Habergold
Dunyatimes

İş hayatına, Trabzon'da başlayan By Kuk firması, İstanbul'da devam ediyor

İbrahim Kuk, 1984 Trabzon doğumluyum. By Kuk firması yaklaşık 30 yıllık bir firma. Ben bu firmanın içinde yaklaşık beş senedir varım. İnşaat mühendisiyim normalde ama beş senedir bu iş üzerine yoğunlaşıyorum diyen Kuk, Habergold muhabirinin sorusu üzerine, (Neden mühendislikten, kuyumculuğa?.. sorusuna..), yapmış olduğu açıklamada; " İlk etapta baba mesleği diye aslında ama içine girdikçe bazı eksik noktaları kapatma isteği diyebiliriz buna… Yani içimdeki "o bir şeyleri" yapabilme isteğinden, bu meslekteki bazı noktalar tutuştu, birbirine uydu" dedi.

24 Ekim 2013 23:59 / Güncelleme: 25 Ekim 2013 00:14 | Kategori: Kuyumcukent | Ziyaretçi: 2522


 

İş hayatına, Trabzon’da başlayan By Kuk firması, İstanbul’da devam ediyor

İbrahim Kuk, 1984 Trabzon doğumluyum. By Kuk firması yaklaşık 30 yıllık bir firma. Ben bu firmanın içinde yaklaşık beş senedir varım. İnşaat mühendisiyim normalde ama beş senedir bu iş üzerine yoğunlaşıyorum diyen Kuk, Habergold muhabirinin sorusu üzerine, (Neden mühendislikten, kuyumculuğa?.. sorusuna..), yapmış olduğu açıklamada; "İlk etapta baba mesleği diye aslında ama içine girdikçe bazı eksik noktaları kapatma isteği diyebiliriz buna… Yani içimdeki "o bir şeyleri” yapabilme isteğinden, bu meslekteki bazı noktalar tutuştu, birbirine uydu” dedi.

Ayrıca, By Kuk firması, bu beş yıldan önceki, o yirmi beş yılda da By Kuk’tu, ama sadece gittiği noktalarda, By Kuk’tu… Bu beş yılda yapılan yenilikler, yeni jenerasyon diyebiliriz buna… Sayesinde gitmediğimiz yerlerde de By Kuk artık bilinen bir firma haline geldi. Devamlı yenilik yapan, devamlı yeni bir şeyler üretme ihtiyacı duyan bir firma haline geldi. Arada bir bizim gençliğimizin verdiği bir etki olabilir.

Geçen yıl , hasır da hiç yapılmayan bir şey, patenti bize ait olan, kendiliğinden kısaltılabilir ve aynı zamanda tokas değişebilir hasır yaptık. Artı, "Arakna” koleksiyonu yaptık. Şimdi yeni olarak bu Ekim fuarına girmedik ama "Kas Haz” denilen yeni bir model çıkardık. "Kazazi ve Hasır” iki Trabzon’a ait örgü bir araya topladık. Bu her geçen gün yeni bir şeyler katma yoluna devam ediyor. Önümüzde Mart var. Mart fuarında da varız. Şimdi de oraya ne gibi yenilikler yapabiliriz onu düşünüyoruz. Bu beş yılda yeniliğe açık hale dönüştü.

Öteyandan, Trabzon’da başlayan By Kuk firması, bu güne kadar da Trabzon’daydı diyen İbrahim Kuk; " Ben beş aydır İstanbul’dayım. İstanbul farklı bir yer. Bu biraz klişe bir laf, herkesin söylediği bir laf, farklı bir yer ama gerçekten gelen-gören anlamında yani sadece İstanbul değil kuyumcu kent bile çok farklı bir yer, her insanın kendi kafasında yenilikler vardır ama İstanbul dışındaysa onları yapamayabiliyor. Çünkü imkan yok. Burada senin bir uçuk fikrin varsa bir gün onu yapabiliyorsun. Yakın zamanda da farklı şeyler yapacağız” dedi.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI