Habergold
Dunyatimes

Kredi kartı yasağı gümüş takı satışlarını da vurdu

Kuyumculuk sektörüne adeta bir giyotin gibi inen 'Kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağı' sadece mücevher ve altın takı satışlarını değil, aynı zamanda gümüş takı satışlarını da olumsuz etkiledi. Mücevher ve altını taksitle alamayan vatandaş daha uygun fiyatlı diye Gümüş takıya yöneldiğini düşüncesi, tamamen yanlış…

14 Temmuz 2014 16:50 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2499

Kuyumculuk sektörüne adeta bir giyotin gibi inen ‘Kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağı’ sadece mücevher ve altın takı satışlarını değil, aynı zamanda gümüş takı satışlarını da olumsuz etkiledi. Mücevher ve altını taksitle alamayan vatandaş daha uygun fiyatlı diye Gümüş takıya yöneldiğini düşüncesi, tamamen yanlış…

1 Şubat 2014’te BDDK tarafından yürürlüğe alınan ‘Kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağı’ altın ve mücevher ürün gruplarında olduğu gibi, gümüş takı satış grafiklerini de aşağı çekti. Günümüzde çok yüksek işçilik kalitesi eşliğinde imal edilen ve ‘Gümüş Mücevher’ diye tabir edilen gümüş takılar da kredi kartı mağduru. Özcan Gümüş Yurtiçi Satış ve Pazarlama MüdürüEmrullah Özcan; tüm Türkiye’deki müşterileriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde kredi kartı yasağının gümüş takı satışlarını %30 aşağı çektiğini söyledi.

Günümüzde 10 liralık bir ürünü dahi taksitle almaya alışmış bir tüketici kitlesi bulunduğuna dikkat çeken Emrullah Özcan, "Artık gümüş takılar, mücevher işçiliğinde imal ediliyor ve doğal olarak ürün fiyatlarında belirli bir artış söz konusu. Tüketici alışverişinde taksitli seçeneği tercih ediyor. Sadece kuyum sektöründe ve cep telefonu satışında bu uygulama olunca, özellikle hediye alımlarında kişiler farklı sektörlerdeki ürünlere yöneliyorlar. Bu da haksız bir rekabeti ortaya koyuyor” diye konuştu.

Taksit sayısının 12’den sıfıra indirilmesinin çok sert bir uygulama olduğunu kaydeden Özcan; "Kademeli bir geçiş yapılmış olsaydı, tüketicilerin bu duruma adaptasyonu daha kolay olurdu. 4 veya 6 taksit kuyum alışverişi için idealdir” dedi. Yurtiçinde yaşanan bu daralma ile birlikte aynı anda global siyasi krizlerin ortaya çıkmasının ihracat çalışmalarında da vites küçültmeye yol açtığını vurgulayan Özcan; turistik bölgelerden sezon sonunda gelecek olan verilerin, yılın genel işlem istatistiğini belirleyeceğini sözlerine ekledi.

Zor durumda kalan esnafın çeşitli suni çözüm yollarıyla satış yapmayı tercih edebileceğini hatırlatan Emrullah Özcan; bu durumun daha çok kayıtdışı ekonomiyi tetikleyebileceğinden endişe ettiğini de dile getirdi.

 

 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI