Habergold
Dunyatimes

Keser; "seçim sonrası sektörümüzde beklenen hareketlilik henüz başlamadı"

Özellikle Anadolu'da geniş bir coğrafyaya ürünlerini sunan Balaban Kuyumculuğun firma sahibi Turan Keser; seçim sonrası beklenen canlılığın kuyum piyasasında olmamasından yakındı. Bu yılın zor bir yıl olacağını ön gören Keser; firmaların acilen üretim stratejilerinde değişikliğe gitmesinin gerektiğini, kendi firmalarının da bu yıl piyasa şartlarına daha kolay uyum sağlayacak ürün gruplarına konsantre olacağını söyledi.

26 Mayıs 2014 17:32 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2307

Özellikle Anadolu’da geniş bir coğrafyaya ürünlerini sunan Balaban Kuyumculuğun firma sahibi Turan Keser; seçim sonrası beklenen canlılığın kuyum piyasasında olmamasından yakındı. Bu yılın zor bir yıl olacağını ön gören Keser; firmaların acilen üretim stratejilerinde değişikliğe gitmesinin gerektiğini, kendi firmalarının da bu yıl piyasa şartlarına daha kolay uyum sağlayacak ürün gruplarına konsantre olacağını söyledi.

Sektörümüzün Ankara merkezli değerli markalarından olan Balaban Kuyumculuğun firma sahibi Turan Keser; seçim sonrası piyasada beklenen canlılığın henüz başlamadığını ifade etti. Özellikle bu yıl çiftçinin arzu ettiği hasadı toplayamayacak olmasının ve kredi kartı ile taksitli kuyum satışının yasaklanmasının sektör için önemli bir dezavantaj oluşturduğunu kaydeden Turan Keser; "Biran önce yetkili kurumlarımız, kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanma kararını değiştirmelidirler. Kuyum alışverişi yapmayı düşünen kişilerin çoğu, taksitle satılan başka sektörlerin ürünlerine yöneliyorlar. Bu da haksız rekabeti ortaya çıkarıyor” dedi.

Siyaset Dünyasındaki gelişmelerin son dönemde hiç olmadığı kadar günlük, ticari ve sosyal hayatı etkilediğini belirten Keser; seçim sonrasında çok küçük bir kıpırdanma olduğunu şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ramazan ayının etkisiyle tekrar alımlarda bir azalma eğilimi hasıl olduğunu dile getirdi. Anadolu da çiftçinin işlerinin iyi gitmesinin kuyumcuların da yüzünü güldürdüğünü hatırlatan Keser; "Fakat bu yıl ülke genelinde yaşanan kuraklık ve ani hava değişimleri birçok ilimizde hasatları olumsuz etkiledi. Bu yıl çiftçi beklediğinin çok altında bir kazanç elde edecek. Doğal olarak bu da Anadolu’da kuyum alışverişini aşağı çekecek. Biz bu yıl 14 ayar hafif, mücevher görünümlü, uygun bütçeli, kolay alınır ve satılır ürün grubuna yöneliyoruz. Bu konuda hazırlıklarımız son aşamada, Anadolu’da çok fazla satılmaz dediğimiz ürünler, uygun bütçeleriyle bu yıl kuyumcunun imdadına yetişecek gibi görünüyor” diye konuştu.

Kredi kartı ile taksitli kuyum alışverişinin yasaklanmasının ardından Anadolu’da birçok kuyumcunun eskisi gibi müşterileri için alacak defteri tuttuğunu, senet ile satış yaptığını ve böylelikle ister istemez kayıt dışı ekonominin oluştuğuna dikkat çeken Turan Keser; yetkililerin biran önce haksız rekabete sebebiyet veren, vatandaşın altın alarak yaptığı tasarrufu engelleyen, ekonomik döngüyü bozan bu yasağı kaldırmasını şiddetle tavsiye etti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI