Habergold
Dunyatimes

Fırsatlar ülkesi Türkiye

Kanada İstanbul Konsolosu Shawn Steil, "Bana göre Kanada ve Türkiye arasındaki ticaret henüz yeni başlıyor. Türkiye yatırım yapmak için güvenli ve yeni fırsatlara açık. O yüzden Kanadalı firmalara 'gelin ve burada iş yapın' diyoruz" dedi.

13 Kasım 2013 00:54 / Güncelleme: 15 Kasım 2013 23:48 | Kategori: Ekonomi | Ziyaretçi: 2260

Kanada İstanbul Konsolosu Shawn Steil, "Bana göre Kanada ve Türkiye arasındaki ticaret henüz yeni başlıyor. Türkiye yatırım yapmak için güvenli ve yeni fırsatlara açık. O yüzden Kanadalı firmalara ‘gelin ve burada iş yapın’ diyoruz” dedi.

FEDAİ YILDIRIM Güvenli iş ve yatırım ortamı ile dinamik ekonomilerden biri olan Kanada, aynı zamanda dünyanın en büyük dokuzuncu tüketim pazarı olarak dikkat çekiyor. Çünkü Kanada, Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) sayesinde 440 milyonu aşan bir tüketici kitlesine ulaşma imkanı sağlıyor. Öğrenciler tarafından da yoğun talep gören Kanada’da her yıl 265 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bu yabancı öğrencilerden 3 bini de Türkiye’den giden öğrenciler. Öğrencilerin ülke ekonomisine yaptığı katkı ise yıllık 8 milyar dolar. Ülke ekonomisinde ağaç ve petrol sanayi de önemli bir yere sahip ve özellikle otomobil ağırlıklı bir imalat endüstrisi hakim.

BAŞKONSOLOSLUK OLACAK

Türkiye ile Kanada arasında 2 milyar dolar civarında bir ticaret hacmi mevcut. Oysa Türkiye kendi dinamik iç pazarının yanı sıra Kanada açısından önemli pazarlar olan Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslar’a da açılan kapı. İki ülke arasında ticaretin istenilen seviyede olmaması ve Türkiye’nin coğrafi konumunun sağladığı avantajları değerlendirmek isteyen Kanada, 3 yıl önce İstanbul’da bir konsolosluk açtı. Şimdi de başkonsolosluk olmak için gün sayıyor. 
Türkiye’de 250 civarında Kanadalı şirket bulunuyor. Türkiye pazarını araştıran yeni şirketlerin sayısı da sürekli artıyor. Şirketler ağırlıklı olarak madencilik, ulaşım, iletişim, bankacılık ve enerji alanlarına ilgi duyuyor.

TİCARET YENİ BAŞLIYOR

Türkiye pazarının öneminin anlaşılmaya başlandığına dikkat çeken Kanada İstanbul Konsolosu Shawn Steil, Türkiye hakkında soru soran Kanadalı firmaların sayısının gün geçtikçe arttığını belirtti. Avrupa’nın büyük şehirlerinde ve Ortadoğu’da ofisleri olan Kanadalı küresel firmaların, oralardaki ofislerini kapatıp Türkiye’de ofis açmayı düşündüklerinden bahseden Konsolos Steil, "Bana göre Kanada ve Türkiye arasındaki ticaret henüz yeni başlıyor. Türkiye, yatırım yapmak için güvenli ve yeni fırsatlara açık. O yüzden Kanadalı firmalara ‘gelin ve burada iş yapın’ diyoruz" dedi. 
Kanada İstanbul Konsolosu Shawn Steil ile Kanada ve Türkiye arasındaki ticareti konuştuk:

DAHA FAZLA DİYALOG

Kanada ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2 milyar doların biraz üzerinde. Çok düşük bir rakam. Bu rakamı artırmak için eksik olan nedir? Sizce ne yapılmalı?

İki ülke arasındaki ticaretin bu kadar düşük olmasında temel sıkıntı, iki ülke iş adamlarının birbirini çok iyi tanımaması. Çünkü Türkiye ve Kanada arasındaki mesafe çok uzak. Daha fazla diyalog olmalı. Ancak sevindirici gelişme şu; Türkiye hakkında soru soran Kanadalı firmaların sayısında gün geçtikçe artış olduğunu görüyoruz.

Kanadalı firmalar Türkiye’deki hangi alanlara ilgi gösteriyor?

Kanadalı şirketler, en fazla madencilik, ulaşım, iletişim, bankacılık ve enerji alanlarına ilgi gösteriyor. Bunlar kilit sektörler. Bunlara eğitim, inşaat ve temiz teknolojiyi de ekleyebiliriz.

Konsolosluk olarak iki ülke yatırımcılarını bir araya getirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Önümüzdeki yılın başında Kanada’da mühendislik alanında uzman danışmanlardan oluşan bir heyeti Türkiye’ye getireceğiz. Bu uzmanların Türkiye’deki proje yöneticileriyle ve diğer ilgili sektörlerle bir araya gelmelerini sağlayacağız. Gelen heyet, üst düzey yatırımcı ve mühendislerden oluşan 12 kişilik bir ekip olacak. Öte yandan 2014’te, madencilik konferansı düzenleyeceğiz. Bu konferans için Kanadalı çok sayıda firma burada olacak ve Türk firmaları ile yuvarlak masada buluşacaklar. Bunların dışında, önümüzdeki günlerde iş adamlarından oluşan delegasyonları buraya getireceğiz ve iş organizasyonları yapacağız. Artık çok sayıda Kanadalı iş adamını Türkiye’de görebileceksiniz.

Peki Türkiye’deki Kanadalı firmaların sayısı nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı sermayeli firmalar listesine göre Türkiye’de 250 civarında Kanadalı firma var. Biz de Türkiye’de faaliyette olan ya da Türkiye pazarına girmek isteyen Kanadalı firmalara yardımcı oluyoruz. Bizimle iletişime geçenlerle beraber Kanadalı firma sayısı 400’ü aşıyor.

İLETİŞİM ARTTI

İki ülke ticari ilişkileri açısından Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Ed Fast’ın Türkiye ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Söz konusu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da yoğunlaşması adına bir sıçrama olacak. Türkiye’deki resmi makamlarla yaptığımız çalışmalar sonucunda ortak ekonomik heyet oluşturmaya karar verdik. Ayrıca eğitim alanında da Türkiye’de ortaklaşa yüksek teknolojili eğitim verilmesi konusunda görüşmeler başlattık. Önümüzdeki günlerde havacılık alanında uzmanlar Montreal’de bir araya gelecek ve iki ülke arasında daha fazla doğrudan uçuş olması için neler yapılabileceği görüşülecek. Yani sizin de gördüğünüz gibi son günlerde iki ülke arasındaki iletişim çok arttı.

Artan bu yoğun iletişim trafiğini neye bağlıyorsunuz?

Çünkü Türkiye, Kanada için her konuda öncelikli bir ülke. Son zamanlardaki ilişkilerin gelişmesine paralel olarak Türkiye’nin Kanada için önceliğini yansıtabilmek adına biz de konsolosluğumuzu büyütme kararı aldık. Çok yakında başkonsolosluk olacağız. Tüm prosedürler hazır. Kesin tarih şu an itibariyle belli olmasa da en kısa sürede başkonsolosluk olacağımız günü bekliyoruz.

5 GÜNDE İŞ KURULUYOR

Kanada’da iş yapmak Türk firmalarına ne kazandırır?

Kanada’da açık bir ekonomi var ve yatırım için elverişli ülkelerden biri. Kanada’da yatırım yapan firmalar, NAFTA aracılığıyla aynı zamanda ABD ve Meksika pazarına da girebilirler. Bize de gelebilirler ve Kanada’da yatırım fırsatları ile ilgili bilgi isteyebilirler. Zaten bu tür bilgi için kapımızı çalan çok sayıda firma yetkilisi oluyor. Kanada, G8 içinde en basit, en hızlı ve en düşük vergilendirme sistemine sahip ülke. İş kurmak istiyorsanız, çok kısa sürede, bürokrasiye boğulmadan yapılabilir. 5 günde iş yeri kurabilirsiniz.

TİCARET YÜZDE 20 ARTAR

2010 yılında Kanada ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine başlama girişiminde bulunuldu. Böyle bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda Türkiye ile Kanada ticaret hacminin seyri ne yönde olur?

Eylül sonunda Kanada ve Türkiye arasında olası STA müzakerelerini başlatmak üzere görüşmeler sonuçlandırıldı. Kanada’nın bundan sonraki adımı Kabine’nin resmi olarak bir STA’yı yürürlüğe koyup koymayacağı yönünde karar vermesi olacak. İki ülke ekonomisi için yarar sağlayacak kapsamlı ve iddialı bir anlaşma. Sonuçlandırılması için potansiyeli dikkate alacaklardır. Kanada kısa bir zaman önce AB ile STA müzakerelerini sonuçlandırdı. Bu anlaşma ticareti yüzde 20 artırabilir.

Kanada’da Türkiye kökenli kaç vatandaş yaşıyor ve bu vatandaşların ticari hayata katkısı ne yönde?

2011’de yapılan son nüfus sayımına göre Kanada’da 55 binden fazla kişi kendisini Türk olarak kayıt ettirdi. Türkiye asıllı Kanadalılar, Kanada ticaret ve sosyal hayatında oldukça aktif. Örneğin, Dr. Feridun Hamdullahpur Kanada’nın en önemli üniversitelerinden olan Waterloo Üniversitesi’nin Başkanı. Kanada’nın en yüksek rütbeli memurlarından biri olarak Yaprak Baltacıoğlu da Maliye Bakanlığı Genel Sekreterliği görevini sürdürüyor.

* * *

Avrupa ve Ortadoğu’daki ofisler kapanacak İstanbul’da açılacak

"Türkiye pazarının artık önemi daha iyi anlaşılmaya başlandı. Türkiye’de hizmet ve tüketim sektöründe çok büyük bir artış var. Kişisel düşüncem, Avrupa’nın büyük şehirlerinde ve Ortadoğu’da ofisleri olan Kanadalı küresel firmalar, oralardaki ofislerini kapatıp Türkiye’de ofis açacaklar. Çünkü Türkiye hem Avrupa’yı hem de Ortadoğu’yu kapsayan bir bölgede. Türkiye’nin stratejik konumunun avantajını fark eden şirketlerin Türkiye pazarında daha aktif yer alabilmek için böyle bir atılımda bulunabileceklerini düşünüyorum. Jeopolitik avantajının yanı sıra Türkiye’de çok büyük de bir iç pazar var. Ayrıca, büyük bir üretim sektörü var. Türkiye bu bakımdan çok cazip ülke.”

* * *

Yabancı öğrencilerin katkısı 8 milyar dolar

Kanada, öğrenciler tarafından da rağbet gören bir ülke. Kanada İstanbul Konsolosu Shawn Steil’in verdiği bilgiye göre, her yıl 265 bin yabancı öğrenci Kanada’ya geliyor ve eğitim alıyor. Kanada’da eğitim alan yabancı öğrencilerin 3 bini de Türkiye’den gidiyor. Bu rakamın düşük, potansiyelin ise 25 bin olduğunu dile getiren Konsolos Steil, yabancı öğrencilerin Kanada ekonomisine yıllık 8 milyar dolar katkı sağladığını söyledi ve ekledi: "Eğitim alanında faaliyet yürüten Kanadalı ve Türk işletmeler daha fazla işbirliği içinde olmalı.”

* * *

55 binden fazla Türk yaşıyor

Dünya Ekonomik Forumu’na göre ‘çalışılacak en iyi ülkeler’ listesinde ilk sırada yer alan Kanada’da 55 binden fazla Türk vatandaşı yaşıyor. Bu sayıya, geçici statüde olan çalışan, öğrenci ya da ziyaretçi grubunu da eklediğimizde yıllık ortalama 65 bine yakın bir rakam çıkıyor.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI