Habergold
Dunyatimes

Kuk "Trabzon hasırı otantik tasarım anlayışına daha uygun"

Trabzon hasırının öncü markalarında biri olan Bykuk Kuyumculuğun ilk kez İstanbul Jewellery Show'da sergilediği ve Osmanlı çizgilerini üzerinde bulunduran yeni otantik koleksiyonuna ilgi artarak devam ediyor. Firma ortaklarından İbrahim Kuk; tarihi çok eskilere dayanan Trabzon Hasırının otantik çizgilerle çok daha uyumlu olduğunu ifade ediyor…

18 Haziran 2014 16:01 / Güncelleme: -/- | Kategori: Firmalar | Ziyaretçi: 2769

Trabzon hasırının öncü markalarında biri olan Bykuk Kuyumculuğun ilk kez İstanbul Jewellery Show’da sergilediği ve Osmanlı çizgilerini üzerinde bulunduran yeni otantik koleksiyonuna ilgi artarak devam ediyor. Firma ortaklarından İbrahim Kuk; tarihi çok eskilere dayanan Trabzon Hasırının otantik çizgilerle çok daha uyumlu olduğunu ifade ediyor…

Son yıllarda Trabzon şehrimizin kültürel tarihinin en önemli el işçiliklerinden biri olan Trabzon Hasırına, hem yurtiçinden hem de yurtdışından ciddi talep artışı var. Trabzon Hasırı üreten birkaç büyük çaplı firmanın Trabzon Hasırını; günümüz çizgileri ile buluşturması, belli oranlarda modernize etmesi ve özgün bir bakış açısı kazandırması bu güzide el işimizi sınırlarımızın çok ötesine taşıyor. Trabzon Hasırı denince akla gelen ilk firmalardan olan Bykuk Kuyumculuk; bu yıl modernize etmekten ziyade otantik çizgilerle Trabzon Hasırının özüne daha uygun bir yorumda bulundu. İlk olarak İJS’de yeni koleksiyonunu sergileyen Bykuk, gelen müşteri tepkilerinden dolayı çok memnun. Firma ortağı İbrahim Kuk; hasırı ülke dışında popüler hale getirmek için çizgilerini köklü bir değişikliğe sokmanın istenilen sonucu vermeyeceğini yaptıkları araştırmalarda gördüklerini, insanların hikayesi olan, tarihte yer bulmuş geçmişi bugüne taşıyan bir yorumu Trabzon Hasırında daha fazla görmek istediklerini söyledi.

Bykuk tasarım ekibinin yaklaşık 6 aylık bir çalışmasının ardından 40 parça ile vitrinlerde yer bulan "Son Osmanlı” koleksiyonu, ilk kullanıcılarıyla buluştu. Fuar sonrası çok yoğun bir şekilde yurtdışı taleplerine karşılık verme telaşında olduklarını, ilk kez İngiltere’ye Trabzon Hasırını göndermelerinin sadece kendilerinin değil ülkemizdeki el işçiliği yoğun emeğin de bir başarısı olduğunu belirten İbrahim Kuk; "Sürekli katma değerli ürün diye bir tabirde bulunuluyordu. Açıkçası biz de bu cümlenin anlamını yaşayarak öğreniyoruz. Özgün bir çalışma yaptığınızda, kendi kültürel değerlerinizi orijinal bir şekilde ortaya koyduğunuzda o ürünü alacak kişi Patagonya’dan da olsa sizi gelip buluyor” diye konuştu.

Yakın tarihte "Son Osmanlı” isimli koleksiyonlarına yeni modeller de eklemeyi planladıklarını sözlerine ekleyen Kuk; kredi kartı ile taksitli alışveriş yasağının içpiyasada yüksek bütçeli ürün grubunu daha şiddetli etkilediğini dile getirdi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI