Habergold
Dunyatimes

İTO kuyumcular komitesi faaliyetlerini arttırarak çalışmalarına devam ediyor

Geçtiğimiz Mayıs ayında yeni yönetim kurulu üyeleriyle çalışmalarına start veren İTO Kuyumcular Komitesi, sektör menfaatleri doğrultusunda faaliyetlerini arttırarak sürdürüyor. Komite; 2013'te başlattığı bazı projeleri 2014 yılında somutlaştırmayı hedefliyor.

24 Aralık 2013 01:57 / Güncelleme: -/- | Kategori: Kuyumcukent | Ziyaretçi: 2244


Geçtiğimiz Mayıs ayında yeni yönetim kurulu üyeleriyle çalışmalarına start veren İTO Kuyumcular Komitesi, sektör menfaatleri doğrultusunda faaliyetlerini arttırarak sürdürüyor. Komite; 2013’te başlattığı bazı projeleri 2014 yılında somutlaştırmayı hedefliyor.

Mayıs ayında İTO Kuyumcular Komitesinde görev alan komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; yeni yönetim kurulu arkadaşlarıyla birlikte çalışmalarına devam ediyor.İTO Meclis Üyeliği görevini de yürüten Erhan Hoşhanlı; 2013 yılının ikinci yarısında önemli projelerin oluşması için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi. Böylesi kurumlarda görev yapan kişilerin gönüllülük ilkesiyle hareket ettiğini vurgulayan Başkan Erhan Hoşhanlı; "Yeni yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla özellikle sektörün menfaatleri için, gerek bürokrasi gerekse hükümet kanadında etkin lobi çalışmaları ortaya koyduk. Sektörün birçok kurumu gibi bizde ÖTV konusunun olumlu sonuçlanması için azami gayret gösterdik” dedi.

Şu an için büyük bir boşluk gözlemledikleri "Renkli değerli taş uzmanlığı " eğitim programı ve "Mesleki yeterlilik sertifikasyonu” konularında önemli adımlar attıklarını kaydeden Hoşhanlı; bankaların kuyumcuların iş alanına haksız bir şekilde müdahale edilmesi ile ilgili BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ve Maliye Bakanlığı yöneticileriyle önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, bu konunun tekrar irdelenmesiyle ilgili çalışmalar içinde olduklarını ifade etti. Sektörün diğer kurumları gibi komitelerinin herhangi bir bütçeye sahip olmadığına dikkat çeken Hoşhanlı, şunları söyledi:

"Somut bir bütçemizin olmaması, bizim olumlu faaliyetler ortaya koymamıza bir engel değil. Bazen büyük bütçeler ile gerçekleştiremeyeceğiniz bir çalışmayı, etkin iletişim ve İTO’nun kurumsal itibari ile sağlayabilirsiniz. Bugün İTO ismi birçok kapının açılmasını kolaylaştırıyor. Yeni yıl ile birlikte, eğitim konularına biraz daha ağırlık vermek istiyoruz. Özellikle Renkli taş uzmanlığı eğitim programımız devam ediyor. Ayrıca GIA firması sponsorluğunda, ülkemizde renkli taş laboratuvarının kurulmasıyla ilgili de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Mesleki yeterlilik belgesinin oluşması ve belgenin verileceği resmi kurumlar yanında ayrıca sektör kurumlarımız İTO ve İhracatçılar Birliği ile bir ortak platform oluşturmak çabasındayız. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mücevher Mühendisliği bölümünün, eğitim müfredatının sektörün reel gerçekleri ve ihtiyaçları ile paralel bir halde olması için çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bu bölümde yaklaşık 2 sene sonra ilk mezunlar sahaya inecekler. Bu genç arkadaşlarımızın hangi boşlukları doldurmasının önceliğini şimdiden sektör mensuplarıyla birlikte üniversite yönetimiyle paylaşıyoruz.”


Etiketler
Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI