderine terkedilen Erkek takısı ve yüzükleri, Deneyimli kuyum ustası ve tasarımcısı Ayhan Torsun ile yeniden hayat buluyor. İlk olarak 1979 yılında adım attığı kuyum camiasında bugüne kadar piyasanın en değerli markalarında görev alan ve birbirinden başarılı bay, bayan takılarına imza atan Ayhan Torsun; geçtiğimiz yıl ilk olarak piyasaya sunduğu "THOR’S” isimli erkek takı markasıyla piyasada bir anda sivrildi ve ülkemizin önde gelen markalarının yoğun talebiyle karşılaştı.

İlk olarak mesleğe dönemin efsane kuyum ustası Çıtık Usta’nın yanında adım attığını söyleyen Ayhan Torsun; uzun yıllar hem bay hem bayan takısını beraber yaptığını, daha sonraki dönemde çalıştığı iki büyük markaya da önemli katkılarının olduğunu ve bugün dahi satışları devam eden yaklaşık 24 yılı geçkin bir süredir piyasada olan "İtalyan Flexibl” isimli bileziği piyasaya sunan kişi olduğunu belirtiyor.Bugüne kadar birçok değerli ustanın yetişmesine de ön ayak olduğunu kaydeden Torsun; "Bugün o ustaları değerli markalarımızda görmekten büyük mutluluk duyuyorum. 2011 yılında ben tam bağımsızlığımı kazanarak kendi firmamı kurdum. İlk önce bayan ürünleriyle üretime başladım. Sürekli aklımda erkek yüzüğü alanındaki boşluğu dolduracak fikirler dolaşıyordu. Tam 2 yıl boyunca erkek yüzüğündeki fikirlerimi ince ince filizlendirdim. Ardından 2013 yılının başında "Gladyatör” isimli 10 parçadan oluşan ilk erkek yüzük koleksiyonunu piyasaya sürdüm. Osmanlı döneminin savaşçılarının kullandığı aksesuarlarından esinlendiğim bu koleksiyon "THOR’S Men Collection” markamın ilk çalışması oldu” diye konuştu.

Yıllardır erkek yüzüğü alanında konsept çalışmalar ortaya konmadığını, erkeğin takı kullanmasını teşvik edecek, belli bir tarza ve farklılığa sahip yüzükler yapılmadığına dikkat çeken Ayhan Torsun; 2013 yılının 6. ayında dini motifler ve Osmanlı çizgisini birleştirdiği 2. Koleksiyonunun büyük bir ilgi gördüğünü ve o koleksiyonun markası için bir sıçrama oluşturduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Erkeğe büyük takı sevdirmek için, belirli riskleri alarak ciddi çabalar ortaya koydum. Bu alandaki boşluğu gördüm. İlk başlarda piyasa büyük erkek yüzüğüne alışık olmadığı için bir bocalama dönemi geçirdim. Ben yaptığım çalışmalara inanıyor ve popüler olacağını biliyordum. Israr ettim ve ikinci koleksiyonumda tam istediğim geri dönüşü belli bir sürenin ardından aldım. Ürünlerimi ülkemizin her iline gönderdim. Büyük markalar ürünlerimden sipariş verdiler. Ardından farklı koleksiyonlar yapmaya başladım. Ben sürekli yeni modeller çıkartmak yerine, dönemsel olarak temalı koleksiyonlar çıkarmanın daha doğru olacağına karar verdim. Ayrıca kişiye özel butik üretim yapmaya da başladım. Bugün Arap şehylerinin yoğun kişisel yüzük talepleri oluyor. Atatürk, Mevlana, İstanbul, İllerimiz, Kartal gibi temalı seri yüzükler yaptım. Şimdi hedefimde daha önce hiç yapılmamış Çanakkale temalı, o efsane mücadelemizi anlatan yüzükler yapacağım. Ben, erkeğe takıyı sevdiren tek marka sloganı ile Thors Men Collection’ı hayata geçirdim. "

Çeşitli siyasi partilerden, kurumlardan ve spor kulüplerinden kendisine yüzük siparişleri geldiğini kaydeden Ayhan Torsun; erkek yüzüğünde belli hedeflere ulaştıktan sonra, kol düğmesi, ceket düğmesi ve yüzüğün kombine olduğu erkek aksesuarları yapmak istediğini, ilerleyen yıllarda bu ürünlerin kullanılacağı özel hazırlanmış takım elbiselerle birlikte benzersiz bir mağaza konseptini oluşturmak istediğini ifade etti.

 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI